(187**) Eliška: Virtuální prohlídka – test tvojí češtiny
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 16:46 — 13.7MB)
SUBSCRIBE to slowczech RSS
Čau, jak to jde? Jak se máš? Co je novýho? Bydlíš v bytě nebo v domě? Máš zahradu nebo aspoň balkón? Já teď, bohužel, nemám ani zahradu ani balkón. Ale brzy se budu stěhovat. Kam a proč? Do domu. Do nového domu. Do našeho domu! Jupííí, proč? Protože kupujeme dům tady kousek od Brna. Fakt moc moc moc móóc se těším. Teda, možná teď už jsem přestěhovaná, protože když jsem nahrávala tuto epizodu, ještě nebyla podepsaná kupní smlouva (smlouva = contract). Proč se těším na nový dům? Teď bydlím v bytě bez zahrady a dokonce ani nemáme balkón. Bydlet v bytě bez zahrady a bez balkónu je otrava. Pamatuješ si, co znamená slovo otrava? Lenka o něm mluvila v epizodě o Koronaviru 😉
Ještě než začnu, chci se tě na něco zeptat: Už máš zdarma “7 TIPS HOW TO SIMPLIFY YOUR CZECH aneb CO ČEŠI OPRAVDU ŘÍKAJÍ“? Jestli ne, mrkni na eshop slowczech. Tento dárek tam na tebe čeká 🙂 No, ale o čem budu dneska mluvit? Chci ti povědět o tom, jak vypadá ten velký dům, ve kterém jsme strávili prodloužený víkend. Řeknu ti například, co je to přístřešek, pergola, předsíň, vstupní hala, krbová kamna, krb, komín, závěsy, chodba a žaluzie. Tak, jdeme na to!
Teď pro tebe mám virtuální prohlídku. Je to takový mini test tvojí češtiny. Napiš mi potom, jestli sis mohl(a) dobře představit (imagine) dům, který ti teď popíšu (describe). Ten dům je dnes moc krásný, ale před 30 lety byl úplná ruina. Ale moje skvělá studentka Jolande a její manžel tento dům plus dalších 6 domů koupili a úplně renovovali. Dneska už to nejsou ruiny. Jsou to nádherné domy s příjemnou atmosférou. Nemám ráda moderní domy. Mám ráda staré ale renovované/rekonstruované domy. Tyto domy mají duši. Duše znamená soul, něco neviditelného a nepopsatelného, co mám uvnitř. A tyto domy mají duši.
Dům, ve kterém jsme bydleli, se jmenuje “Dům u lesa”. Ze sedmi domů je to ten nejvzdálenější dům od města Milíře. Město Milíře leží asi 2 kilometry od německých hranic a asi hodinu a půl od Plzně. V Plzni se dělá pivo Plzeň, že jo? A jak tedy vypadá Dům u lesa? Představ si (imagine), že jsi v Milířích a že stojíš před domem a díváš se na dům. Takže, ten se jmenuje Dům u lesa a je… u lesa, haha. Je těžké ho najít, v zimě k němu vůbec nevede příjezdová cesta. V zimě příjezdová cesta neexistuje. Tento dům má krásnou zahradu. Vzadu v zahradě je pískoviště, kde si můžou hrát děti. V zahradě je taky bazének pro děti a terasa, na které můžeš snídat, obědvat a večeřet. Nebo jenom popíjet víno. Když prší, je zde přístřešek, kde můžeme grilovat. Přístřešek je otevřené místo, kde ale neprší, protože má střechu. Nebo také říkáme pergola. A protože může v domě bydlet až 8 lidí, je grilovací přístřešek nebo pergola fakt velká a je tu dost židlí. Přístřešek je vedle stodoly. Stodola je místo, kde je většinou něco uschované nebo uložené (stored) – dřevo, seno. A tady je taky velká stodola, ve které je uložené dřevo na zimu. Vchod do stodoly je naproti vchodu do domu.
Teď stojíš před vchodem do domu. A když vstoupíš do domu, jsi v předsíni. Předsíň je malá místnost, kde jsou boty, kabáty a není tu topení. Když je předsíň fakt velká, můžu ji nazvat jako vstupní hala. A teď ze vstupní haly nebo z předsíně můžu jít do sklepa, který je nalevo, nebo taky na toaletu. Dveře na toaletu jsou vedle dveří do sklepa. Mimochodem, to je fakt chytré tady v domě u lesa – když máš návštěvu nebo venku griluješ a potřebuješ čůrat = jít na toaletu, nemusíš jít dovnitř do domu, ale můžeš jít jenom do předsíně, kde je první toaleta. Další toalety jsou v patře (když říkáme “v patře”, to znamená, v první patře). Takže další toalety jsou v patře.
