No products in the cart.

0

No products in the cart.

(207*) Lenka: Život na Maltě (část 1) – Aktuální situace

Ahoj, čau, jak se máš? Já jsem teď na Maltě! Byl jsi nebo byla jsi někdy na Maltě? Dnešní epizoda bude o tom, jaký je aktuální život a aktuální situace na Maltě. Na Maltě budu bydlet tři měsíce, takže tohle není poslední epizoda o životě na Maltě. Jestli se ti líbí slowczech podcast, budeme rádi, když budeš naším patronem na www.patreon.com/slowczech. A teď už pojďme na to, pojďme mluvit o Maltě. Ale nejdřív pro tebe mám pár slovíček, vysvětlím ti abys rozuměl nebo rozuměla této epizodě bez problémů!

Všechno  – Aktuálně je na Maltě všechno zavřené, kromě supermarketů. Supermarkety jsou otevřené. – everything

Alenka v říši divů – Byla jsem překvapená, byla jsem jako Alenka v říši divů. – Alice in the Wonderland

Pech – Mít pech, znamená mít smůlu, nemít štěstí. – have a bad luck

Venku – Venku jsem v přírodě, v parku, na ulici. Doma jsem vevnitř.  Jsem venku nebo vevnitř. Venku je outside a vevnitř je inside. – outside

Rybí trh – To je trh, to je market, to je místo venku, kde můžeš koupit ryby. V Brně máme Zelný trh, na Maltě máme rybí trh.  – fish market

Podmořský svět – Podmořský svět je svět v moři, ve vodě. V podmořském světě žijou ryby, korály nebo žraloci! Wrrr. – underwater world

Loď – Loď je dopravní prostředek – jako metro, autobus nebo šalina (v Brně), ale na vodě. Pro transport na vodě funguje loď. – boat

Potápění – Potápění je sport pod vodou. Musíš mít licenci a potom můžeš být pod vodou hodně času. – diving

***

Vítej na Maltě = Merħba Malta!

Malta je zajímavý kulturní mix Anglie, Afriky a Itálie. (genitiv) Úřední jazyk, to je oficiální jazyk, jazyk, kterým se mluví na Maltě, je maltština a angličtina. Jaký je maltský jazyk neboli maltština? Když místní (lokální/ lidé, kteří bydlí na Maltě) mluví, myslím si, že mluví italsky nebo arabsky. Ale to není pravda, mluví maltsky. Maltský jazyk je moc podobný italštině a arabštině. Maltský jazyk je trochu jako italština a arabština. To je logické, protože Malta je mezi Itálií a Afrikou. Malta byla kolonií Anglie, to znamená, že Malta byla anglická kolonie, a proto, je na Maltě oficiální jazyk taky angličtina. To je super! Komunikace na poště, na úřadě, na letišti, v supermarketu, na ulici, v restauraci, v obchodě…. není vůbec problém! 

No, a jaká je teď aktuální situace na Maltě?

Můj první týden na Maltě bylo všechno otevřené. Byla jsem v restauraci, v baru, v obchodě, v supermarketu, v obchodním centru, ve fitness centru, v bazénu, v muzeu….. Byla jsem jako Alenka v říši divů, bylo to super! Situace na Maltě byla super (parádní/báječná/skvělá). Situace nebyla tak tragická a špatná jako v České republice. Proto bylo všechno otevřené. Druhý týden zavřely restaurace a třetí týden je už zavřené všechno. Jsou zavřené restaurace, zavřené obchody, zavřené supermarkety, zavřené bary a diskotéky, zavřené fitness centra, zavřená muzea, zavřené všechno. Otevřené jsou jenom supermarkety. To je smůla, to je pech. Takže teď je aktuální situace je stejná jako v České republice. Máme tvrdý lockdown, ale můžeme být venku, to není problém. Můžu být na pláži, v přírodě, v moři, v parku, ve městě, na ulici…. Samozřejmě, musím mít roušku. Naštěstí je tady teplo. To je super, mám ráda teplo a nejsem smutná. Teď píšu tuhle epizodu pro Tebe venku na pláži. A po práci půjdu na rybí trh, mňam!

Malta je samozřejmě populární pro vodní sporty, pro sporty a aktivity ve vodě, hlavně v moři. Vodní sporty můžeš obecně dělat v bazénu, v jezeře, v řece. Na Maltě ale není jezero a není tady ani řeka. Takže vodní sporty jsou tady hlavně v moři. Už jsi četl nebo četla můj článek o freedivingu? Freediving je na Maltě taky populární! Potápění je taky velmi populární  (populární = oblíbené). Samozřejmě, Malta je ostrov a má krásné, okouzlující, super pláže a podmořský svět. Vodní aktivity jsou oblíbené. Bohužel, teď je lockdown a potápění není možné. Potápění je teď zakázané. Freediving není zakázaný, ale já nemám neoprén. Chci si koupit neoprén, ale obchody jsou zavřené. Mám prostě smůlu. Mám prostě pech. Nemám štěstí. Pokud chceš, na Maltě si můžeš pronajmout jachtu, skůtr nebo jakoukoli loď.  Ale ne teď, v aktuální situaci. 

Tak a to je dneska všechno. Dneska jsem mluvila o tom, jaká je maltština a jaká je aktuální situace. Říkala jsem, že nejdřív bylo všechno otevřené a teď je všechno zavřené. Říkala jsem, že Malta je oblíbená pro vodní sporty a já miluju freediving. Ale bohužel nemám neoprén. A v příští epizodě budu mluvit o tom „Jak vypadá život lektorky na Maltě“ nebo „Proč je Malta zajímavá“. Jestli chceš vědět víc, sleduj náš Instagram slowczech_. Na Instagramu najdeš fotky, videa nejen o Maltě. Na Instagramu jsou i jiné lektorky – Eliška, Monča, Michaela, Petra, Míša… na Instagramu se taky aktivně učíme česky a na Instagramu s Tebou můžeme osobně komunikovat a osobně mluvit. Posílám ti sluníčko a veselou energii. Měj se skvěle, super, krásně. Uvidíme se brzo? No jasně!

  2 Comments

 1. Sergey
  Reply

  Dobrá dovolená

 2. Rene
  Reply

  Děkuji za skvělé audio.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.