No products in the cart.

0

No products in the cart.

(249***) Eliška: Jak jsme kupovali dům (administrativa, část 2)

Toto je druhá část epizody o tom, kde mluvím o formalitách koupě domu. Jestli jsi neslyšel(a) první epizodu, poslechni si ji. Protože teď pokračuju v procesu koupě domu. V první epizodě mluvím například o hypotéce nebo o kupní smlouvě. Jestli se ti tyto praktické epizody líbí, budeme rádi, když budeš naším patronem přes Patreon.com/slowczech. Díky moc!

***

Takže… kupní smlouva, smlouva o smlouvě budoucí,… co dál? Další dokument, který banka chtěla, bylo potvrzení o bezdlužnosti. To je papír, který ti dá finanční úřad a který znamená, že nemáš dluhy. Ten papír říká, že nikde nic nedlužíš. Také musíš poslat výpis z bankovního účtu. Banka potřebuje vědět, kolik přesně peněz vyděláváš měsíčně. A nakonec musíš poslat daňové přiznání za poslední dva roky. Daňové přiznání je dokument od finančního úřadu, který říká: V roce 2020 jsem vydělala tolik a tolik peněz. A v roce 2021 jsem vydělala tolik a tolik peněz. Tohle banka potřebuje samozřejmě vědět.

Všechny dokumenty jsme poslali e-mailem. Originály jsme donesli do Partners. Moje kamarádka komunikovala s bankou. Neumím si představit komunikovat s prodávajícím, s právníkem a ještě s bankou. Uff. Navíc prodávající byl hrozně líný a nechtěl nic dělat. Všechno jsem zařizovala já.

Poslední dokument, který právník připravil, byla Smlouva o úschově. Když kupuješ dům a platíš miliony korun prodávajícímu, není dobré je dát v kufříku jako mafián. Můžeš si vybrat, jestli je pošleš přes banku nebo přes právníka. My jsme posílali peníze přes právníka. Doporučuju. Je to rychlejší a jednodušší. Banky jsou velké a složité instituce. Navíc, když chceš například změnit datum poslání peněz, zaplatíš 10 000 korun. S právníkem je lepší a rychlejší komunikace. A je to levnější. Takže smlouva o úschově je dokument, který říká, že pošlu právníkovi 20%. A jakmile se staneme majiteli domu, právník pošle peníze prodávajícímu. Kdy? Když Katastr nemovitostí řekne, že je všechno v pořádku.

Naštěstí šlo všechno dobře a banka schválila hypotéku. To znamená, že řekla: Oukej, všechno v pořádku, dáme vám peníze. Potom jsme podepsali Zástavní smlouvu. Zástavní smlouva je dokument pro banku, který říká, že banka mi dá nějaké miliony a já jí dám dům. A až jí za 20-30 let ty miliony vrátím (česká říkáme, že splatím hypoteční úvěr), tak je dům můj. Když mám nějaké problémy a nemůžu platit, je dům banky. Ten dům slouží jako zástava. Proto zástavní smlouva.

Potom jsme šli na Katastr nemovitostí (neboli KN), který jsem před chvíli zmínila. Katastr nemovitostí je seznam všech nemovitostí v Česku. Jsou tam domy, chaty, pozemky a všechny detailní informace o nich. Partners naštěstí všechny smlouvy a dokument na Katastr nemovitostí poslal – to znamená Kupní smlouvu, Zástavní smlouvu a Smlouvu o úschově.

Většinou musíš mít peníze od banky plus podepsanou Kupní smlouvu. A potom můžeš jít na Katastr nemovitostí. Pak čekáš 20 dní, které jsou ze zákona povinné. Nemůžeš to urychlit. Protože jestli například bratranec prodávajícího uvidí, že on prodává dům, ale polovina toho domu není jeho, ten bratranec může přijít a říct – On to ale nemůže prodat, polovina domu je moje. Takže 20 dní je tzv. ochranná lhůta.

Samozřejmě jsem asi 3x volala na Katastr, jak to vypadá. Chtěli jsme se stěhovat co nejdřív. A taky jsme doufali, že to budou všechny formality hotové do konce prosince 2020. Nebyly. Nakonec jsme byli oficiálně majitelé až 4. ledna 2021. Prodávající měl potom podle Kupní smlouvy 10 dní na předání nemotivosti. Předání nemovitosti znamená, že nám už konečně dá nebo předá dům. Do maximálně 10 dní nám musel předat čistý prázdný dům a klíče.

Bylo to celé velmi stresující. Na začátku nám Partners řekli, že to můž trvat 3-4 týdny, když to bude rychlé. Nebylo. Trvalo to 3 měsíce. Ale protože taky právník měl Covid a prodávající byl hrozný komplikátor a taky byl konec roku a Vánoce.

Ale dnes jsem moc ráda, že jsme tento dům koupili. Je to nádherné místo, kde jsme opravdu spokojení a kde teď máme krásné miminko. Jmenuje se Elias a je moc zvídavý. Já i můj partner jsme moc šťastní.

Doufám, že jsi taky šťastný nebo šťastná. Jestli ne, tak šup šup, něco s tím musíš udělat!

No,a to je ode mě dnes všechno. Transkript najdeš jako vždy na webu slowczech nebo na Patreonu. Jinak self-study programy, ebooky a další materiály najdeš jako vždy na www.slowczech.com. A teď, měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj!

 

Hezký transcript, slovník a zajímavá slova najdeš jako vždy na Patreonu.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.