No products in the cart.

0

No products in the cart.

(263***) Martina: Rutina v koupelně

Ahoj, zdraví tě Martina! Pamatuješ si na poslední epizodu o koupelně? Jestli ne, určitě si ji poslechni, je to epizoda číslo 262. Pamatuješ si na slovíčka jako ručník, mýdlo, zubní pasta nebo hřeben? Doufám, že ano, protože dneska ti budu povídat o tom, co s těmi věcmi děláme. Budu ti povídat o své ranní a večerní rutině. Zaměříme se tedy na slovesa (verba), a to na slovesa reflexivní. Můžeme začít? Jdeme na to!

 

Slovíčka

vyčůrat se – to pee

vyčistit si zuby – to brush one’s teeth

učesat se – to comb one’s hair

namalovat se – to put on makeup

mýt si vlasy – to wash one’s hair

vyfénovat se – to blow-dry one’s hair

sprchovat se – to take a shower

holit se – to shave

odlíčit se – to remove one’s makeup

umýt se – to wash oneself

obléct si pyžamo – to put on pajamas

 

Když ráno vstanu, jdu nejdříve na záchod, kde se vyčůrám. Pak jdu hned do koupelny. Dám si na kartáček zubní pastu a vyčistím si zuby. Pak si umyju obličej mýdlem a dám si na něj hydratační krém. Vlasy si učešu kartáčem a pak se trochu namaluju – to znamená, že si dám makeup. Několikrát týdně si ráno myju vlasy. Dám si na ně šampon, někdy taky kondicionér a pak je opláchnu vodou. Potom si musím vlasy vyfénovat fénem. 

 

Někdo se ráno taky sprchuje. Třeba můj přítel se ráno vždycky sprchuje a taky si holí vousy. Používá holicí strojek. Když se oholí, dá si na obličej balzám po holení. A to je všechno. Nečeše se, ani se nemaluje :). Naše ranní rutina je docela krátká, protože jsme trochu líní a nechceme být ráno v koupelně moc dlouho.

 

Moje večerní rutina, je trochu delší, trvá asi 30 minut. Nejdříve se musím odlíčit, to znamená dát pryč makeup. Pak si umyju obličej mýdlem, dám si noční krém proti vráskám a vyčistím si zuby. Potom jdu do sprchy. Když se vysprchuju, usuším se osuškou. Někdy si ve sprše holím nohy. Nepoužívám strojek jako můj přítel, ale žiletku. Pak ale musím použít tělové mléko, abych neměla moc suchou kůži. No a to je všechno, takže potom si obleču pyžamo a můžu jít do postele.

 

A teď mám na tebe pár otázek:

Jak dlouho trvá tvoje ranní a večerní rutina?

Sprchuješ se ráno, nebo večer?

Holíš si nohy? A používáš strojek, nebo žiletku? 

Jak dlouho si čistíš zuby?

Fénuješ si vlasy?

Dáváš si vždycky večer krém na obličej?

 

SE (bez objektu) SI (s objektem)
česat se / učesat se česat si / učesat si vlasy
mýt se / umýt se mýt si / umýt si vlasy, obličej, ruce…
fénovat se / vyfénovat se fénovat si / vyfénovat si vlasy
holit se / oholit se holit si / oholit si vousy
sušit se / usušit se sušit si / usušit si vlasy, obličej, ruce…
oblékat se / obléct se oblékat se / obléct si pyžamo

 

Napiš mi do komentáře a trénuj reflexivní slovesa! Na webu můžeš taky vidět tabulku se slovesy, která někdy potřebují SE a někdy SI. Doufám, že ti pomůže! A jestli máš ještě 10 minut, poslechni si celou epizodu ještě jednou. Pak si budeš všechna slovíčka lépe pamatovat. 

 

Mimochodem, jestli se chceš učit praktickou češtinu pravidelně, podívej se na náš web a vyber si kurz podle svých možností. Máme individuální kurzy, mini groups a taky whatsappové kurzy pro studenty, kteří mají málo času. A jestli bydlíš v Praze nebo v Brně, můžeš přijít na setkání studentů češtiny u piva 24. března. Více informací najdeš jako obvykle na www.slowczech.com. Tak se měj a zase příště!

 

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.