No products in the cart.

0

No products in the cart.

(212**) Eliška: Jak být šťastný

Ahoj, jak se ti dneska daří? Jaký byl tvůj týden? Nebo jaký jsi měl(měla) víkend? Dneska pro tebe mám zajímavé téma: Jak být šťastný. Mám pro tebe deset bodů (takže zaprvé, zadruhé, zatřetí,… až zadesáté) a je to můj názor. Já ti chci říct, co si já myslím. A napiš mi, co si myslíš ty? Nechci mluvit o tom, že každý vidí štěstí jinak. To je jiné téma. Ale chci mluvit o tom, ja být spokojený, jak mít fajn život, jak být v rovnováze. Co je to být v rovnováze“? To znamená mít balanc. Cítit se v klidu a dobře. Rovnováha je balanc.  

A ještě pro tebe mám další slova, která možná neznáš:

něco ZJISTIT – objevit nějakou informaci. Druhý člověk zjistí, že jsme neříkali pravdu. On bude jednoho dne vědět, že jsme neříkali pravdu. Zjistit je super slovo (anglicky “to find out”).

NAPLŇOVAT – dělat něco plné. Sklenička je prázdná, já do skleničky dám vodu a sklenička je plná. Já ji naplňuju. A my potřebujeme práci, která nás naplňuje. Takže se cítíme plní.

něco OCENIT/OCEŇOVAT – dát cenu, dát hodnotu. Oceníme nebo oceňujeme věci, které máme rádi. Ty věci jsou pro nás cenné. Ty věci pro nás mají hodnotu.

NEJCENNĚJŠÍ věc – je věc, která pro nás má největší cenu. Je pro nás nejdůležitější. To nejcennější, co máme, je náš čas. Čas je pro nás velmi důležitý.

PODNIKAT – nemít práci, ale mít firmu nebo třeba značku slowczech. Já jsem freelancer, já podnikám. Posílám faktury, nemám šéfa. 

ZTRÁTA ČASU – něco ztratit znamená už to nemít, omylem. A když jsem ztratila čas, dělala jsem něco, co nebylo ideální. Ztráta času anglicky je waste of time. Třeba “Psát text ručně je ztráta času. Můžeš použít voice recognition v každé druhé aplikaci.”

MÍT LEPŠÍ VĚCI NA PRÁCI – Mám lepší věci na práci než psát texty pro Facebook. Nebo mám lepší věci na práci než hlídat tvoje dítě – to je trošku ošklivé, já vím.

CÍTIT – Jak se cítíš? Cítíš se dobře? Cítíš se unaveně? Cítiš, že jsi ve stresu?

ZEPTAT SE NA CESTU – Když neznám cestu, musím se zeptat na cestu. Prosím vás, kancelář slowczech je v této ulici? Ano, ještě asi 200 metrů. 

Tak, to bylo poslední slovo nebo fráze. A ještě než začneme, chci ti říct, že kniha Learn Czech cases with stories je moc populární mezi studenty slowczech. Takže jestli tuto knihu ještě nemáš a chceš poslouchat a číst příběhy, kde je hodně genitivů, hodně dativů, hodně lokativů a tak dále, podívej se do e-shopu slowczech.

Zaprvé – vždycky říkej pravdu. Bolí to. Je to těžké. Ale říkej pravdu. Nelži. Proč? Když říkám pravdu, nemusím si pamatovat, komu jsem řekla to a komu jsem řekla tamto. Ale hlavně, když neříkáme pravdu, ten druhý člověk vždycky… vždycky… vždycky zjistí, že jsme lhali. Ten druhý člověk zjistí, že jsme neřekli pravdu. Za týden, za rok nebo za pět let. A to bolí víc než na začátku, když říkáme pravdu.

Zadruhéhledej a dělej práci, kterou máš rád. Nebo podnikej. Když nás práce nemotivuje a nebaví, jsme frustrovaní. A celá naše rodina je pak taky frustrovaná. Potřebujeme práci, která nás naplňuje. To znamená, že jsme plní. Že jsme lepší a lepší, protože přirozeně potřebujeme být lepší a lepší. Že se učíme něco nového, vidíme nové věci, poznáváme nové lidi, protože přirozeně nemáme rádi rutinu.

