(206**) Eliška: Jak jsem se naučila hrát na klavír
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 19:47 — 25.1MB)
SUBSCRIBE to slowczech RSS
Míša hraje na kytaru. Já hraju na klavír. Popravdě, teď nehraju na klavír tak často. Skoro nikdy. Ale když jsem byla malá, hrála jsem na klavír skoro pořád. Jak jsem se naučila hrát na klavír? Když jsem byla malá, neměla jsem YouTube. Měla jsem paní učitelku a papírové noty.
Dneska ti řeknu, jak jsem se naučila hrát na klavír. Ale taky ti řeknu, že jestli máš rád(a) slowczech, prosím, podívej se na www.patreon.com/slowczech. Budeme moc rádi, když budeš naším Patronem. Co to znamená? To jsou nové mikrofony, nové zelené background pro videa, víc zábavy, víc kvality, víc obsahu! To je dobrý, ne? Ale teď šup šup, jdeme na to, jdeme na epizodu o tom, jak jsem se naučila hrát na klavír.
Začala jsem hrát na klavír, když mi bylo 6 let. Takže to je 25 let zpátky. Chodila jsem do speciální hudební třídy. Na základní škole byla jedna speciální třída – všechny děti hrály na hudební nástroj a tancovaly. Byla to zábava. Každé dítě muselo hrát na hudební nástroj. Někdo hrál na flétnu, někdo na violoncello, někdo na kytaru, někdo na casio, někdo (jako já) na klavír.
Jako malá jsem nechtěla trénovat, nechtěla jsem cvičit. Rodiče mě nutili cvičit. Rodiče mi říkali: Musíš! Oni mě nutili. Když mi bylo 6 a 7 let, měla jsem jednu lekci týdně. Potom jsem měla dvě lekce týdně. Každá lekce měla 25 minut. A později jsem měla 40 minut a pak i 60 minut.
Moje učitelka byla skvělá. Jako malá jsem to neříkala. Ale dneska to vím. Byla to mladá absolventka konzervatoře. Byla jsem, myslím, její první studentka. Chodila jsem na základní uměleckou školu (= ZUŠ). To je škola, kde můžeš hrát na hudební nástroje, tancovat, učit se teorii hudby, kreslit, malovat, pracovat s modelínou a hlínou… Je to škola pro děti. Chodíme tam odpoledne. Na základní umělecké škole byly, myslím, 3 učitelky na klavír. Dvě postarší učitelky (slovo postarší je eufemismus pro “staré”, jako anglicky neříkáme old ale eldery people)… Takže dvě postarší učitelky a jedna mladá učitelka. Dodnes si pamatuji její jméno. Jmenovala se Michaela Kaftanová. Ale to bylo víc jak 20 let zpátky. Dnes se jmenuje jinak, je vdaná. Taky si pamatuju, že byla vysoká, hubená a hlavně měla krásné husté černé vlasy do pasu. Opravdu husté vlasy. Ne jemné nebo řídké. Ale opravdu husté vlasy. Chtěla jsem mít vlasy jako ona. Dneska se mi líbí moje vlasy. Miluju svoje vlasy. Mám husté blonďaté vlasy. Ale zpět k tématu…
Často jsem měla koncerty. Měli jsme absolventské koncerty. Měli jsme koncerty během roku. Dvakrát za rok jsme měli soutěže. Taky jsme měli na konci roku zkoušky. Mám hodně diplomů. Často jsem byla první. Byla jsem taky jednou v regionálním kole soutěže. Už nevím, jestli jsem skončila třetí nebo čtvrtá… Už nevím.
Nikdy jsem moc netrénovala. Někdy paní učitelka Michaela poznala, že jsem netrénovala. To znamená, že jsem hrála a ona viděla a cítila, že jsem netrénovala. Protože když chceš dobře hrát, musíš trénovat ideálně každý den. Někdy jsem ale moc netrénovala. Hrála jsem písničky a zpívala. Na Vánoce jsem hrála koledy. Moc mě bavily písničky. A nebavila mě klasická hudba jako Chopin, Suk, Debussy, Beethoven, Smetana, Bach,… Chopin, Beethoven – to nejsou písničky. To jsou skladby. To správné slovo je skladba. Pokud je to skladba pro trénink, je to “etýda”/etuda.
