(242****) Petry rozhovor se Svaťou o zpěvu
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 14:47 — 26.5MB)
SUBSCRIBE to slowczech RSS
Download a printable transcript with highlighted vocabulary on patreon.com.
Ahoj, dneska mám pro Tebe úplně nový rozhovor. Máš rád/máš ráda hudbu? Zpíváš rád/zpíváš ráda? A jestli jo, tak se Ti bude můj rozhovor se Svaťou určitě líbit, protože je o hudbě. Tak si to užij.
Tak krásný dobrý den, ahoj Svati.
Ahoj Peťo.
Já jsem moc ráda, že sis na mně dneska udělala čas a těším se na naše povídání o hudbě a o Tvojí práci.
A jenom krátké…abych o Tobě něco řekla…Ty jsi paní učitelka, lektorka zpěvu, hudby a já k Tobě chodím jako Tvůj student – jako Tvoje studentka, takže vím, jak učíš, líbí se mi to a chtěla jsem se Tě zeptat: Je to pro Tebe to, co děláš, práce nebo je to spíš životní styl?
Peti, já opravím jednu věc v té Tvé otázce …Tys říkala, že jsem lektorka nebo učitelka..já to tak neberu a to zároveň je maličko odpověď…neberu to jako práci a beru to jako tak, že jsem člověk, který vás provází a vede v tom, abyste zpívali líp.
Takže jsi takový průvodce naší cestou k hudbě.
Hm:-) A proto to neberu za práci, protože mě to moc baví a naplňuje.
Jak moc důležité je to, jak si s lidmi rozumíš?
V první hodině se každého ptám, co od toho učení zpěvu očekává a podle toho zjistím, jestli se dokážeme na sebe naladit a nebo ne.
Pokud ne, pak je ta práce hrozně kostrbatá, pomalá a někdy bez výsledku.
To naladění se na studenta je moc důležité.
Takže musíme být spolu na jedné vlně naladění.
Jasně, aha. Já protože se u Tebe učím zpívat…kolik…dva roky možná už to budou, možná rok a půl, nevím přesně…
No to dýl, už dva a půl.
Už dva a půl dokonce?
Zjistila jsem, že nestačí mít hudební sluch a třeba umět zpívat nebo mít hezký hlas, ale že hrozně důležitá je technika…kdy ty lidi…vlastně tohle je učíš nebo takhle je provázíš.
Jak moc je důležitá technika ve zpěvu?
Pokud chce někdo umět dobře zpívat a neuškodit si, tím myslím nepoškodit si hlasivky nebo se nenaučit něco špatně, co by ho mohlo ohrozit..ten zpívací aparát, tak technika důležitá je.
Může se opravdu stát, že si někdo ublíží tím zpěvem? Ty jsi řekla slovo “uškodit”…myslíš jako poškození hlasivek nebo…
Ublížit si může určitě. Buď jako samouk, když se snaží napodobovat některé idoly a neví, jak na to, tím myslím třeba opravdu kvalitní rockové zpěváky, nebo někdo se snaží heavy metal napodobit…tak to už je v uvozovkách trošku řvaní a není to normální řvaní, musí se umět takhle řvát. tak tam hrozí dost velké poškození hlasivek. A nebo potom špatné vedení…toho studenta, pokud už někam chodí, chce se naučit zpívat pod vedením, tak může se stát, že ten učitel (lektor, průvodce) nemusí být na takové úrovni a mít takové kvality, aby opravdu dokázal nepoškodit hlasivky.
Pojem technika je hlavně o dýchání, nebo jsou to i jiné věci? Technika….
Správně dýchat je nejdůležitější. To se učíme v prvních hodinách a někdo to pochopí rychle a dost často je to práce na delší dobu, ale je to to nejdůležitější.
Pak jsou ještě další věci, správný postoj, správná artikulace, volná pusa…
Jasně.
A potom taky ještě to cítění hudby. Dá se to naučit samozřejmě, ale už to má člověk víceméně v sobě.
Jaká je práce s dětmi, jaká je práce s dospělými? Je v tom velký rozdíl?
Je v tom rozdíl. Děti většinou nemají zažité špatné návyky, protože to za ty krátké roky života ještě nestihly. Dospělí většinou přijdou, když už mají problém a ten je potom těžší spravit, opravit, protože už se může tento špatný návyk projevit po mnoha letech špatného zpívání. Tak tam už je to na delší dobu ta náprava. Ale zase ti dospělí už se dívají jinak na svět, mají svoje prožitky a i třeba zamilovanost, láska, strach, bolest…a to všechno dokážou v tom projevu předat posluchačům.
Děti zase tyto prožitky nemají, ale o to jsou bezprostřednější a zpívají s radostí, nemají žádné bloky a dokážou se i trošku předvádět, což některým dospělákům nejde.
