No products in the cart.

0

No products in the cart.

(200) Eliška: Překvapení…!

Ahój! Vítej u epizody číslo 200! Wow! Panejo! Týýýjo! Týýýjovka! Panečku! ty bláho! Nebo taky trochu vulgárně: Ty vole! Jak je to možné? Nemůžu věřit tomu, že už posloucháš epizodu číslo 200.

Dnešní epizoda se jmenuje překvapení. Znáš čokoládu Kinder překvapení? Když jsem byla malá, byla velmi oblíbená. “Kinder čokolááááda!” bylo v reklamě v televizi. A proč překvapení? Protože dnes chci mluvit… o všem! Proč slowczech? Od kdy? Jak? A jaký byl můj rok 2020? Co bude tento rok?  Chci ti říct víc o slowczech, protože si to zasloužíš (you deserve it). Ty jsi fanoušek slowczech, ty se učíš česky a já tě obdivuju (admire). Moje arabština je… nebo asi není. Nestuduju každý den a cítím, že to je špatně. No jo,… a proto tě obdivuju, že ty posloucháš slowczech a učíš se rád(a) a jsi každý den lepší a lepší.

Jestli posloucháš slowczech už nějakou dobu, už nějaký moment, dobře mě znáš. Slowczech existuje už 5 let. Začala jsem dělat audia v roce 2016, když jsem se připravovala na Goethe Zertifikat B1 v němčině. Znáš slowgerman? Miluju slowgerman. A věřím (believe) v comprehensible input. Nevíš, co to znamená? Podívej se na YouTube na video “Stephen Krashen on language acquisition”. Miluju ho! Miluju Stephena a souhlasím se Stephenem. Podle mě je comprehensible input to nejlepší na světě. A proto dnes taky existuje slowczech. Videa, audia, v lekci mám obrázky a fotografie a hlavně příběhy. V lekci samozřejmě mluvíme jenom a jenom česky. Používáme gesta a zvuky, protože i kompletní začátečník (tedy student A0) rozumí, když používáme gesta a zvuky. Nepotřebujeme angličtinu, francouzštinu či jiné jazyky. To je metoda slowczech.

A tak tedy, Slowczech bude letos slavit 5 let. To budou krásné narozeniny! Bude velká… asi online párty. Miluju kontakt s lidmi. Každý den mluvím s lidmi. Podle mě je kontakt s lidmi to nejdůležitější v životě. Přátelé nebo networking. Vždy jsem našla práci díky dobrým kontaktům. Vždy jsem začala dělat nové věci díky dobrým kontaktům. Vždy jsem byla na správném místě díky dobrým kontaktům. Nerada mluvím a ráda poslouchám. Myslím si, že lidé znají a umí hodně věcí. A lidé okolo mě říkají opravdu moc moc zajímavé věci.

Proto dnes taky spolupracuji s dalšími lektorkami. Je nás teď dohromady 18. Wow! 18! A všechny lektorky jsou báječné. Mají stejný mindset jako já – tedy stejné nastavení mysli. Mají podobný styl učení jako já. Jsou pozitivní, umí se adaptovat, rozumí, že každý student je jiný… Jsou skvělé, jsou moc fajn,… A proto chci všem holkám poděkovat. Děkuju Lence, Petře, Báře, Emě, Jindře, Šárce, Míše, Míše, Michaele, Nicole, Jitce, Monice, Gábi, Vendule, Blance a Magdě. Moc děkuju! No, jestli chceš, můžeš mít online lekce s jednou z lektorek slowczech.

Jestli nechceš studovat s jednou z lektorek slowczech, můžeš studovat sám/sama doma s video kurzem “21 day grammar challenge“. Nebo můžeš studovat sám/sama doma s audio knihou “Learn Czech cases with stories“. Nebo teď máme verzi č. 3 “Big book of Czech = 100+1 stories“. Všechno je v e-shopu. Děláme pro tebe a pro tvoji češtinu fajn materiály. Všechno je na webu slowczech.

Ale jak jsem slíbila (promised), řeknu ti, jaký byl můj rok 2020. Jo, byl těžký. Přišel COVID. Ale já jsem věděla, že nic nemůžu změnit. Já jsem věděla, že je lepší se adaptovat. A tak jsem se adaptovala. Začala jsem na 100% pracovat online. A hlavně jsem začala rozvíjet (develop) slowczech. Slowczech je dnes úplně jiný oproti březnu 2020. A slowczech bude lepší a lepší. Připravuji nové materiály, například “50 most used verbs in dialogues” nebo “Manuál na tandem” nebo “Audio course for complete beginners” a “Logic in Czech in prefixes” nebo “Complementary materials for videos and podcast”… Mám hodně nápadů, já vím! Ale já fakt miluju svoji práci! Fakt miluju to, co dělám.

