No products in the cart.

0

No products in the cart.

(206**) Eliška: Jak jsem se naučila hrát na klavír

Míša hraje na kytaru. Já hraju na klavír. Popravdě, teď nehraju na klavír tak často. Skoro nikdy. Ale když jsem byla malá, hrála jsem na klavír skoro pořád. Jak jsem se naučila hrát na klavír? Když jsem byla malá, neměla jsem YouTube. Měla jsem paní učitelku a papírové noty.

Dneska ti řeknu, jak jsem se naučila hrát na klavír. Ale taky ti řeknu, že jestli máš rád(a) slowczech, prosím, podívej se na www.patreon.com/slowczech. Budeme moc rádi, když budeš naším Patronem. Co to znamená? To jsou nové mikrofony, nové zelené background pro videa, víc zábavy, víc kvality, víc obsahu! To je dobrý, ne? Ale teď šup šup, jdeme na to, jdeme na epizodu o tom, jak jsem se naučila hrát na klavír.

Začala jsem hrát na klavír, když mi bylo 6 let. Takže to je 25 let zpátky. Chodila jsem do speciální hudební třídy. Na základní škole byla jedna speciální třída – všechny děti hrály na hudební nástroj a tancovaly. Byla to zábava. Každé dítě muselo hrát na hudební nástroj. Někdo hrál na flétnu, někdo na violoncello, někdo na kytaru, někdo na casio, někdo (jako já) na klavír.

Jako malá jsem nechtěla trénovat, nechtěla jsem cvičit. Rodiče mě nutili cvičit. Rodiče mi říkali: Musíš! Oni mě nutili. Když mi bylo 6 a 7 let, měla jsem jednu lekci týdně. Potom jsem měla dvě lekce týdně. Každá lekce měla 25 minut. A později jsem měla 40 minut a pak i 60 minut.

Moje učitelka byla skvělá. Jako malá jsem to neříkala. Ale dneska to vím. Byla to mladá absolventka konzervatoře. Byla jsem, myslím, její první studentka. Chodila jsem na základní uměleckou školu (= ZUŠ). To je škola, kde můžeš hrát na hudební nástroje, tancovat, učit se teorii hudby, kreslit, malovat, pracovat s modelínou a hlínou… Je to škola pro děti. Chodíme tam odpoledne. Na základní umělecké škole byly, myslím, 3 učitelky na klavír. Dvě postarší učitelky (slovo postarší je eufemismus pro “staré”, jako anglicky neříkáme old ale eldery people)… Takže dvě postarší učitelky a jedna mladá učitelka. Dodnes si pamatuji její jméno. Jmenovala se Michaela Kaftanová. Ale to bylo víc jak 20 let zpátky. Dnes se jmenuje jinak, je vdaná. Taky si pamatuju, že byla vysoká, hubená a hlavně měla krásné husté černé vlasy do pasu. Opravdu husté vlasy. Ne jemné nebo řídké. Ale opravdu husté vlasy. Chtěla jsem mít vlasy jako ona. Dneska se mi líbí moje vlasy. Miluju svoje vlasy. Mám husté blonďaté vlasy. Ale zpět k tématu…

Často jsem měla koncerty. Měli jsme absolventské koncerty. Měli jsme koncerty během roku. Dvakrát za rok jsme měli soutěže. Taky jsme měli na konci roku zkoušky. Mám hodně diplomů. Často jsem byla první. Byla jsem taky jednou v regionálním kole soutěže. Už nevím, jestli jsem skončila třetí nebo čtvrtá… Už nevím.

Nikdy jsem moc netrénovala. Někdy paní učitelka Michaela poznala, že jsem netrénovala. To znamená, že jsem hrála a ona viděla a cítila, že jsem netrénovala. Protože když chceš dobře hrát, musíš trénovat ideálně každý den. Někdy jsem ale moc netrénovala. Hrála jsem písničky a zpívala. Na Vánoce jsem hrála koledy. Moc mě bavily písničky. A nebavila mě klasická hudba jako Chopin, Suk, Debussy, Beethoven, Smetana, Bach,… Chopin, Beethoven – to nejsou písničky. To jsou skladby. To správné slovo je skladba. Pokud je to skladba pro trénink, je to “etýda”/etuda.

