No products in the cart.

0

No products in the cart.

(260**) Eliška: Je důležité se učit gramatiku?

Download Printable transcript with highlighter vocabuary

Je důležité se učit gramatiku? Ano i ne…

Ahoj, tady Eliška. Dneska budu mluvit o gramatice. O české gramatice, když se ty jako cizinec učíš česky. Pozor, gramatika pro Čechy je jiná než gramatika pro cizince. Takže určitě nekupovat knihy pro české děti, které se učí českou gramatiku!

Ale zpátky k tématu. Jak se učíme česky ve slowczech? Máme příběhy (stories), nejlépe vtipné příběhy, bizarní příběhy, zajímavé příběhy, praktické příklady, kulturní informace,… Neříkáme “Tohle je akuzativ, pro femininum je U, pro maskulinum je A nebo E, pro neutrum je to stejné,…” Ne, my máme příběhy. Protože mozek má rád příběhy. Nejenom pro studium jazyka.

Pro studium jazyka navíc potřebujeme hodně inputu. To ale neznamená poslouchat rádio a televizi, i když nic nerozumím. Pro studium jazyka potřebuju comprehensible input. To znamená češtinu, které rozumím. Češtinu, která je na mé úrovni (na mém levelu). A ideálně češtinu, která je pro mě zajímavá.

No, a někdo říká, že můžeme JENOM konzumovat comprehensible input, půl hodiny denně, dva měsíce v kuse. A potom můžeme mluvit. Někdo říká, že takto se učí děti a že je to efektivní. Já souhlasím. Potřebujeme hodně comprehensible inputu. Potřebujeme hodně konzumovat češtinu na naší úrovni (levelu). Ale jsme dospělí. A už umíme jeden nebo víc jazyků. Známe strukturu svého rodného jazyka, známe strukturu francouzštiny, angličtiny, španělštiny, arabštiny,… A když se budeme učit strukturu češtiny, bude naše učení rychlejší. Budeme rychlejší a efektivnější. Chceš příklad? Tady je.

Teď ti řeknu tři věty a potom dvě možné varianty, jak se ty věty učit. Každá varianta pracuje s těmi větami jinak. Takže, ty věty zní:

“Mám ráda nealkoholické pivo. Mám ráda bílé víno. Mám ráda své červené auto.”

První varianta, která říká, že je nejlepší se učit jako děti, říká – potřebuju každou větu slyšet 20x nebo 30x. A není důležité, jakou mají strukturu. Dám si pivo. Jedno pivo.

Druhá varianta, varianta s gramatikou, říká toto: slovo nealkoholické končí dlouhé É. Slovo pivo končí na O. A vždycky budu mít dohromady É a O. Takže nemusím slyšet 30x bílé víno, červené auto. Můžu to vydedukovat.

A to je to, co chci říct. Jako dospělí můžeme dedukovat. Můžeme se učit efektivněji. Díky gramatice. Je ale důležité říct, že gramatika není střed vesmíru (the center of the Universe). Gramatika nám pomůže, ale když se jí učíme moc, tak nám uškodí (uškodí = will do harm), udělá škodu.

Jak najít ideální balanc? Třeba v kurzu 5 day grammar challenge, která začíná brzy. Je to video kurz, kde mluvíme o gramatice pár minut a pak 10 minut denně trénujeme. Dávám ti otázky. Ty odpovídáš. Aktivně. Nahlas. Info najdeš v e-shopu na webu slowczech.

No, a teď už chci jen říct – napiš mi do komentáře, co si myslíš o české gramatice. Co je pro tebe největší problém? Učíš se gramatiku nebo ji ignoruješ?

Měj se hezky, uč se česky a čau!

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.