No products in the cart.

0

No products in the cart.

(204**) Ema: Velikonoce v Česku?

Ahoooj, tady Ema. Budeš to dneska ty, kdo naučí se česky, pomalu a hezky? Doufám, že ano! Tak pojďme na to!  Dneska se budeme bavit o největším křesťanském svátku v Česku, a to o  Velikonocích. Povím ti něco o tom, proč slavíme Velikonoce a taky ti prozradím něco o velikonočních tradicích.

Tady jsou slovíčka, která budeš možná potřebovat:  

Svátek – den, kdy vzpomínáme na nějakého důležitého člověka, lidé často v tento den nepracují a slaví, feast day a nebo den, kdy slavíme své jméno v kalendáři, name day

Oslavovat – když se radujeme, jíme, pijeme a tancujeme, např. slavíme narozeniny, svatbu, …. , to celebrate 

Pohané a Slovanépagans and Slavs  

Pomlázka –  a braided whip made from pussy willow twigs 

Šlehat – šleháme šlehačku na dort, ale taky můžeme šlehat ženy, to whip

Vajíčka – produkt slepice, slepice snáší vejce nebo taky vajíčka, z vajíčka se může narodit kuře, eggs 

Beran, beráneka ram, a lamb

Kopřiva – zelená rostlina, která tě může popálit, jako když dáš ruku do ohně  a nettle

Vosk – vosk je materiál, ze kterého se vyrábí svíčky, wax

Zadek –  to, co je vzadu, pod zády a sedíme na něm často, když malé děti nejsou hodné, rodiče jim můžou dát na zadek, a butt

***

Kdy slavíme Velikonoce v Česku?

 

Velikonoce jsou největší křesťanský svátek, který připomíná vzkříšení Ježíše Krista. Křesťané oslavují, že Ježíš vstal z mrtvých. Ježíš nezůstal mrtvý. Začal znovu žít. Tomu se říká vzkříšení. Vzkříšení oslavují křesťané vždycky první neděli po prvním jarním úplňku. Po úplňku znamená po tom, když je měsíc celý, když celý měsíc září. Není to tedy jedno konkrétní datum. Může to být v březnu, ale i v dubnu. Takže kdy oslavují křesťané vzkříšení? Vždycky první neděli po prvním jarním úplňku. 

Ale pozor! Původně byly Velikonoce svátkem pohanů a Slovanů. Pohané a Slované uctívali hlavně přírodu. Protože v Česku je křesťanů jen minorita, t.j. asi 12%, tak většina Čechů dneska oslavuje hlavně příchod jara. Jaro přišlo! Jaro je tady!  Protože já nejsem křesťanka, oslavuju stejně jako pohané a Slované hlavně jaro, konkrétně to, že se příroda probouzí, že příroda už nespí a po dlouhé zimě začíná zase žít. Většina lidí oslavuje Velikonoce na Velikonoční pondělí, den po křesťanském svátku vzkříšení Ježíše Krista.                         

Jaké jsou v Česku velikonoční tradice?

Jak jsem řekla, protože nejsem křesťanka, slavím Velikonoce jako dřív pohané. Naší nejoblíbenější tradicí bylo a je koledování. Koledovat chodí hlavně muži , chlapi, kluci. Co dělají? Mají tzv. pomlázku, kterou si předem sami vyrobí. Pomlázka je dlouhý prut, který je vyrobený z větví speciálního stromu. Ten strom se jmenuje vrba. Muži nebo kluci chodí od domu k domu a šlehají ženy a dívky a recitují básničky. Muži šlehají ženy a dívky proto, aby byly mladé, zdravé, silné a plné energie celý další rok. Když jsem byla malá holka, chodili ke mně domů koledovat kamarádi ze školy a dost často jsem potom měla červený zadek a bolel mě. Auuuuu!  Já s mamkou jsme pro kamarády vždycky malovaly vajíčka. Vajíčko je symbolem nového života. Vajíčka jsme vždycky nejdřív uvařily, obarvily a pak je dekorovaly voskem ze svíčky. Na našem velikonočním stole musel být vždycky i velikonoční beránek. Beránek je zvíře, je to malý beran. Neměli jsme ale na stole zvíře, ale jenom dezert ve tvaru beránka.☺ Na Velikonoční pondělí k obědu jsme tradičně jedli kuře, brambory a nádivku. Nádivka je směs rohlíků, mléka, vajíček a zelených kopřiv. Kopřiva je kytka, která je jako oheň, může tě spálit, ale naštěstí v nádivce nepálila. Po Velikonocích jsme jedli jenom vajíčka a vaječné produkty – pomazánky, saláty. Musím říct, že vajíčka jsem po týdnu nemohla ani vidět.                             

Na závěr mám pro tebe jednu takovou nejznámější velikonoční  básničku, kterou jsem slyšela každý rok od kamarádů: 

“Hody, hody, doprovody, dejte vajíčka malovaný, nedáte–li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný….”       

A jak je to ve tvé zemi? Oslavuješ tenhle svátek stejně, podobně, jinak nebo ho vůbec neoslavuješ? Napiš do komentářů a taky se podívej na web do transkriptu této epizody, kde najdeš minikvíz i se správnými odpověďmi! 

Minikvíz: (jen písemně)

 1. Velikonoce jsou původně křesťanský svátek.    ANO/NE 
 2. Na Velikonoce ženy šlehají muže a recitují básničky.  ANO/NE 
 3. Ženy se malují a dělají si speciální make-up z vosku. ANO/NE
 4. Češi neslaví Velikonoce každý rok ve stejný den.   ANO/NE 

 

Doufám, že se ti velikonoční epizoda líbila, pokud ano, tak můžeš poslat euro nebo i víc na http://www.patreon.com/slowczech. Podpoříš tak naše slowczech projekty a získáš i nějaký malý dárek. Dělat podcasty, videa a pdf materiály je hodně času a práce a my jsme vždycky moc rádi za tvou podporu. Taky ti chci říct, že pokud chceš rychle zlepšit svou češtinu, můžeš se přihlásit do skupinového kurzu a nebo si domluvit individuální lekce, kde se lektorky věnují jen tobě! Tak to je pro dnešek všechno. Měj se krásně a češtině zdaaaaar!

  1 Comment

 1. Sergey
  Reply

  U nás slaví Velikonoce, malování vajec, klepání vajec, ten, kdo se nerozbije, vyhrává.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.