No products in the cart.

0

No products in the cart.

(176**) Audio training in stories (3) – accusative case

Ahoj, jak to dneska jde? Mám tady sklenku vína a taky další supr čupr příběh 🙂 Mám pro tebe kousek příběhu o žirafě Adéle. Mluvím o Adéle a potom pro tebe mám otázky. Nejdřív pasivní otázky a pak aktivní otázky. Podívej se na www.slowczech.com. Každé slovo v akuzativu je červené, modré nebo zelené (jestli je to feminine, masculine nebo neutre). A proč tento příběh? Je to jeden z 6 příběhů, které jsou v audio knize “Learn Czech cases with stories“. Chci ti pomoct naučit se české pády (czech cases). Vím, že je to těžké a myslím si, že je lepší se učit v kontextu a s audiem. A proto jsem napsala audio ebook, kde jsou příběhy, slovíčka, barvy, vysvětlení, kdy používáme akuzativ nebo dativ nebo další pády, taky tam jsou příklady a hlavně aktivní a pasivní otázky v audio verzi s transkriptem. Takže posloucháš a odpovídáš. Jo, a taky tam jsou mooooc krásné ilustrace 😉  No, ale teď už stačí, že jo? Jdeme na to!

Nejdřív slovíčka

házená – Házená je české slovo pro handball. Znáš házenou? Hraješ házenou?

treska a losos – jsou typy ryby. Obě ryby žijí v moři. Anglicky to je atlantic cod and salmon.

málokdy – to znamená ne často, zřídka. Je to málo (takže ne hodně) + kdy (when).

vynikající večeře – to je fakt moc mňam mňam večeře, moc dobrá, výborná, vynikající večeře. Můžeš v restauraci říct, když přijde servírka “Děkuji, bylo to moc dobré.” nebo “Děkuji, bylo to výborné.” Děkuji, bylo to vynikající.”  

A to je všechno, teď příběh o žirafě Adéle a otázky.

Žirafa Adéla žije v Brně už tři roky. Žirafa Adéla je velmi krásná. Má krásnou sportovní postavu, protože každé ráno chodí běhat na fotbalové hřiště. Žirafa Adéla má moc ráda sport. V létě hraje volejbal nebo házenou a v zimě doma cvičí jógu. Taky se ale ráda dívá na televizi na atletiku nebo na sportovní gymnastiku.

Má žirafa Adéla ošklivou nebo krásnou sportovní postavu? Krásnou sportovní postavu.
Chodí Adéla běhat každý večer nebo každé ráno? Každé ráno.
Hraje Adéla v létě fotbal nebo volejbal? Volejbal.
V zimě cvičí Adéla jógu nebo pilates? Jógu.

Adéla má krásnou sportovní postavu, protože má ráda dobré a kvalitní jídlo. Miluje ovoce a zeleninu. Ráda večeří polévku, maso a salát. Někdy ráda jí rybu, jako třeba tresku nebo lososa. Nikdy nepije sladkou limonádu, a i když je žirafa Adéla Češka, málokdy pije pivo. Má raději víno bílé, červené i růžové víno. Včera si Adéla vařila vynikající večeři. Včera večeřela vařené avokádo, sýr a papriku.

Má žirafa Adéla ráda nezdravé jídlo nebo kvalitní jídlo? Kvalitní jídlo.
Miluje Adéla Mekáč nebo ovoce a zeleninu? Ovoce a zeleninu.
Jí někdy Adéla lososa nebo kapra? Lososa.
Má Adéla raději pivo nebo víno? Víno.
Adéla včera večeřela vařenou rýži nebo vařené avokádo? Vařené avokádo.

A teď aktivní otázky. Já se ptám a ty odpovídáš.

Jaké jídlo má Adéla ráda? Dobré a kvalitní jídlo.
Co Adéla miluje? Ovoce a zeleninu.
Co Adéla nikdy nepije? Sladkou limonádu.
Jaké víno má Adéla ráda? Bílé, červené i růžové.
Co včera Adéla večeřela? Vařené avokádo, sýr a papriku.

Doufám, že se ti dnešní epizoda líbila. Mám fakt moc ráda příběhy. Myslím si, že je moc zajímavé se učit cizí jazyk s příběhem. Musíme se učit v kontextu, že jo? Taky mám moc ráda zvířata. Pro zvířata jsem vybrala častá česká jména. Navíc jsou v příběhu normální běžná česká slova, která uslyšíš fakt často. Locative case story je o mně a co jsem dělala a kde jsem byla. Instrumental case story je o mně a mojí dovolené. Genitive case story je o slonovi Jonášovi – Jonáš je velmi přátelský slon, který se zamiluje (fells in love), on se zamiluje. A dativ case story je o želvě Tereze. Želva Tereza je Italka, která bydlí v Ostravě, má velkou rodinu a učí se česky. A accusative case story je o žirafě Adéle. Ona hraje na kytaru a organizuje koncert. Ale bohužel má problém!

Jestli se ti tento styl audia a otázek líbí, určitě mrkni na eshop slowczech. Celá audio kniha má 3.5 hodiny audia a asi 45 stran textu. Mooooc mě bavilo tuto  audio knihu psát. A doufám, že ti pomůže! Tak čau!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.