No products in the cart.

0

No products in the cart.

(242****) Petry rozhovor se Svaťou o zpěvu

Download a printable transcript with highlighted vocabulary on patreon.com.

Ahoj, dneska mám pro Tebe úplně nový rozhovor. Máš rád/máš ráda hudbu? Zpíváš rád/zpíváš ráda? A jestli jo, tak se Ti bude můj rozhovor se Svaťou určitě líbit, protože je o hudbě. Tak si to užij. 

 

Tak krásný dobrý den, ahoj Svati.

 

Ahoj Peťo.

 

Já jsem moc ráda, že sis na mně dneska udělala čas a těším se na naše povídání o hudbě a o Tvojí práci.

A jenom krátké…abych o Tobě něco řekla…Ty jsi paní učitelka, lektorka zpěvu, hudby a já k Tobě chodím jako Tvůj student – jako Tvoje studentka, takže vím, jak učíš, líbí se mi to a chtěla jsem se Tě zeptat: Je to pro Tebe to, co děláš, práce nebo je to spíš životní styl?

 

Peti, já opravím jednu věc v té Tvé otázce …Tys říkala, že jsem lektorka nebo učitelka..já to tak neberu a to zároveň je maličko odpověď…neberu to jako práci a beru to jako tak, že jsem člověk, který vás provází a vede v tom, abyste zpívali líp.

 

Takže jsi takový průvodce naší cestou k hudbě.

 

Hm:-) A proto to neberu za práci, protože mě to moc baví a naplňuje.

 

Jak moc důležité je to, jak si s lidmi rozumíš?

 

V první hodině se každého ptám, co od toho učení zpěvu očekává a podle toho zjistím, jestli se dokážeme na sebe naladit a nebo ne.

Pokud ne, pak je ta práce hrozně kostrbatá, pomalá a někdy bez výsledku.

To naladění se na studenta je moc důležité.

Takže musíme být spolu na jedné vlně naladění.

 

Jasně, aha. Já protože se u Tebe učím zpívat…kolik…dva roky možná už to budou, možná rok a půl, nevím přesně…

 

No to dýl, už dva a půl.

 

Už dva a půl dokonce?

Zjistila jsem, že nestačí mít hudební sluch a třeba umět zpívat nebo mít hezký hlas, ale že hrozně důležitá je technika…kdy ty lidi…vlastně tohle je učíš nebo takhle je provázíš.

Jak moc je důležitá technika ve zpěvu?

 

Pokud chce někdo umět dobře zpívat a neuškodit si, tím myslím nepoškodit si hlasivky nebo se nenaučit něco špatně, co by ho mohlo ohrozit..ten zpívací aparát, tak technika důležitá je.

 

Může se opravdu stát, že si někdo ublíží tím zpěvem? Ty jsi řekla slovo “uškodit”…myslíš jako poškození hlasivek nebo…

 

Ublížit si může určitě. Buď jako samouk, když se snaží napodobovat některé idoly a neví, jak na to, tím myslím třeba opravdu kvalitní rockové zpěváky, nebo někdo se snaží heavy metal napodobit…tak to už je v uvozovkách trošku řvaní a není to normální řvaní, musí se umět takhle řvát. tak tam hrozí dost velké poškození hlasivek. A nebo potom špatné vedení…toho studenta, pokud už někam chodí, chce se naučit zpívat pod vedením, tak může se stát, že ten učitel (lektor, průvodce) nemusí být na takové úrovni a mít takové kvality, aby opravdu dokázal nepoškodit hlasivky.

 

Pojem technika je hlavně o dýchání, nebo jsou to i jiné věci? Technika….

 

Správně dýchat je nejdůležitější. To se učíme v prvních hodinách a někdo to pochopí rychle a dost často je to práce na delší dobu, ale je to to nejdůležitější.

Pak jsou ještě další věci, správný postoj, správná artikulace, volná pusa…

 

Jasně.

 

A potom taky  ještě to cítění hudby. Dá se to naučit samozřejmě, ale už to má člověk víceméně v sobě.

 

Jaká je práce s dětmi, jaká je práce s dospělými? Je v tom velký rozdíl?

 

Je v tom rozdíl. Děti většinou nemají zažité špatné návyky, protože to za ty krátké roky života ještě nestihly. Dospělí většinou přijdou, když už mají problém a ten je potom těžší spravit, opravit, protože už se může tento špatný návyk projevit po mnoha letech špatného zpívání. Tak tam už je to na delší dobu ta náprava. Ale zase ti dospělí už se dívají jinak na svět, mají svoje prožitky a i třeba zamilovanost, láska, strach, bolest…a to všechno dokážou v tom projevu předat posluchačům.

Děti zase tyto prožitky nemají, ale o to jsou bezprostřednější a zpívají s radostí, nemají žádné bloky a dokážou se i trošku předvádět, což některým dospělákům nejde.