Dneska se mi líbí všechno. Hraju jak písničky, tak klasické skladby. Bohužel ale nehraju moc často. Přestala jsem chodit na základní uměleckou školu, když jsem odešla na univerzitu. Takže jsem chodila na základní uměleckou školu od 6 do 19 let. Potom jsem odešla na univerzitu do Ostravy. A piano nešlo se mnou. Piano zůstalo doma u rodičů. Měla jsem piano Petrof. Petrof je česká značka. Znáš značku pian a klavírů Petrof? Je to největší evropská firma na klavíry a piana. Každý rok produkuje asi 14 000 pian a klavírů. Wow! 14 000. Exportuje do asi 60 zemí v celém světě.
Dneska už nemám piano Petrof. Když jsem dostudovala druhou univerzitu v Brně, když jsem dostudovala Inženýra, dostala jsem od rodičů digitální klavír Roland. To je japonská značka. Velké plus je to, že můžu hrát i ve 3 ráno. Protože jenom připojím sluchátka a… piano slyším jenom já. Je to nádherný zvuk! Miluju zvuk piana. Miluju hru na piano.
Teď pro tebe mám malý relax. Sedni si pohodlně na kanape nebo do křesla. Zavři oči. A poslouchej tu odpočinkovou hudbu. Jo, jsou tam chyby, promiň… Už jsem dlouho nehrála.
— skladba 12:09 až 15:09 —
… no, a tak dále. Znáš tuto skladbu? Jestli ano, napiš mi do komentáře na web slowczech! Už netrénuju a nemám trpělivost. A hra na klavír potřebuje trpělivost. Jako jazyky. Jestli chci umět hrát na klavír, musím trénovat. Jestli chci umět arabsky, musím trénovat. Jestli chceš umět česky, musíš trénovat. Doma nebo s lektorkou. A můžeš trénovat s lektorkou ze slowczech. Slowczech teď spolupracuje s 18 lektorkami. Podívej se na web slowczech do sekce Czech lessons. Individuální nebo skupinové.
No, a taky mi napiš, co ty?
- Hraješ na nějaký hudební nástroj?
- Máš trpělivost?
- Hrál(a) jsi na nějaký hudební nástroj, když jsi byl(a) malý/á?
- Rád(a) posloucháš klasickou hudbu?
Já ráda poslouchám klasickou hudbu, když pracuju. A nebo, když pracuju, poslouchám deep house. Mám ráda taky arabský deep house, hihi.
To je dnes všechno. Doufám, že se ti epizoda líbila. Podívej se na web slowczech do transkriptu. A měj se hezky, uč se česky a čau!
naučila jsem se = I learned (finished action)
noty (pl) = music sheets
obsah (m) = a content
hudební třída = musical class
základní škola = basic/grammar school 6-15 years
hudební nástroj (m) = musical instrument
nutit = to force someone
základní umělecká škola = music school (leisure)
postarší = eldery
soutěž (f) = a competitiong
poznat něco = to recognize, to know
skladba = a classical music piece
jak – tak = both,… and
značka = a brand
dostudovat = finish studying
trpělivost (f) = a patience
Tag:eliska
17 Comments
Děkuju za sdílení! Jsi talentovaný. Jako malý jsem se zajímal o umění. Měl jsem lekce kreslení. Potom jsem se naučil hrát na kytáru, když mi byl 14 let. Dostudoval jsem taky inženír na univerzitě. Oba jsme inženýři i hudebníci! Ještě hrám na kytáru tydně s přáteli a v kapele. Bez pracé nejsou koláče, že?
Jeff,
díky za komentář! 🙂
Myslím, že každý člověk musí mít nějaké umělecké/manuální hobby. Nemůžeme jenom sedět u počítače a pak číst knihy, to je těžké!
Já moc často na klavír nehraju. Ale jsem ráda, že ty hraješ týdně na kytaru! To je skvělý!