Dneska se mi líbí všechno. Hraju jak písničky, tak klasické skladby. Bohužel ale nehraju moc často. Přestala jsem chodit na základní uměleckou školu, když jsem odešla na univerzitu. Takže jsem chodila na základní uměleckou školu od 6 do 19 let. Potom jsem odešla na univerzitu do Ostravy. A piano nešlo se mnou. Piano zůstalo doma u rodičů. Měla jsem piano Petrof. Petrof je česká značka. Znáš značku pian a klavírů Petrof? Je to největší evropská firma na klavíry a piana. Každý rok produkuje asi 14 000 pian a klavírů. Wow! 14 000. Exportuje do asi 60 zemí v celém světě.

Dneska už nemám piano Petrof. Když jsem dostudovala druhou univerzitu v Brně, když jsem dostudovala Inženýra, dostala jsem od rodičů digitální klavír Roland. To je japonská značka. Velké plus je to, že můžu hrát i ve 3 ráno. Protože jenom připojím sluchátka a… piano slyším jenom já. Je to nádherný zvuk! Miluju zvuk piana. Miluju hru na piano.

Teď pro tebe mám malý relax. Sedni si pohodlně na kanape nebo do křesla. Zavři oči. A poslouchej tu odpočinkovou hudbu. Jo, jsou tam chyby, promiň… Už jsem dlouho nehrála.

— skladba 12:09 až 15:09 —

… no, a tak dále. Znáš tuto skladbu? Jestli ano, napiš mi do komentáře na web slowczech! Už netrénuju a nemám trpělivost. A hra na klavír potřebuje trpělivost. Jako jazyky. Jestli chci umět hrát na klavír, musím trénovat. Jestli chci umět arabsky, musím trénovat. Jestli chceš umět česky, musíš trénovat. Doma nebo s lektorkou. A můžeš trénovat s lektorkou ze slowczech. Slowczech teď spolupracuje s 18 lektorkami. Podívej se na web slowczech do sekce Czech lessons. Individuální nebo skupinové.

No, a taky mi napiš, co ty?

 • Hraješ na nějaký hudební nástroj?
 • Máš trpělivost?
 • Hrál(a) jsi na nějaký hudební nástroj, když jsi byl(a) malý/á?
 • Rád(a) posloucháš klasickou hudbu?

Já ráda poslouchám klasickou hudbu, když pracuju. A nebo, když pracuju, poslouchám deep house. Mám ráda taky arabský deep house, hihi.

To je dnes všechno. Doufám, že se ti epizoda líbila. Podívej se na web slowczech do transkriptu. A měj se hezky, uč se česky a čau!

naučila jsem se = I learned (finished action)
noty (pl) = music sheets
obsah (m) = a content
hudební třída = musical class
základní škola = basic/grammar school 6-15 years
hudební nástroj (m) = musical instrument
nutit = to force someone
základní umělecká škola = music school (leisure)
postarší = eldery
soutěž (f) = a competitiong
poznat něco = to recognize, to know
skladba = a classical music piece
jak – tak = both,… and
značka = a brand
dostudovat = finish studying
trpělivost (f) = a patience

  17 Comments

 1. User Avatar
  Jeff
  23/04/2021
  Reply

  Děkuju za sdílení! Jsi talentovaný. Jako malý jsem se zajímal o umění. Měl jsem lekce kreslení. Potom jsem se naučil hrát na kytáru, když mi byl 14 let. Dostudoval jsem taky inženír na univerzitě. Oba jsme inženýři i hudebníci! Ještě hrám na kytáru tydně s přáteli a v kapele. Bez pracé nejsou koláče, že?

 2. User Avatar
  slowczech
  27/04/2021
  Reply

  Jeff,
  díky za komentář! 🙂
  Myslím, že každý člověk musí mít nějaké umělecké/manuální hobby. Nemůžeme jenom sedět u počítače a pak číst knihy, to je těžké!
  Já moc často na klavír nehraju. Ale jsem ráda, že ty hraješ týdně na kytaru! To je skvělý!
  A souhlasím, bez práce nejsou koláče 🙂
  Eliška

 3. 28/04/2021
  Reply

  Dobrý den Eliško,

  Poslouchal jsem vaši skladbu moc rád. Když jsem malý, hrál klavír. Doma hrál jen klasické hudby, protože můj otce neměl písničky rád. Nevadil jsem, protože jsem měl rád skladby. Teď hrám japonskou flétnu. Rád ji mám, protože mohu ji vzít si (ale nemohu vzít si klavír).

  Mám otázky: Na klavír Roland zahrála jste skladbu v podcastě? A co je casio? Je jako klavír Roland?

  Děkuji mockrát.