Ale teď, když vejdu z předsíně dovnitř, jsem v kuchyni. Je to velká kuchyň, ve které uprostřed stojí nádherný dřevěný stůl pro osm lidí. Napravo vidíš balkónové dveře a vstup na verandu. V kuchyni je samozřejmě kávovar, trouba, lednička a myčka. Moc dobře se nám tu vařilo, je to opravdu prostorná kuchyň. A navíc vše je ze dřeva. Příjemná atmosféra. K tomu tu jsou kamna nebo taky krbová kamna. Kamna stojí nalevo vedle schodů do patra. V krbových kamnech jsme museli topit dřevem a potom bylo v domě teplo.
Kuchyň je spojená s obývacím pokojem nebo taky s “obývákem”. Nejsou tu dveře, je to otevřený prostor. Vstup do obýváku je napravo od kamen, protože z druhé strany zdi je v obýváku krb. Krb je takové pohádkové místo, kde rozdělám oheň a můžu sedět u krbu, číst knihu a odpočívat. Z krbu a z kamen vede nahoru na střechu komín. Komín je prostor nebo trubka pro kouř z ohně, haha. Vedle krbu jsou 3 gauče. U každého gauče je lampa, a tak můžu ležet na gauči a číst si knihu. Je tu taky malá televize, ale tu jsme vůbec nezapli/nezapnuli. Televizi jsme nezapnuli. Raději jsme se dívali na oheň v krbu. V rohu obýváku stojí malý stůl a dvě židle. U protější zdi stojí velká stará komoda, ve které jsou knihy. Dohromady je v obýváku 6 oken. A na každém okně jsou závěsy. Večer můžu závěsy zatáhnout a nikdo nevidí dovnitř a ráno můžu zase závěsy roztáhnout, protože chci vidět slunce.
Tak, to bylo přízemí. A teď, jak jsem říkala, vedle krbových kamen jsou schody do prvního patra. Představ si, že jdeš po schodech nahoru do prvního patra. Teď stojíš v prvním patře v chodbě. Chodba nebo hala nebo kuluár, ale nejčastěji používáme slovo chodba. Nahoře napravo je první ložnice, kde jsou dvě postele a křeslo a komoda. Hned vedle první ložnice je druhá ložnice, která vypadá podobně. Naproti schodům je druhá toaleta a vedle toalety je první malá koupelna s vanou. Když pokračuješ chodbou, jsou tu ještě další dva pokoje, kde jsou další postele a křesla a komody. Na každém střešním okně jsou žaluzie. Žaluzie můžu večer zatáhnout a ráno zase roztáhnout. A na každém klasickém okně jsou závěsy, které taky můžu zatáhnout a roztáhnout. A nakonec tu je na patře ještě jedna velká koupelna, kde je sprchový kout a třetí toaleta.
A to je konec virtuální prohlídky. Teď můžeš sejít po schodech dolů do přízemí, jít do předsíně a vyjít ven z domu na zahradu a užívat si sluníčka.
Líbila se ti virtuální audio prohlídka? Teď se podívej na slowczech.com, kde jsou fotky Domu u lesa. Nebo se podívej na Facebook, který se jmenuje Chalupy Český les, kde jsou další fotky. A nebo se podívej na YouTube na video Příběh v češtině 17. A můžeš porovnat (compare), jestli jsi dobře rozuměl(a), když jsem popisovala Dům. Možná taky jsi rozuměl(a) dobře a já jsem popisovala dům špatně. To je možné! Napiš mi do komentáře, jsem zvědavá, jak skončil / dopadl tvůj mini test češtiny, haha. A samozřejmě odkaz na 7 domů je www.milire-estate.com nebo Chalupy Český les.com. Fakt moc moc moc moc doporučuju, je to nádherné klidné místo, ideální na odpočinek/dovolenou mimo město. Tak, měj se hezky, uč se česky a čau!
Tag:eliska
8 Comments
Líbil se mi virtuální popis domu
Sergey, díky moc! Jsem ráda, že se ti můj nápad líbí! Odpovídal popis dolů fotkám? 😁 Eliška
Myslím, ze dobry rozumel jsem tvuj popis, Elisko. Ten dum je fakt skvele. Ted‘ potrebuju tam jet pro videt jestli to je jako mám v hlave.
Gabriel, ano, je to opravdu skvělý dům! Myslím, že tam příští rok pojedu znovu a zorganizuju nějakou fajn slowczech akci, jako výlet v Praze. Ale na víc dní. Co myslíš? Mimochodem, proč tam potřebuješ jet? Abys…? 🙂
To je velmi skvele napad! Skvele, skvele! Doufám, ze muzu tam jet.
Potrebuju tam jet, abych mluvil cesky vic nez 30 minuty za tyden! 🙂
Gabriel,
myslím, že právě v Milířích můžeme zorganizovat nějakou slowczech akci!
To by bylo super!
Eliška