(198***) Ema: Svatý Valentýn v Česku
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 12:21 — 23.9MB)
SUBSCRIBE to slowczech RSS
Ahoooj, tady Ema. Budeš to dneska ty, kdo naučí se česky, pomalu a hezky? Doufám, že ano! Dneska se budeme bavit o svátku svatého Valentýna. Řeknu ti, kdo to byl svatý Valentýn, jak dlouho už lidé slaví svátek sv. Valentýna a jak tenhle svátek mají rádi Češi. Ale předtím pro tebe mám důležitou informaci. Na konci ledna měla Lenka IGTV Live vaření. A taky teď na konci února bude Lenka znovu live. Podívej se na Instagram, kde budou informace. Taky se můžeš podívat na youtube na kanál slowczech, kde jsme v pondělí 15. února publikovali rozhovor se mnou. Eliška a já jsme měly rozhovor. Povídaly jsme si o mých aktivitách před COVIDem a během lockdownu, ale také o hudbě a vaření. Teď už ale pojďme na věc! Doufám, že jsi připraven/a!
Tady jsou slovíčka, která budeš možná potřebovat, abys lépe rozuměl/a:
Svátek – den, kdy vzpomínáme na nějakého důležitého člověka, lidé často v tento den nepracují a slaví, feast day a nebo den, kdy slavíme své jméno v kalendáři, name day
Slavit – když se radujeme, jíme, pijeme a tancujeme, např. slavíme narozeniny, svatbu, sv. Valentýna, to celebrate
Svatba – ceremonie, kdy se muž a žena stávají manželé a mají pak stejné jméno, wedding
Oddávat – oficiálně prohlásit muže a ženu za manžele, to marry
Kněz – muž, který pracuje v kostele, funkce v křesťanské církvi, priest
Císař – car, panovník, hlava státu….., emperor
Popravit – zabít člověka tak, že pak nemá hlavu, to execute
Legenda – příběh, který se zabývá životem a činy svatých lidí = světců, legend
Tajně – když o tom, co dělám nikdo neví, dělám to incognito, secretly
Zakázat – když nám někdo něco zakázal, máme zákaz, nesmíme to dělat, to ban,
Modlit se – když jsem v kostele a mluvím k Bohu nebo si něco hodně přeju, to pray
Kdy slavíme svátek sv. Valentýna?
Svátek svatého Valentýna určitě znáš. Je to svátek, který se slaví hlavně v anglosaských zemích,t.j. hlavně ve Spojených státech amerických (v USA) a v Anglii, ale taky v jiných zemích, např. i v Česku ho trochu slavíme, a to 14. února. Proč 14.února? Protože v ten den umřel svatý Valentýn. Jak a proč umřel si povíme později.
Kdo byl svatý Valentýn?
Svatý Valentýn byl kněz a biskup, který žil v antickém Římě. Nevíme, kdy přesně se narodil, ale bylo to asi ve 3. století po Kristu. Co víme je, že umřel 14. února roku 269 ošklivou smrtí. Umřel tak, že ho popravili. Popravili znamená, že mu separovali hlavu od těla. Co udělal špatně? Existují dvě legendy. První mluví o tom, že římský císař Claudius II. zakázal svatby. Chtěl motivovat římské vojáky, aby šli do války, do boje, aby bojovali a nezůstávali doma s rodinou. Svatý Valentýn ale nesouhlasil a jako kněz tajně (přes zákaz) oddával vojáky a jejich ženy. Druhá legenda říká, že uzdravil chlapce, který byl slepý. Slepý znamená, že neviděl. Uzdravil ho tak, že mu dal ruce na oči, modlil se a chlapec zase znovu začal vidět. Byl to zázrak. Tohle zázračné uzdravení se ale nelíbilo císaři, a tak dal Valentýna popravit. Od té doby se slaví den svatého Valentýna každý rok 14. února.
Slavíme svátek v Česku nebo je Valentýn jen americký svátek?
V Česku tenhle svátek slavíme jen trochu. Mnohem víc slavíme třeba Vánoce, Velikonoce nebo narozeniny. I přesto existují lidé, kteří tenhle svátek slaví. Podle různých anket je to jenom 20 % Čechů. To není moc. V západní Evropě slaví Valentýna mnohem víc. Proč to tak je ? Dost často slyším : « Valentýn je americký svátek, proč ho slavit v Česku ? » nebo « Valentýn je komerční svátek. Je to jen byznys. Proč utrácet peníze za kytky, čokolády nebo zlaté náušnice? » nebo « Valentýn diskriminuje lidi, kteří nemají žádného partnera.» Musím říct, že jsem dřív Valentýna neslavila, taky jsem ho neměla ráda a myslela si, že je to jenom americký a komerční svátek, který rozhodně nechci slavit. Dneska se ale dívám na tenhle svátek jinak. Proč ? Zaprvé je to svátek, který není americký ☺, protože má evropskou tradici. Svatý Valentýn žil v dnešní Itálii. Zadruhé je to příležitost nebo taky šance, tedy příležitost nebo šance, jak oslavit lásku obecně. Ne kontrétně lásku k partnerovi, ale třeba lásku k blízké kamarádce, mamince nebo k sobě. Pamatuju si, že když jsem byla mladší a neměla jsem partnera, šla jsem 14. února do květinářství (obchodu s květinami) a koupila si červenou růži, dala si ji na stůl a měla z ní několik dní obrovskou radost. A nebo třeba letos jsem napsala dopis své mamince a napsala jsem jí, za co všechno jí děkuju.
A co dělají vlastně Češi na Valentýna? Dávají si hlavně dárky. Nejčastěji jsou to kytky, bonboniéry, čokoláda, vouchery na romantické večeře nebo romantické víkendy a taky vyrábí nebo kupují valentýnská přáníčka, tzv. “valentýnky”.
A co ty? Slavíš tenhle svátek? A jak ho slavíš? Máš svátek sv. Valentýna rád/a nebo ho nesnášíš? Jaký byl nejzajímavější/nejromantičtější/nejbizarnější dárek, jaký jsi kdy dostal/a na Valentýna?:-)
Napiš mi komentář pod tuto epizodu na www.slowczech.com. A jestli se ti líbí, co pro tebe ve slowczech děláme, pošli nám 1€ nebo 10€ přes Patreon.com. Chceme pro tebe dál dělat materiály, moc nás to baví, ale také to je hodně energie a hodně času. Jestli rozumíš víc česky teď než minulý rok, protože můžeš poslouchat podcast v pomalé češtině, chceš být Patronem slowczech? To je patreon.com/slowczech.
Tak to bylo pro dnešek všechno a budu se těšit na Tvé komentáře! Měj se krásně a češtině zdaaaaar!
Tag:ema
2 Comments
Když právě potkali svou budoucí manželku, udělali dárek a po 26 letech manželství přichází respekt a porozumění.
Ahoj Sergey, to je krásné, jen tak dál!
Ema