 

Taková ta spontánnost tam asi chybí a stydíme se víc.

 

Ne všichni, ale někteří ano:-)

 

Já si to představuju jako když stavím dům a nový dům postavit je asi jednodušší než opravovat ten starý, protože starý dům, když chceš opravit, musíš dávat pozor, co kde zbouráš, aby Ti to celé nespadlo…takhle to funguje i v tom zpěvu.

 

To je krásné přirovnání, ano.

 

Kde bereš inspiraci třeba pro cvičení, které děláme, protože vždycky, když se trénuje zpěv, tak se trénuje nejen na písničkách, ale i na různých cvičeních.

Kde bereš inspiraci?

 

Mám vystudovanou konzervatoř, takže některá cvičení si pamatuju ještě z té doby, za ty roky zpívání už mě napadá samotnou, co by se dalo použít jako cvičení, co by mohlo pomoct té technice, třeba i některé kousky z písniček nebo nějaké úryvky a samozřejmě taky koukám na internet, že, a tam je toho hromadu a snažím se teda vybrat to, co kterému studentovi …nepatří, ale co mu vyhovuje, co na svůj problém zrovna potřebuje.

Ne každé cvičení se hodí pro každého.

 

Takže každý student má individuální přístup, podle toho, jak to potřebuje.

 

Ano, je to tak.

 

Ještě jsem se chtěla zeptat.

Jak moc ovlivňují naše emoce…nebo to, v jakém jsme jako studenti v momentálním psychickém rozpoložení, jak moc to ovlivňuje zpěv?

 

Emoce ovlivňují hodně zpěv. Když přijde student, poznám, jestli má zdravotní problémy, psychické problémy…nemyslím tím jako vážné, ale stačí smutek, neštěstí,…to všechno se v tom zpěvu projeví. A nejen ty emoce, ale i když přijde student do první hodiny, tak podle první písničky, kterou mi zazpívá, tak si troufám říct, že za ty roky výuky už poznám… z 90% i povahu.

 

Co znamená hudba pro Tebe?

 

Já ani nevím, jak na to odpovědět, protože zpívám od malička, je to fráze, ale je to opravdu tak, začala jsem zpívat už ve školce, dokonce jsem si vyzpívala na jednom vystoupení svůj první pletený svetřík, první odměna, první honorář a od té doby jsem zpívala…teď už je to základní umělecká škola, bývala to lidová škola umění, tam jsem zpívala až do svých 18 let…deset let jsem tam zpívala a zpívala jsem v cimbálové muzice, ve dvou sborech, ve folkové kapele, pak už to přecházelo ve zpívání s kapelami, které už hrály k tanci, pro zábavu, v té době jsem už studovala konzervatoř, ani nepřemýšlím, co pro mě hudba a zpěv znamená, protože to žiju celý život. Už jako malá jsem si představovala, že jednou si zazpívám s některým z našich slavných zpěváků, třeba s Jirkou Kornem, s Maruškou Rottrovou a to se mi splnilo, protože na některých akcích jsme meli i společnou šatnu, takže já jsem si to vysnila jako malá a mě se ten sen plní.

 

Zpívala jsi teda s někým slavným koncert?

 

Stejnou písničku ne, ale byly to velké koncerty, kde bylo víc umělců, bylo to s Combem orchestru Gustava Broma a tam na tom jednom koncertu se vystřídalo víc zpěváků.

 

A ještě možná poslední věc…byla někdy chvíle, kdy sis řekla “končím”, už to dělat nebudu, kdy třeba byl nějaký student problémový nebo byly takové těžké chvíle v té Tvojí cestě?

 

V životě jsem měla víckrát takový pocit, ale s tou výukou zpěvu ne.

Nikdy mě nenapadlo, že bych s tím měla skončit protože mě to buď nebaví nebo je nějaký problém a když přišel  student, s kterým jsme si nesedli, nerozuměli, tak většinou po jedné, dvou lekcích sám přestal chodit a rozhodl se, že nebude pokračovat.

Super. Tak jo.

Každopádně, já moc děkuju za Tvou práci, protože já sem chodím moc ráda a děláš to skvěle a má to smysl.

Chceš se Ty zeptat něco třeba mně nebo něco říct? Nebo ani ne:-)

 

No, spíš poděkovat za to, že jsme si takhle popovídaly a snad to bude někomu ku prospěchu.

 

Myslím, že určitě bude.

 

Mockrát děkuju za rozhovor a těším se zase třeba někdy příště.

 

Taky děkuju a měj se krásně. Ahoj.

Tak jestli se Ti rozhovor líbil, určitě se podívej na naše další materiály, které pro Tebe ve Slowczech máme a podívej se na naše stránky www.slowczech.com, kde je toho hodně, jsou tam videa, audia, různé materiály a taky nás můžeš sledovat na FB nebo na Instagramu a můžeš nás podpořit.

Díky, ahoj, čau

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.