Zatřetíriskuj. Musíme riskovat. Když neriskujeme, život je nuda! A kdo chce žít nudný život? Já teda ne!

Začtvrtéignoruj, co si o tobě myslí ostatní lidé. Proč přemýšlet nad tím, co si o nás myslí ostatní lidé? To je ztráta času. To je ztráta energie. Jsme svobodní lidé. Každý si může myslet, co chce. Jenom rodina a přátelé – to jsou důležití lidé. Tady neignoruj, co si o nás myslí rodina a přátelé. Ale ostatních 7 miliard lidí? To je mi fuk! To je mi jedno! To mě fakt nezajímá. Proč? Jak jsem říkala, je to ztráta času. A taky ten druhý, který o nás říká špatné věci, očividně nemá nic lepšího na práci. A to je jeho problém, ne můj.

A proto zapátéchápej, že to nejcennější, co máme, je náš čas. Proč přemýšlet nad tím, co si o mně ostatní myslí? Já mám lepší věci na práci: milovat partnera, milovat rodinu, chodit ven s přáteli, číst, hrát na klavír, cestovat, malovat, sportovat, chodit do přírody, dělat práci, co mě baví. Protože čas je to nejcennější, co máme.

Zašestépoznej sám sebe. To znamená, že ty musíš znát sebe, ty musíš vědět, kdo jsi, co máš rád, co nemáš rád, co chceš, co nechceš, co se ti líbí, co se ti nelíbí, a tak dále (atd.). Když vím, kdo jsem, řeknu to lidem okolo. Partnerovi řeknu, proč jsem smutná. Mamince řeknu, proč se teď cítím špatně. Šéfovi řeknu, proč chci jiný projekt. Kamarádovi řeknu, že teď potřebuju čas a odpočívat. Protože vím, kdo jsem. Vím, co chci. Vím, co potřebuju. A protože znám sama sebe. Nebo jako muž znám sám sebe.

Zasedmé – nauč se cítit, kdy jsi ve stresu. Nauč se poznat, že jsi ve stresu. A zpomal. Odpočívej. Nepracuj. Vypni telefon. Jdi ven na procházku. Uvař si něco dobrého. Zdraví je důležitější než nějaký projekt nebo konference.

Zaosmé – dobře jez. Vař dobré jídlo. Jez dobré jídlo. Když jíme špatně, cítíme se špatně. Když jíme dobře a kvalitně, cítíme se dobře a kvalitně a jsme plni dobré energie. Jídlo je základ!

Zadevátéchápej, že nic nikdy není perfektní. Život musí být 50% v plusu a 50% v mínusu. Musíme mít věci, co nemáme rádi. Protože potom oceníme to, co máme rádi. Musíme mít negativní emoce, protože víme, co jsou pozitivní emoce. Musíme mít smutné dny, protože potom víme, že máme šťastné dny. Akceptuj rovnováhu. Buď spokojený, že máš špatný den. Protože potom přijde zase hezký den.

A Zadesátéhledej cíl, kam chceš jít. Když víme, kam jdeme, je jednodušší se zeptat na cestu. Když víme, kam jdeme, dostaneme se tam rychleji.

Jak jsi asi slyšel(a), řekla jsem hodně imperativů – to jsou slova jako riskuj, ignoruj, hledej, říkej, vař, nepracuj…! Já ti říkám, co musíš udělat. Jestli chceš vědět, jak gramaticky funguje imperatif, podívej se do transkriptu této supr epizody.

A ještě jednou zopakuju deset bodů, jak být (podle mě) šťastný. Ale pozor, ty nemusíš souhlasit. Můžeš si myslet něco jiného. A víš co? Mně je fuk, co si myslíš! Haha. Takže zaprvé – vždycky říkej pravdu. Zadruhé – hledej a dělej práci, kterou máš rád. Zatřetí – riskuj! Začtvrté – ignoruj, co si o tobě myslí ostatní lidé. Zapáté – chápej, že to nejcennější, co máme, je náš čas. Zašesté – poznej sám sebe / poznej sama sebe. Zasedmé – nauč se cítit, kdy jsi ve stresu. Zaosmé – dobře jez. Zadeváté – chápej, že nikdy nic není perfektní. Zadesáté – hledej cíl, kam chceš jít.

