No products in the cart.

0

No products in the cart.

(198***) Ema: Svatý Valentýn v Česku

Ahoooj, tady Ema. Budeš to dneska ty, kdo naučí se česky, pomalu a hezky? Doufám, že ano! Dneska se budeme bavit o svátku svatého Valentýna. Řeknu ti, kdo to byl svatý Valentýn, jak dlouho už lidé slaví svátek sv. Valentýna a jak tenhle svátek mají rádi Češi. Ale předtím pro tebe mám důležitou informaci. Na konci ledna měla Lenka IGTV Live vaření. A taky teď na konci února bude Lenka znovu live. Podívej se na Instagram, kde budou informace. Taky se můžeš podívat na youtube na kanál slowczech, kde jsme v pondělí 15. února publikovali rozhovor se mnou. Eliška a já jsme měly rozhovor. Povídaly jsme si o mých aktivitách před COVIDem a během lockdownu, ale také o hudbě a vaření. Teď už ale pojďme na věc! Doufám, že jsi připraven/a!

Tady jsou slovíčka, která budeš možná potřebovat, abys lépe rozuměl/a:  

Svátek – den, kdy vzpomínáme na nějakého důležitého člověka, lidé často v tento den nepracují a slaví, feast day a nebo den, kdy slavíme své jméno v kalendáři, name day

Slavit – když se radujeme, jíme, pijeme a tancujeme, např. slavíme narozeniny, svatbu, sv. Valentýna, to celebrate

Svatba – ceremonie, kdy se muž a žena stávají manželé a mají pak stejné jméno, wedding

Oddávat – oficiálně prohlásit muže a ženu za manžele, to marry 

Kněz – muž, který pracuje v kostele, funkce v křesťanské církvi, priest

Císař – car, panovník, hlava státu….., emperor

Popravit – zabít člověka tak, že pak nemá hlavu, to execute

Legenda – příběh, který se zabývá životem a činy svatých lidí = světců, legend

Tajně – když o tom, co dělám nikdo neví, dělám to incognito, secretly

Zakázat – když nám někdo něco zakázal, máme zákaz, nesmíme to dělat, to ban, 

Modlit se – když jsem v kostele a mluvím k Bohu nebo si něco hodně přeju, to pray

 

Kdy slavíme svátek sv. Valentýna?

Svátek svatého Valentýna určitě znáš. Je to svátek, který se slaví hlavně v anglosaských zemích,t.j. hlavně ve Spojených státech amerických (v USA) a v Anglii, ale taky v jiných zemích, např. i v Česku ho trochu slavíme, a to 14. února. Proč 14.února? Protože v ten den umřel svatý Valentýn. Jak a proč umřel si povíme později.  

Kdo byl svatý Valentýn?

Svatý Valentýn byl kněz a biskup, který žil v antickém Římě. Nevíme, kdy přesně se narodil, ale bylo to asi ve 3. století po Kristu. Co víme je, že umřel 14. února roku 269 ošklivou smrtí. Umřel tak, že ho popravili. Popravili znamená, že mu separovali hlavu od těla. Co udělal špatně? Existují dvě legendy. První mluví o tom, že římský císař Claudius II. zakázal svatby. Chtěl motivovat římské vojáky, aby šli do války, do boje,  aby bojovali a nezůstávali doma s rodinou. Svatý Valentýn ale nesouhlasil a jako kněz tajně (přes zákaz) oddával vojáky a jejich ženy. Druhá legenda říká, že uzdravil chlapce, který byl slepý. Slepý znamená, že neviděl. Uzdravil ho tak, že mu dal ruce na oči, modlil se a chlapec zase znovu začal vidět. Byl to zázrak. Tohle zázračné uzdravení se ale nelíbilo císaři, a tak dal Valentýna popravit. Od té doby se slaví den svatého Valentýna každý rok 14. února.                   

Slavíme svátek v Česku nebo je Valentýn jen americký svátek

V Česku tenhle svátek slavíme jen trochu. Mnohem víc slavíme třeba Vánoce, Velikonoce nebo narozeniny. I přesto existují lidé, kteří tenhle svátek slaví. Podle různých anket je to jenom 20 % Čechů. To není moc. V západní Evropě slaví Valentýna mnohem víc. Proč to tak je ? Dost často slyším : « Valentýn je americký svátek, proč ho slavit v Česku ? » nebo « Valentýn je komerční svátek.  Je to jen byznys. Proč utrácet peníze za kytky, čokolády nebo zlaté náušnice? » nebo « Valentýn diskriminuje lidi, kteří nemají žádného partnera.» Musím říct, že jsem dřív Valentýna neslavila, taky jsem ho neměla ráda a myslela si, že je to jenom americký a komerční svátek, který rozhodně nechci slavit. Dneska se ale dívám na tenhle svátek jinak. Proč ? Zaprvé je to svátek, který není americký ☺, protože má evropskou tradici. Svatý Valentýn žil v dnešní Itálii. Zadruhé je to příležitost nebo taky šance, tedy příležitost nebo šance,  jak oslavit lásku obecně. Ne kontrétně lásku k partnerovi, ale třeba lásku k blízké kamarádce, mamince nebo k sobě. Pamatuju si, že když jsem byla mladší a neměla jsem partnera, šla jsem 14. února do květinářství (obchodu s květinami) a koupila si červenou růži, dala si ji na stůl a měla z ní několik dní obrovskou radost.  A nebo třeba letos jsem napsala dopis své mamince a napsala jsem jí, za co všechno jí děkuju.   

A co dělají vlastně Češi na Valentýna? Dávají si hlavně dárky. Nejčastěji jsou to kytky, bonboniéry, čokoláda, vouchery na romantické večeře nebo romantické víkendy a taky vyrábí nebo kupují valentýnská přáníčka, tzv. “valentýnky”. 

A co ty? Slavíš tenhle svátek? A jak ho slavíš? Máš svátek sv. Valentýna rád/a nebo ho nesnášíš? Jaký byl nejzajímavější/nejromantičtější/nejbizarnější dárek, jaký jsi kdy dostal/a na Valentýna?:-)   

Napiš mi komentář pod tuto epizodu na www.slowczech.com. A jestli se ti líbí, co pro tebe ve slowczech děláme, pošli nám 1€ nebo 10€ přes Patreon.com. Chceme pro tebe dál dělat materiály, moc nás to baví, ale také to je hodně energie a hodně času. Jestli rozumíš víc česky teď než minulý rok, protože můžeš poslouchat podcast v pomalé češtině, chceš být Patronem slowczech? To je patreon.com/slowczech.

Tak to bylo pro dnešek všechno a budu se těšit na Tvé komentáře! Měj se krásně a češtině zdaaaaar!

  2 Comments

 1. Sergey
  20/02/2021
  Reply

  Když právě potkali svou budoucí manželku, udělali dárek a po 26 letech manželství přichází respekt a porozumění.

 2. User Avatar
  slowczech
  24/02/2021
  Reply

  Ahoj Sergey, to je krásné, jen tak dál!
  Ema

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.