 4. User Avatar
  slowczech
  05/05/2021
  Reply

  Ahoj Vědče 🙂
  souhlasím, že klavír není moc praktický a nemůžu ho všude nosit 🙂
  Ale to nevadí. Ráda hraju sama doma pro sebe. Už nedělám koncerty.

  Roland je klavír, ano. Je to digitální klavír. Váží 30kg 🙂 Já mám Roland FP 50. Má klasicky 8 oktáv. Casio (nebo taky elektronické klávesy) má méně oktáv, většinou 4 myslím. Třeba toto: https://www.electroworld.cz/casio-ct-s200-we-bile
  A je to taková plastová věc 🙂 Není to stejný pocit jako hrát na (digitální) klavír. A je tam hodně automatických doprovodných písniček, jako tuptup tudutup,… haha.

  Ale já mám taky raději skladby jako ty. A proto mám digitální klavír. Nikdy jsem neměla casio ráda.
  E.

 5. James
  28/04/2021
  Reply

  Eliško! Co krasně hudbou. Hraješ opravdu dobře! Ja hraju bici ale naučil jsem klavír kdy byl jsem mala. Poslucam k hodně klavír hudbou Beethovana. Můj oblebení je Sonata či. 32 – baječny… Díky pro dalši zajímave episodu. Čau!

 6. User Avatar
  slowczech
  29/04/2021
  Reply

  James,
  Dík moc za krásný komentář. Taky ráda poslouchám hudbu od Beethovena. A když jsem byla malá, chtěla jsem hrát na bicí. Ale bylo to moc hluku 😁

 7. James
  06/05/2021
  Reply

  Ah ha! Hlučný neje nejlepši, ne? Libi mi se že klavir je opravdu perkusni instrument přiliž!

 8. User Avatar
  slowczech
  07/05/2021
  Reply

  Já osobně používám sluchátka. Takže hudbu (a někdy spíš hluk) slyším jenom 😁

 9. Daniela
  04/05/2021
  Reply

  Ahoj,…možná až neuvěřitelné a mimo téma, ale i já jsem chodila k Míše Kaftanové na klavír, asi 7-8let. Strašně ráda na ní vzpomínám a dnes jsem vedle ní zaparkovala a jen v němém úžasu seděla a koukala na ní, že jsem jí po 18letech zase viděla a zda je to opravdu ona. Je pořád stejně krásná, a ty husté vlasy má pořád. Třeba Tě ta informace potěší, protože pro mě to bylo až neskutečné…v Chomutově nebydlím přes 15let…a jen jsem tam dnes zaparkovala u nemocnice. Mám na ní moc hezké vzpomínky. Byla výborná učitelka a dnes jsme si po tolika letech moc hezky popovídaly,…jak kdyby to bylo včera! Držím palce, ať prsty poslouchají a hraní Ti dává radost, jako mně.

 10. User Avatar
  slowczech
  04/05/2021
  Reply

  Danielo,
  To je skvělá novinka! A skvělý komentář, wow. Taková hezkáa jak píšeš neuvěřitelna náhoda. Já jsem ji popravdě viděla asi před 7 lety,.když jsem na víkend přijela za rodiči. V Jirkově u Tesca na parkovišti. Poznaly jsme se, je pravda, že se vůbec nezměnila 🙂
  Jsem moc ráda, že na ni máš také tak krásné vzpomínky. Byla to tvrdá práce, ale vím, že byla nejlepší a ze díky ni jsem byla tak dobrá na klavír.
  Já už tolik nehraju. Ztratila jsem svoje oblíbené noty během posledního stěhování. Tak je to trošku horší se vrátit k hraní, pro mě osobně.
  Díky moc 🙂
  Eliška

 11. Anonymous
  04/05/2021
  Reply

  Mně neposlouchají prsty a se dvěma detmi na hraní moc čas není. Byla opravdu TOP. Říkala, že už neučí. Když jsem jí dnes hledala na webu, našla jsem Tvůj článek…tak jsem ho ,,zhltla” 🙂 Tak mám radost…Hezké dny přeje Daniela

 12. Anatoly
  15/07/2021
  Reply

  Diky moc!
  Co znamená “šup šup”? 🙂

 13. User Avatar
  slowczech
  15/07/2021
  Reply

  To znamená “rychle rychle”, šupito presto 😁

 14. Anonymous
  15/07/2021
  Reply

  Pochopil jsem. Dekuju za odpověd’.
  Taky začnu používat tohle “šup šup”. 😁

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.