Taková ta spontánnost tam asi chybí a stydíme se víc.
Ne všichni, ale někteří ano:-)
Já si to představuju jako když stavím dům a nový dům postavit je asi jednodušší než opravovat ten starý, protože starý dům, když chceš opravit, musíš dávat pozor, co kde zbouráš, aby Ti to celé nespadlo…takhle to funguje i v tom zpěvu.
To je krásné přirovnání, ano.
Kde bereš inspiraci třeba pro cvičení, které děláme, protože vždycky, když se trénuje zpěv, tak se trénuje nejen na písničkách, ale i na různých cvičeních.
Kde bereš inspiraci?
Mám vystudovanou konzervatoř, takže některá cvičení si pamatuju ještě z té doby, za ty roky zpívání už mě napadá samotnou, co by se dalo použít jako cvičení, co by mohlo pomoct té technice, třeba i některé kousky z písniček nebo nějaké úryvky a samozřejmě taky koukám na internet, že, a tam je toho hromadu a snažím se teda vybrat to, co kterému studentovi …nepatří, ale co mu vyhovuje, co na svůj problém zrovna potřebuje.
Ne každé cvičení se hodí pro každého.
Takže každý student má individuální přístup, podle toho, jak to potřebuje.
Ano, je to tak.
Ještě jsem se chtěla zeptat.
Jak moc ovlivňují naše emoce…nebo to, v jakém jsme jako studenti v momentálním psychickém rozpoložení, jak moc to ovlivňuje zpěv?
Emoce ovlivňují hodně zpěv. Když přijde student, poznám, jestli má zdravotní problémy, psychické problémy…nemyslím tím jako vážné, ale stačí smutek, neštěstí,…to všechno se v tom zpěvu projeví. A nejen ty emoce, ale i když přijde student do první hodiny, tak podle první písničky, kterou mi zazpívá, tak si troufám říct, že za ty roky výuky už poznám… z 90% i povahu.
Co znamená hudba pro Tebe?
Já ani nevím, jak na to odpovědět, protože zpívám od malička, je to fráze, ale je to opravdu tak, začala jsem zpívat už ve školce, dokonce jsem si vyzpívala na jednom vystoupení svůj první pletený svetřík, první odměna, první honorář a od té doby jsem zpívala…teď už je to základní umělecká škola, bývala to lidová škola umění, tam jsem zpívala až do svých 18 let…deset let jsem tam zpívala a zpívala jsem v cimbálové muzice, ve dvou sborech, ve folkové kapele, pak už to přecházelo ve zpívání s kapelami, které už hrály k tanci, pro zábavu, v té době jsem už studovala konzervatoř, ani nepřemýšlím, co pro mě hudba a zpěv znamená, protože to žiju celý život. Už jako malá jsem si představovala, že jednou si zazpívám s některým z našich slavných zpěváků, třeba s Jirkou Kornem, s Maruškou Rottrovou a to se mi splnilo, protože na některých akcích jsme meli i společnou šatnu, takže já jsem si to vysnila jako malá a mě se ten sen plní.
Zpívala jsi teda s někým slavným koncert?
Stejnou písničku ne, ale byly to velké koncerty, kde bylo víc umělců, bylo to s Combem orchestru Gustava Broma a tam na tom jednom koncertu se vystřídalo víc zpěváků.
A ještě možná poslední věc…byla někdy chvíle, kdy sis řekla “končím”, už to dělat nebudu, kdy třeba byl nějaký student problémový nebo byly takové těžké chvíle v té Tvojí cestě?
V životě jsem měla víckrát takový pocit, ale s tou výukou zpěvu ne.
Nikdy mě nenapadlo, že bych s tím měla skončit protože mě to buď nebaví nebo je nějaký problém a když přišel student, s kterým jsme si nesedli, nerozuměli, tak většinou po jedné, dvou lekcích sám přestal chodit a rozhodl se, že nebude pokračovat.
Super. Tak jo.
Každopádně, já moc děkuju za Tvou práci, protože já sem chodím moc ráda a děláš to skvěle a má to smysl.
Chceš se Ty zeptat něco třeba mně nebo něco říct? Nebo ani ne:-)
No, spíš poděkovat za to, že jsme si takhle popovídaly a snad to bude někomu ku prospěchu.
Myslím, že určitě bude.
Mockrát děkuju za rozhovor a těším se zase třeba někdy příště.
Taky děkuju a měj se krásně. Ahoj.
Tak jestli se Ti rozhovor líbil, určitě se podívej na naše další materiály, které pro Tebe ve Slowczech máme a podívej se na naše stránky www.slowczech.com, kde je toho hodně, jsou tam videa, audia, různé materiály a taky nás můžeš sledovat na FB nebo na Instagramu a můžeš nás podpořit.
Díky, ahoj, čau
Tag:petra