No products in the cart.

0

No products in the cart.

(189**) Lenka: Tři aktuální české osobnosti

Eliška intro: Jak to jde? Co je nového?  Určitě víš, že ve slowczech už to nejsem jenom já. Spolupracuje se mnou Lenka, Ema, Míša a Michaela. Michaela pro tebe tvoří pdf dokumenty. První dokument uvidíš na Vánoce, hurá! No, a víš taky, že slowczech má teď  Patreon? Jestli máš rád(a) materiály, které pro tebe ve slowczech děláme, mrkni na dárky na Patreonu. Co financuje Patreon? Nové mikrofony, vybavení na nahrávání, licence na hudbu, video a programy. Poplatky za web a za hosting podcastu. Pro minulou epizodu měla Lenka ještě starý mikrofon. Dnes má díky vám, Patronům, nový mikrofon. A myslím, že kvalita zvuku je teď parádní! Díky moc, jste skvělí. Ale hlavně… jste skvělí studenti češtiny. Motivovani, pozitivní a veselí. Pro lepší integraci do české společnosti pro vás dnes Lenka připravila super epizodu – vybrala 3 aktuální známé osobnosti Česka. Tak, jdeme na to, co ty na to?

***

Cizinci určitě znají Tomáše Garrigua Masaryka, Václava Havla, Franze Kafku, Antonína Dvořáka nebo Jana Nerudu. Možná neznají každou známou/populární/slavnou osobnost, ale určitě někdy něco slyšeli o české historii. Ty určitě víš, kdo je Masaryk nebo Dvořák. To všechno může být zajímavý Čech nebo Češka. Nikdo, ani Masaryk, ani Kafka, už bohužel nežije. Jsou to slavné/důležité osobnosti, které ale dneska na ulici, v obchodě nebo v kině nemůžeš vidět. 

Češi jsou populární po celém světě – zpěvák, zpěvačka, skladatel, skladatelka, herec, herečka, režisér, režisérka, vědec, vědkyně, spisovatel, spisovatelka, politik, politička, sportovec, sportovkyně… O kom tedy Češi dneska/v dnešní době mluví? Kdo/jaká osobnost/jaká celebrita je hlavní téma konverzace? Kdo je populární a proč? Jaké má povolání? Dneska jsem vybrala osobnosti  kteří jsou dneska „in“, kteří jsou v dnešní době populární. Nebyl to lehký úkol, protože Česká republika má slavné sportovce a sportovkyně, krásné modelky, chytré vědce a talentované umělce. Vybrala jsem tři velmi populární osobnosti, o kterých se moc mluví a píše a o kterých můžeš s Čechy mluvit a konverzovat. 

Nejdřív pro tebe mám slovíčka:

Osobnost figure, personality – toto slovo jsem použila na začátku.  Existuje slovo osoba, jako člověk. Osobnost je člověk který je populární a výrazný, je vidět. 

Pořad –  show-  Pořad, to je seriál, dokument nebo film, který je v televizi. V televizi se divám na dokumentární pořad

Výstřední – Eccentric – výstřední znamená extravagantní, má moc pozornost, je viditelný – 

divný – weird – nenormální, neobvyklý 

určitě – surely, sure! – Jasně, není pochyb. Chceš jít do kina? Určitě, jo!

kožich – fur- Kožich je oblečení, které je super na zimu, protože je moc teplý. Kožich je ale vyrobený ze zvířat. Lidé mají oblečení,  zvířata mají kožich – zajíc, liška.

přezdívkanickname – Například zpěvačka Madonna se nejmenuje Madonna. Madonna je jenom její přezdívka.  

předstíral – pretend – Dítě předstírá, že studuje. V dnešní době se často říká fejkovat. Fejkovat, předstírat znamená dělat něco, co ve skutečnosti neděláme. 

KAZMA

Kazma se jmenuje Kamil Bartošek, ale jeho hlavní přezdívka je Kazma. Kazma je internetový producent, influencer a moderátor. Je moderátor pro pořad One Man Show, to je internetová televize seznam.cz. Moderoval taky v rádiu. Dělá velké, extravagantní projekty. Každý projekt je velké překvapení. 

Kazma se stal moc populární díky pořadu Prostřeno. Kazma udělal fiktivní postavu nemocného člověka, který byl v soutěži Prostřeno. Kazma nebyl herec, ale producent. Herec byl Karel Ondrka, on ale není moc známý. V pořadu byl herec moc extravagantní a výstřední. Výstřední znamená, že dělal nenormální věci, které každý den nevidíš a neslyšíš. Byl velmi divný. Každý člověk v Česku mluvil o pořadu Prostřeno, protože to bylo moc zajímavé a nikdo nevěděl, co to znamená. Kazma potom řekl, že to byl sociální experiment. Sociální experiment o Tourettovu syndromu. Tento projekt byl suuuper úspěšný a moc sledovaný! Kazma má taky jiné charitativní projekty. 

