No products in the cart.

0

No products in the cart.

(197) Eliška: “Jsem tak pozitivní” (song by Pokáč)

Čau, jak se daří? Máš se fajn? Dneska pro tebe mám další zajímavou epizodu. Ale nejdřív ti chci říct, že Lenka z týmu slowczech připravuje další IGTV. Na konci ledna Lenka na Instagramu vařila live = Lenka vařila naživo.  A tak na konci února bude Lenka znovu live! Chceš víc detailů? Sleduj Instagram slowczech.
A teď: víš, kdo je Pokáč? Pokáč je český zpěvák, ale především ajťák. Profesí je programátor. Myslím, že chodí do práce a pracuje na počítači 3x týdně. Je známý hlavně jako zpěvák. Píše písničky a hraje na ukulele a na kytaru. Jeho písničky jsou na YouTube zdarma. Proč mám Honzu ráda? Jo, to jsem neřekla, jmenuje se Jan Pokorný. A Jan, jak víš, je Honza. Proč mám Honzu ráda a jeho písničky? Zaprvé, má kočku jako já. Haha. Možná znáš jeho písničku kočku s erorem “Mám doma kočku, mám ji rád, je to skvělý kamarád, jen od tý doby, co ji znám, mám ruce nohy samej šrám…” Jestli ne, mrkni na YouTube. Jsou tam anglické titulky a je to fakt vtipná písnička. A nejen vtipná, ale taky chytlavá (catchy). A zadruhé jeho písničky jsou ironické a vtipné (funny), jsou jednoduché a chytlavé. Často reagují na aktuální situaci nebo na život.
Už jednou jsem pro tebe měla písničku, “Dej si roušku”, je to číslo 165 a publikovala jsem ji v červnu v karanténě číslo 1. A dnes pro tebe mám další karanténovou písničku “Jsem pozitivní”. Napsala jsem Honzovi na Instagramu, jestli můžu natočit slowczech epizodu, on mi odepsal, že jo. Tak, jdeme na to!
Přišla mi SMSka, že mám bejt doma dneska
(I received an SMS that I should be home today)
a taky psali mi v ní, že prej jsem pozitivní.
(besides, they wrote that I am COVID-positive)
Ty se furt zlato hněváš, že doma morouse máš,
(My love, you are upset that I am grumpy)
hněvat se = být rozčílený, naštvaný)
že jsem jen negativní, tak teď jsem pozitivní.
(that I am negative all the time, so now I am positive)
Refrén:
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
(I am so positive and I got it confirmed)
černý na bílým, od hygieny.
(black on white = 100%, from Hygiene station)
Tak lásko neboj dej tu roušku dolů,
(So, my love, dont be afraid and put down that mask)
polib mě ať jsme pozitivní spolu.
(kiss me so that we both are positive, both together)
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
černý na bílým, od hygieny.
Tak lásko neměj strach a pusu mi dej
(So, my love, dont be afrad and give me a kiss)
a pořád se mi nevyhýbej.
(and stop avoiding me)
Dycky jsi mi říkala hej, nebuď furt tak nevrlej
(You have always told me: Hey, dont be so grumpy)
a pozitivní být zkus, třeba jako Tomáš Klus.
(try to be positive, for example like Tomáš Klus – his Instagram)
Tak já už fakt nevim sám, jak se ti zavděčit mám,
(I really dont know, even myself, what more I can do for you
zavděčit se/vděčný means grateful)
výsledky jasně zde máš, přesto se mi vyhýbáš.
(regardless the results, that are clearly here, you are avoiding me)
Refrén:
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
černý na bílým, od hygieny.
Tak lásko neboj dej tu roušku dolů,
polib mě ať jsme pozitivní spolu.
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
černý na bílým, od hygieny.
Tak lásko neměj strach a pusu mi dej
a pořád se mi nevyhýbej.
Sice se trochu dusím, do práce však nemusím,
(Although I am suffocating a bit, cant breathe, I am happy not to go to work)
nemít buňky chuťové, je plus pro vaření Tvé.
(the fact that I don’t have taste, I dont have chuťové buňky = the taste bud cells, this is a plus for your cooking)
Od dob co ztratil jsem čich, 
(from the times that I have lost the sense of smell, 
i po tobě na záchod šel bych,
even after you I would go to the toilet)
tak holka poď ke mě blíž 
(so, girl, come closer to me,…)
.. jó i ty bejt pozitivní smíš.
(yeah, you can be positive, too).
Refrén 2:
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
černý na bílým, od hygieny.
Tak lásko neboj dej tu helmu dolů,
(My love, take off that helm)
polib mě ať jsme pozitivní spolu.
(kiss me so that we are both, positive together)
Já jsem tak pozitivní, mám to potvrzený,
černý na bílým, od hygieny.
Tak lásko neměj strach a pusu mi dej
a pořád se mi nevyhýbej.
Já jsem tak pozitivní, ach jak jsem pozitivní,
mám to i potvrzený, že jsem tak pozitivní.
Snad ani náboj kladný, není tak pozitivní,
(maybe even the positive charge is not so positive as I am)
pojď za mnou do peřiny,
(come here, join me in the bed = under the duvet)
směníme tělní tekutiny.
(we will exchange the body fluids).
Tak co, líbila se ti dnešní písnička? Napiš nám do komentářů na www.slowczech.com, jaká je tvoje oblíbená česká písnička? Jakou českou písničku si rád(a) zpíváš? Pomáhají ti české písničky mít lepší češtinu? Také, jestli chceš slowczech podpořit (support), podívej se na Patreon, kde jsou fajn slowczech dárky – například praktické věty na displej tvého telefonu 😉 A nezapomeň se určitě podívat na YouTube na Pokáčovo kanál (tak se Pokáčův kanál jmenuje) na další písničky. Protože Pokáč jenom zpívá a hraje na kytaru nebo ukulele, můžeš dobře rozumět. No, tak to je ode mě dnes všechno. Měj se hezky, uč se česky!

  2 Comments

 1. Anonymous
  02/07/2022
  Reply

  Elisko, Pokace opravdu mam rada! diki za podcast a za preklad! Myslim si ze moje nejoblibenejsi ceska pisnicka je “Mam doma kocku” nebo “V lese” – oba taky od Pokace

 2. User Avatar
  slowczech
  02/07/2022
  Reply

  “Mám doma kočku” je taky moje nejoblíbenější písnička (protože mám kočku 😅). A taky první, kterou jsem od něj slyšela.
  Díky za tvoje díky :))
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.