No products in the cart.

0

No products in the cart.

learn czech immersion weekend in village

First weekend in the village immersion!

Ahoj, já jsem Eva. Řeknu ti o prvním oficiálním “Víkendu na chalupě”. Je to immersion weekend – to znamená 3 dny v češtině na české chalupě, kde jsme dělaly české věci. Bylo to skvělé! Jak vypadal náš víkend?

Pátek odpoledne - start!

První přijela Candy. Jela sama, autem. Trnavu našla bez problémů, přijela k domu a přivítaly jsme se. 

Pak jsem jela autem do Třebíče, kde jsem u vlaku čekala na Karen. Karen mě hned poznala. Hned na začátku mi řekla: “Nevím, jestli víkend v češtině přežiju! Nikdyjsem  nemluvila v češtině déle než chvíli! A nikdy jsem nemluvila celý den!” Ta věta se pak stala humorným mottem víkendu: “Ale přežila jsi to!” – říkaly jsme pokaždé, když jsme spolu vyřešily těžké jazykové místo 🙂

Další místo bylo autobusové nádraží. Tam už čekala Erica. A zanedlouho přijel i autobus s poslední účastnicí – Dori. Po přivítání a seznámení jsme všechny vyrazily do Trnavy.

Byl večer. A byly jsme kompletní – 5 žen. Rozhodly jsme se, že na opékání špekáčků už nemáme chuť. A tak jsme  grilovaly hermelín, udělaly salát a uvařily dýňovou polévku. Po večeři nás můj osmiletý syn učil hrát karty. 

 

Den druhý - sobota

Ráno jsme vstaly podle dohody v 8. Někdo chtěl ochutnat českou krupicovou kaši, někdo raději vajíčka se slaninou.

Pak jsme zadělaly těsto na kynuté koláče a šly na procházku do přírody. Po cestě jsme viděly, jak se vypouští rybník a vybírají se z něj ryby.

Doma jsme pak upekly koláče, uvařily oběd. K tomu přijela moje sestra, aby vyzvedla mého syna. A přijel také můj kamarád, který měl za úkol fotit promo fotky.

Oběd i kávu s koláči jsme si moc užily, v dobré náladě jsme si natrénovaly, jak říkat vtip v češtině. Taky se dostalo na českého písničkáře Pokáče. Jeho píseň “Mám doma kočku” jsme si s velkou radostí zazpívaly. Karen k tomu hrála na piano, Erica na kytaru. Nakonec jsme zpomalily tempo Pokáčovy písničky na YouTube a zpívaly s ním.

Pak jsme jely do Třebíče. Viděly jsme baziliku a židovské město, zašly na náměstí, daly jsme si v kavárně dobroty a kávu. 

Do Trnavy jsme se vrátily trochu unavené, ale všechny jsme chtěly opékat špekáčky. Byla už zima a tma, a tak jsme venku opékaly, ale doma jedly.

Den jsme zakončily v místní hospodě. Učili jsme se navzájem různé triky. Jeden trik nám ukázal můj syn.

Neděle

Demokratickým hlasováním jsme rozhodly, že snídaně zůstává stejná. Naštěstí se posunul čas, a tak jsme spaly o hodinu déle. Už jsme to všechny potřebovaly. Program byl opravdu moc plný a všichni mluvili jen česky. 

Všechny ženy chtěly znovu koláče, a tak jsme znovu udělaly těsto. Taky jsme nachystaly maso a brambory a šly na krátkou procházku. Pak jsme dokončily oběd a koláče.

Po obědě a koláčích byl už čas vyrazit na vlak a autobus. Loučení bylo skvělé jako celý víkend. Jsme rády, že jsme spolu mohly být, že jsme se poznaly. Určitě se nevidíme naposled.

“Šťastnou cestu, přátelé!”

Když jsem se pak já, Eva, vrátila domů bylo mi po “holkách” smutno. Můj dům díky nim ožil, a to jsem si přála. Holky zase našly kamarádky, které řeší v Česku podobné problémy a otázky, dokonce některé bydlí (nebo budou bydlet) v Praze. Dozvěděly jsme se moc zajímavých věcí. Těším se na další setkání.

A co ty? Přijedeš taky? Kompletní informace najdeš na slowczech.com/courses/chalupa/

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.