A co ty, jaký je tvůj názor? Jak být podle tebe štastný? Napiš do komentáře pod transkript této epizody na web slowczech. A jestli se ti líbí podcasty a videa a další materiály, buď naším patronem přes www.patreon.com/slowczech. Tvoje korunky nebo eura jdou na mikrofony a nové vybavení (chceme si koupit green background – zelené pozadí na nový tip videa, haha, to bude sranda! Nebo platíme hosting a chceme pro slowczech nový web a tak dále. Jestli se ti líbí naše materiály zdarma, buď prosím naším patronem. Díky moc a čau!

IMPERATIVE

1 – if the root ends in 1 consonant (pracovat, ) >> we create a “oni” form (oni pracujou) >> and delete the vowels: pracuj!

zpomalit –> oni zpomalí –> zpomal!
akceptovat –> oni akceptujou –> akceptuj!
riskovat –> oni riskujou –> riskuj!
ignorovat –> oni ignorujou –> ignoruj!

2 – if the root ends in 2 consonants (číst) >> we create “oni” form (oni čtou) >> delete the vowels and add “i”: čti!

oni neou –> nelži!
oni vypnou –> vypni!

3 – if the infinitif ends in “-at” and the “oni” form ends in “ají” (dělají) >> we delete the vowels from the “oni” form and add “ej”: dělej!

oni říkají –> říkej!
oni podnikají –> podnikej!
oni hledají –> hledej!
oni poznají –> poznej!
oni odpočívají –> odpočívej!

4 – VÝJIMKY: Nauč se! Jez! Jdi! Vař! Chápej!

  8 Comments

 1. 29/05/2021
  Reply

  Mockrát děkuji za materiál. Tvé body jsou zajímavé. Já část myslím o zvířatech, abych šťastný, t.j., abych myslil, že země osob, kde žiji, není jediná země. (Doufám, že to rozumíš.) Mám rad vidět kočky.

  Mám otázky o materiálu, jestli mohu: v osmém budě, psala jsi “plni.” Je to “jmenný tvar”? A v deváté budě, imperativ slova “chápat” je “chápej”, ale myslím , že “oni” tvar slova není “chápají,” ale “chápou” (používal jsem můj slovník). Mohla bys to mi učit?

  Krasný den,
  Vědec

 2. User Avatar
  slowczech
  10/06/2021
  Reply

  Ahoj,
  rozumím, co chceš říct. Země není jenom pro lidi, ale taky pro zvířata. A pro tebe je důležité, aby i zvířata žila spokojeně a měla se dobře.

  “Plni” ano, to je jmenný tvar.
  “Ono chápou”, máš pravdu. Je tolik tvarů, že někdy také nevím, který je správný. A sama bych řekla chápají a nevadí mi to. Zní mi to dobře 🙂
  V tom případě “chápat” nemůže být jako “dělat”. Ale musí to být výjimka 😀
  Tvoje čeština je lepší než moje! Ty bys mě měl učit správně česky :-))
  Eliška

 3. Valigozi
  18/06/2021
  Reply

  Diky moc!
  Mám otázku. Jaký je rozdil mezi “co máš rád” a “co se ti líbí”?

 4. User Avatar
  slowczech
  18/06/2021
  Reply

  Líbí se mi Praha – vizuálně, jak vypadá, jakou má architekturu. Nebo líbí se mi ta žena – má krásné dlouhé vlasy a je vysoká.

  Mám ráda Prahu – znám ji, mám ráda její lidí a atmosféru. Mám ráda svého bratra.

 5. Valigozi
  18/06/2021
  Reply

  Děkuji za odpověd’. Snažim se pochopit to… 🙂

 6. User Avatar
  slowczech
  18/06/2021
  Reply

  Ale celkově můžeš používat obojí. Jsou podobné kromě specifického kontextu 🙂

 7. Valigozi
  18/06/2021

  Chtel bych pochopit tenhle specifický kontext… 🙂

 8. User Avatar
  slowczech
  18/06/2021

  Máš rád tu ženu?
  Líbí se ti ta žena?
  😁

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.