Zajímavý projekt je taky s Davidem Copperfieldem, ano, ten David Copperfield, kouzelník. Kazma předstíral že je úspěšný influencer a měl služby, ubytování a všechno zadarmo…a potom měl problém! Ale víc ti neřeknu, musíš se podívat na jeho projekt sám/sama. Slibuju ti, je to moc zajímavé!

 Kazma je kontroverzní postava, člověk často neví, co si může a nemůže myslet, co jeho projekt znamená a co ne. Kazma je jedno velké překvapení! Aktuální projekt je zakopané auto, kde je milion korun! Zakopané auto znamená, že nevíme kde je, ale je někdy v zemi, někde pod zemí. Můžeš hledat poklad! Víc informací najdeš tady

JAROMÍR JÁGR

Jsi fanoušek sportu, konkrétně máš rád, máš ráda hokej? Musíš znát Jaromíra „Jardu“ Jágra! Jarda se narodil 15. února 1972 a je moc dobrý hokejista! Jeho pozice je útočník. Útočník útočí, to znamená, že jeho práce je dávat góly/střílet góly/střílet do brány. Hrál pro Pittsburgh Penguins, New York Rangers, New Jersey Devils, Calgary Flames… Jarda byl hráčem v moc týmech. Hrál taky pro ruský tým Avangard Omsk v KHL. Dneska je majitelem hokejového klubu na Kladně, klub se jmenuje Rytíři Kladno. Jeho dres má číslo 68.

Jarda má různé rekordy. Vyhrál taky olympijský hokejový turnaj v roce 1988  v Naganu. Jarda je taky mistr světa, který vyhrál v roce 2005 a 2010. A taky vyhrál Stanley Cup, 2x (dvakrát)!  Waine Gretzky je nejlepší evropský hráč podle kanadských standartů a Jaromír Jágr je druhý nejlepší hokejista NHL! Jarda Jágr je taky nejstarší hráč, to znamená, že je to hokejista, který měl nejvíce let/nejvíce roků, když získal hattrick. 12x byl v All-Star Game NHL. Rekordů a ocenění má Jarda fakt moc. 

Protože se učíš česky, tak určitě znáš trochu českou kulturu. Hokej je nejoblíbenější sport v České republice. Každý mladý hokejista chce být jako Jarda Jágr. Máš české kamarády? Téma hokej, Jarda Jágr, sport, jakýkoli sport – tenis, fotbal, atletika, lyžování, je super téma pro konverzaci! Češi mají moc rádi sport, rádi dělají sport nebo se rádi dívají na televizi. Někdo preferuje sportovní pasivní a někdo aktivní, ale sport je dobrý nápad na konverzaci. 

LEOŠ MAREŠ

Leoš Mareš je velmi populární moderátor a taky zpěvák. Každé ráno můžeš Leoše Mareše slyšet v Rádiu Evropa 2 pořadu Ranní Show. Ranní show je moc vtipná a pokud ráno musíš brzo vstávat, doporučuju poslouchat Ranní Show. Leoš Mareš má druhý nejpopulárnější Instagram v Česku a taky ho můžeš vidět pořadu “Tvoje tvář má známý hlas” – to je hudební pořad. Typický je pro Leoše Mareš extravagantní styl oblečení (hlavně kožichy) a auto Lamborgini. Často má koncerty v Čechách i na Moravě a často je to velká show. Zajímavé je, že Leoš Mareš není perfektní zpěvák, neumí moc zpívat, ale umí dělat dobrou show. Já říkám, že Leoš neumí zpívat? Leoš to říká taky. Leoš je ale moc populární, sympatický, pěkný a taky sexy! To jsou asi důvody, proč je moc populární a oblíbený. Určitě je to slavná česká osoba! Leoš je známý díky této písničce Svalnatec, Kdo je svalnatec? To je někdo kdo moc cvičí a má velké svaly. 

V zahraničí je velmi populární Antonín Dvořák, Václav Havel a Sigmund Freud. Kazma, Mareš a Jágr nejsou možná tolik populární v zahraničí, ale v České republice ano. Každý den můžeš Kazmu vidět na Instagramu, slyšet Mareše v rádiu a číst zprávy o Jágrovi.  Napiš do komentáře, kdo je tvůj oblíbený Čech nebo Češka a jestli jsi Kazmu, Leoše Mareše nebo Jaromíra Jágra už znal nebo znala. Líbí se ti, co dělají nebo preferuješ někoho jiného? Proč? Jestli najdeš poklad, který zakopal Kazma, dej mi taky prosím vědět! Moc se těším na tvůj feedback! Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Ahooj!

Zdroje: Kazma , Jágr , Leoš

  1 Comment

 1. Tomek
  03/01/2021
  Reply

  Olympijské hry v Naganu byly v roce 1998 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.