A souhlasím, bez práce nejsou koláče 🙂
Eliška
Dobrý den Eliško,
Poslouchal jsem vaši skladbu moc rád. Když jsem malý, hrál klavír. Doma hrál jen klasické hudby, protože můj otce neměl písničky rád. Nevadil jsem, protože jsem měl rád skladby. Teď hrám japonskou flétnu. Rád ji mám, protože mohu ji vzít si (ale nemohu vzít si klavír).
Mám otázky: Na klavír Roland zahrála jste skladbu v podcastě? A co je casio? Je jako klavír Roland?
Děkuji mockrát.
Ahoj Vědče 🙂
souhlasím, že klavír není moc praktický a nemůžu ho všude nosit 🙂
Ale to nevadí. Ráda hraju sama doma pro sebe. Už nedělám koncerty.
Roland je klavír, ano. Je to digitální klavír. Váží 30kg 🙂 Já mám Roland FP 50. Má klasicky 8 oktáv. Casio (nebo taky elektronické klávesy) má méně oktáv, většinou 4 myslím. Třeba toto: https://www.electroworld.cz/casio-ct-s200-we-bile
A je to taková plastová věc 🙂 Není to stejný pocit jako hrát na (digitální) klavír. A je tam hodně automatických doprovodných písniček, jako tuptup tudutup,… haha.
Ale já mám taky raději skladby jako ty. A proto mám digitální klavír. Nikdy jsem neměla casio ráda.
E.
Eliško! Co krasně hudbou. Hraješ opravdu dobře! Ja hraju bici ale naučil jsem klavír kdy byl jsem mala. Poslucam k hodně klavír hudbou Beethovana. Můj oblebení je Sonata či. 32 – baječny… Díky pro dalši zajímave episodu. Čau!
James,
Dík moc za krásný komentář. Taky ráda poslouchám hudbu od Beethovena. A když jsem byla malá, chtěla jsem hrát na bicí. Ale bylo to moc hluku 😁
Ah ha! Hlučný neje nejlepši, ne? Libi mi se že klavir je opravdu perkusni instrument přiliž!
Já osobně používám sluchátka. Takže hudbu (a někdy spíš hluk) slyším jenom 😁
Ahoj,…možná až neuvěřitelné a mimo téma, ale i já jsem chodila k Míše Kaftanové na klavír, asi 7-8let. Strašně ráda na ní vzpomínám a dnes jsem vedle ní zaparkovala a jen v němém úžasu seděla a koukala na ní, že jsem jí po 18letech zase viděla a zda je to opravdu ona. Je pořád stejně krásná, a ty husté vlasy má pořád. Třeba Tě ta informace potěší, protože pro mě to bylo až neskutečné…v Chomutově nebydlím přes 15let…a jen jsem tam dnes zaparkovala u nemocnice. Mám na ní moc hezké vzpomínky. Byla výborná učitelka a dnes jsme si po tolika letech moc hezky popovídaly,…jak kdyby to bylo včera! Držím palce, ať prsty poslouchají a hraní Ti dává radost, jako mně.
Danielo,
To je skvělá novinka! A skvělý komentář, wow. Taková hezkáa jak píšeš neuvěřitelna náhoda. Já jsem ji popravdě viděla asi před 7 lety,.když jsem na víkend přijela za rodiči. V Jirkově u Tesca na parkovišti. Poznaly jsme se, je pravda, že se vůbec nezměnila 🙂
Jsem moc ráda, že na ni máš také tak krásné vzpomínky. Byla to tvrdá práce, ale vím, že byla nejlepší a ze díky ni jsem byla tak dobrá na klavír.
Já už tolik nehraju. Ztratila jsem svoje oblíbené noty během posledního stěhování. Tak je to trošku horší se vrátit k hraní, pro mě osobně.
Díky moc 🙂
Eliška
Mně neposlouchají prsty a se dvěma detmi na hraní moc čas není. Byla opravdu TOP. Říkala, že už neučí. Když jsem jí dnes hledala na webu, našla jsem Tvůj článek…tak jsem ho ,,zhltla” 🙂 Tak mám radost…Hezké dny přeje Daniela
Diky moc!
Co znamená “šup šup”? 🙂
To znamená “rychle rychle”, šupito presto 😁
Pochopil jsem. Dekuju za odpověd’.
Taky začnu používat tohle “šup šup”. 😁