A jinak, jestli jsi viděl(a) video na YouTube “Jak jsme se stěhovali“, víš, že v prosinci jsme koupili dům. Wow. Další událost, které nemůžu uvěřit! Nehledali jsme dům stylem “Teď chceme dům!” Ale v září jsme poznali moc fajn lidi. A oni nám v říjnu zavolali: “Eliško! Máme pro vás dům! Musíte ho koupit!” No, a tak jsme ho koupili. Jestli chceš, udělám speciální epizodu o administrativě. Celý proces byl dlouhý a komplikovaný. Ale teď vím, jak koupit dům v České republice, hihi.

A jaký byl tvůj rok 2020? Já každý rok v prosinci přemýšlím, jaký byl můj rok. Píšu si, co jsem udělala. Píšu si, co se mi líbilo. Píšu si, co jsem se naučila. Píšu si, co teď umím líp. Podle mě je to důležité. Člověk myslí často na negativní věci. Je to normální, je to přirozené. Člověk zapomíná na pozitivní věci. Ale život je 50:50. Život je z půlky nahoře (to je pozitivní). A z půlky dole (to je negativní). Je důležité myslet víc na to “nahoře”. Je důležité myslet víc na pozitivní momenty v životě. Potom budeme šťastní.

Jak jsem říkala před chvílí: Miluju kontakt s lidmi. Podle mě je kontakt s lidmi to nejdůležitější v životě. Chci moc poděkovat kolegům, kteří jsou se mnou ve slowczech. Zaprvé můj partner Eloi, který je skvělý editor. On edituje všechna videa, on dělá všechny animace, on dělá všechny covers pro podcast a pro YouTube. Taky rád kreslí. A on dělá obrázky pro Instagram. Zadruhé, můj (teď už velmi velmi velmi dobrý kamarád) Ash. Ash je Brit, který bydlí v Oxfordu. Jestli máš newsletter od slowczech, minulý rok jsem posílala “Story of the new logo”. Ash je grafický designer a specialista na marketing, který udělal kompletní design pro slowczech. Ash udělal logo. Ash udělal strategii. Proto chci veřejně Ashovi poděkovat za všechno, co pro slowczech dělá. Mimochodem, ten krásný britský hlas, který slyšíš na začátku a na konci každé epizody, to je Ash… Díky moc, Ash! A díky tobě, fanoušku slowczech. Jsem opravdu moc moc ráda, že se učíš můj krásný český jazyk. Tak… měj se hezky a dál se uč česky!

Music credit:
Fesliyan studios (paid license), Birthday Song by McCloud Zicmuse, Mixkit Sound Effects Free License 

  4 Comments

 1. Sergey
  Reply

  Moc děkuji za poskytovaná videa o výuce češtiny. Sám jsem začal jazyk studovat, když můj syn šel studovat do vaší země.

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Sergey,
  mockrát Ti děkuji za všechny komentáře, které píšeš na web slowczech.
  Jsem opravdu ráda, že píšeš a že ti slowczech pomáhá!
  Jen tak dál s češtinou 🙂
  Eliška

 3. Tanya
  Reply

  Ahoj, Eliško! Sleduju váš kanál už přes rok, a chci vám poděkovat, protože hodně jste mi při studiu češtiny pomohly. Jsem z Ruska, můj manžel přeložen letos do Prahy z práce, a jedu spolu s ním. Na začátku nebylo pro mě učit český snadno, a právě díky SlowCzech se mi ten jazyk začal postupně líbit – poznala jsem, jak je krásný a zajímavý! Znám už český mnoha lépe a pokračuji poslouchát váš vynikající podkast, považuji ho za nejlepší podcast v češtině na intehnetu! Děkuji moc tobě a tvému týmu! 🙂

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Tanya,
  Wow, píšeš opravdu krásně. Úplně cítím, jak se ti čeština teď líbí. A jsem moc ráda, že můžu být součástí tvoji cesty 🙂
  Čeština je krásná a baví mě ukazovat její krásu dalším lidem. A vlastně díky tomu taky obohacovat jejich život.
  Díky za komentář.
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.