No products in the cart.

0

No products in the cart.

(209**) NEW “CIZINCI VYPRÁVÍ” – Gabriel z Brazílie

Předtím než začne nová série “Cizinci vypráví”, pro tebe mám otázku: Jak se má tvoje čeština? Je taky demotivovaná jako moje arabština? Achjo… Ráda bych nějakou challenge v arabštině… Jestli chceš challenge v češtině, jednu challenge pro tebe mám! Budeš hodně poslouchat a hlavně hodně mluvit. Budeš trénovat gramatiku prakticky. A to každý den! If you are a false beginner – middle intermediate level, join the 21 day grammar challenge! A few last spots left because we are starting on May 11. Příští týden!

***

Čau, jak to jde? Dnes pro tebe mám novou podcastovou sérii, která se jmenuje “Cizinci vypráví”. Tato nová série nebyl můj nápad. Byl to nápad Gabriela. Gabriel je Brazilec, který žije v Praze. A Gabriel měl tento skvělý nápad – udělat podcast. Mám fakt radost!!

Gabriel ti řekne, proč miluje Prahu. A musím říct, že Gabriel mluví o Praze fakt moc krásně. Gabriel ti taky řekne, jaká je jeho práce v Praze a proč má tu práci tak rád. Dále – kdy byl poprvé v Česku? Co se mu na Česku nejvíc líbilo? Jaká místa má v Praze rád? Jaké jídlo? A proč mu imponuje česká historie.

Gabriel samozřejmě dělá chyby. Není rodilý Čech, je Brazilec. Ale díky tomu, že Gabriel dělá chyby, mluví dnes tak dobře. Uvidíš. Ale toto je fakt důležité, fakt poslouchej pozorně: Musíme dělat chyby, když se učíme. Jinak to nejde. Není jiná možnost. A proto věřím, že tě Gabriel motivuje a inspiruje a že nebudeš mít strach taky dělat chyby jako on.

A co teď? Teď můžeš jenom poslouchat Gabriela. Nebo můžeš poslouchat Gabriela a číst transkript. Protože v transkriptu této epizody na webu slowczech je správná čeština. V transkriptu nejsou chyby. A ty můžeš poslouchat Gabriela a číst transkript.

Těšíš se? Jdeme na to!

Ahoj Eliško, ahoj všichni!
Jmenuju se Gabriel. Narodil jsem se v Brazílii, ale bydlím v Praze už tři roky a učím se česky už jeden a půl roku.

Už víc než dvacet let pracuju s portugalským jazykem, hlavně jako reklamní copywriter a jako novinář, který píše o turistice. Pořád (i dnes) pracuju s portugalským jazykem. Ale v Praze jsem našel jinou práci, která je ted’ moje oblíbená (= ta nejlepší práce, kterou jsem kdy měl). To je turistický průvodce. Ukazovat Prahu (turistům) a mluvit o české historii s turisty, kteří mluví portugalsky, je práce, která se mi (v životě) moc líbí.

Moje první návštěva České republiky byla víc než dvacet let zpátky. Tenkrát jsem byl turista. Po dobu pěti dní. Praha se mi opravdu líbila. A potom jsem se sem vrátil mnohokrát – v posledních dvou desetiletích.

Myslím, že láska mezi lidmi a městem je jako láska mezi lidmi: nikdy nevíme, proč milujeme, jenom víme, že ho nebo ji milujeme. A tak nevím, proč miluju Prahu. Nevím, co v Praze získalo moje srdce. Ale mám několik nápadů. Architektura je jeden důvod. Určitě. Už jsem navštívil mnoho krásných a slavných měst na světě, ale nikdy jsem neviděl takové město jako je Praha. Ta směs krásných architektonických stylů, které má Praha, je exkluzivní.

Panorama Prahy je taky jako z jiného světa. Všechny – Pražský hrad, Vltava, Petřín, Letná, Malá Strana a Karlův most jsou nejkrásnější městská panoramata, která znám.

Kromě architektury, české jidlo je fantastické. Smažený sýr s tatarskou omáčkou je jedno z mých oblíbených jídel. Výborný utopenec je nejlepší kamarád, když jsem s kamarády na pivě. Chlebíčky jsou nejgeniálnější nápad v kategorii fast food. A taky jeden jednoduchý chléb k snídani je pro mě skvělý. Musím mluvit o pivě? Myslím, že ne. Dobré pivo a Česká republika jsou synonyma.

Taky mám rád Českou kulturu. Ta impozantní česká kinematografie, ti spisovatelé, ta láska k hudbě a taky koncerty venku,… scény všude, opery… Zdá se, že všichni Češi mají rádi kulturu.

A nakonec, česká historie. Po mojí/svojí první návštěvě jsem studoval českou historii. A čím víc jsem četl, tím víc se mi Češi libili. Líbili se mi pro jejich důležitost ve staré Evropě, pro jejich sílu a jejich odpor proti diktatuře. Líbili se mi, protože byli v čele mnoha věcí v historii. Česká historie je silná a smutná, ale taky hezká.

Tyhle charakteristiky jsou důvod, proč mám rád Prahu a také Českou republiku. A ony jsou taky to, co rád ukazuji turistům, kteří mluví portugalsky.

Jsem si jistý, že když (turisti) jedou zpět domů, jsou zamilovaní do České republiky. Jako já jsem jel domů dvacet let zpátky.

Tak, to je všechno. Doufám, že se vám líbila moje krátká historka (příběh) o mém dlouhém vztahu s Českou republikou. A taky doufám, že jste rozuměli mojí základní češtině.

Tak co říkáš? A líbí se ti tato nová série? Gabriel se učí česky teprve rok a půl a už mluví tak hezky. A musím říct, že Gabriel nestuduje každý den s knihou a nedělá cvičení. On hlavně poslouchá, dívá se okolo, pamatuje si slogany, vnímá, co říkají lidé na ulici a v obchodě… Toto se odborně jmenuje “acquiring the language” – Gabriel se učí hlavně přirozeně.

A jak se učíš ty? Jaká je tvoje technika? Jestli chceš víc obsahu, podívej se na YouTube, kde je teď nová série “Everyday vocabulary”. Jestli chceš trénovat gramatiku zábavně ve video kurzu formou otázek a odpovědí, podívej se na 21 day grammar challenge.

No a… jestli chceš být taky v podcastu slowczech, napiš na contact@slowczech.com a můžeme to celé zorganizovat.

  5 Comments

 1. Karina
  07/05/2021
  Reply

  Čau! I think it’s amazing how your students/listeners are involved into the process of creating new content of SlowCzech! It is a great opportunity for them to train their speaking skills, and for other listeners – to practice understanding of various accents (since there are a lot of foreigners in Czech Republic, having this skill is moc důležité 😁), and simply to get to know more interesting stuff from people all over the world.
  Can’t wait for another episode! Thanks for your awesome work 🙂

 2. User Avatar
  slowczech
  07/05/2021
  Reply

  Karina,
  Wow thank you! I am really happy that you like this new idea. Gabriel has only great ideas 🙂
  And I agree with everything you said. So I am really really happy this content is useful as we thought.
  Moc díky.
  Myslím, že lidé jsou velmi inspirativní. Každý člověk má zajímavé příběhy.
  Jestli chceš taky říct svůj příběh, napiš 🙂
  Eliška

 3. Sergey
  07/05/2021
  Reply

  Samostatně se učím češtinu z knihy “prakticky kurz češtiny” A.E. Мартыненко, čtu novinky.cz, poslouchám vaše videa a podcasty.

 4. Bardis Ghallab
  07/05/2021
  Reply

  Je moc mi baví, 👍😍

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.