0

No products in the cart.

(187**) Eliška: Virtuální prohlídka – test tvojí češtiny

Čau, jak to jde? Jak se máš? Co je novýho? Bydlíš v bytě nebo v domě? Máš zahradu nebo aspoň balkón? Já teď, bohužel, nemám ani zahradu ani balkón. Ale brzy se budu stěhovat.  Kam a proč? Do domu. Do nového domu. Do našeho domu! Jupííí, proč? Protože kupujeme dům tady kousek od Brna. Fakt moc moc moc móóc se těším. Teda, možná teď už jsem přestěhovaná, protože když jsem nahrávala tuto epizodu, ještě nebyla podepsaná kupní smlouva (smlouva = contract). Proč se těším na nový dům? Teď bydlím v bytě bez zahrady a dokonce ani nemáme balkón. Bydlet v bytě bez zahrady a bez balkónu je otrava. Pamatuješ si, co znamená slovo otrava? Lenka o něm mluvila v epizodě o Koronaviru 😉

Ještě než začnu, chci se tě na něco zeptat: Už máš zdarma “7 TIPS HOW TO SIMPLIFY YOUR CZECH aneb CO ČEŠI OPRAVDU ŘÍKAJÍ“? Jestli ne, mrkni na eshop slowczech. Tento dárek tam na tebe čeká 🙂 No, ale o čem budu dneska mluvit? Chci ti povědět o tom, jak vypadá ten velký dům, ve kterém jsme strávili prodloužený víkend. Řeknu ti například, co je to přístřešek, pergola, předsíň, vstupní hala, krbová kamna, krb, komín, závěsy, chodba a žaluzie. Tak, jdeme na to!

Teď pro tebe mám virtuální prohlídku. Je to takový mini test tvojí češtiny. Napiš mi potom, jestli sis mohl(a) dobře představit (imagine) dům, který ti teď popíšu (describe). Ten dům je dnes moc krásný, ale před 30 lety byl úplná ruina. Ale moje skvělá studentka Jolande a její manžel tento dům plus dalších 6 domů koupili a úplně renovovali. Dneska už to nejsou ruiny. Jsou to nádherné domy s příjemnou atmosférou. Nemám ráda moderní domy. Mám ráda staré ale renovované/rekonstruované domy. Tyto domy mají duši. Duše znamená soul, něco neviditelného a nepopsatelného, co mám uvnitř. A tyto domy mají duši.

Dům, ve kterém jsme bydleli, se jmenuje “Dům u lesa”. Ze sedmi domů je to ten nejvzdálenější dům od města Milíře. Město Milíře leží asi 2 kilometry od německých hranic a asi hodinu a půl od Plzně. V Plzni se dělá pivo Plzeň, že jo?  A jak tedy vypadá Dům u lesa? Představ si (imagine), že jsi v Milířích a že stojíš před domem a díváš se na dům. Takže, ten se jmenuje Dům u lesa a je… u lesa, haha. Je těžké ho najít, v zimě k němu vůbec nevede příjezdová cesta. V zimě příjezdová cesta neexistuje. Tento dům má krásnou zahradu. Vzadu v zahradě je pískoviště, kde si můžou hrát děti. V zahradě je taky bazének pro děti a terasa, na které můžeš snídat, obědvat a večeřet. Nebo jenom popíjet víno. Když prší, je zde přístřešek, kde můžeme grilovat. Přístřešek je otevřené místo, kde ale neprší, protože má střechu. Nebo také říkáme pergola. A protože může v domě bydlet až 8 lidí, je grilovací přístřešek nebo pergola fakt velká a je tu dost židlí. Přístřešek je vedle stodoly. Stodola je místo, kde je většinou něco uschované nebo uložené (stored) – dřevo, seno. A tady je taky velká stodola, ve které je uložené dřevo na zimu. Vchod do stodoly je naproti vchodu do domu.

Teď stojíš před vchodem do domu. A když vstoupíš do domu, jsi v předsíni. Předsíň je malá místnost, kde jsou boty, kabáty a není tu topení. Když je předsíň fakt velká, můžu ji nazvat jako vstupní hala. A teď ze vstupní haly nebo z předsíně můžu jít do sklepa, který je nalevo, nebo taky na toaletu. Dveře na toaletu jsou vedle dveří do sklepa. Mimochodem, to je fakt chytré tady v domě u lesa – když máš návštěvu nebo venku griluješ a potřebuješ čůrat = jít na toaletu, nemusíš jít dovnitř do domu, ale můžeš jít jenom do předsíně, kde je první toaleta. Další toalety jsou v patře (když říkáme “v patře”, to znamená, v první patře). Takže další toalety jsou v patře.

Ale teď, když vejdu z předsíně dovnitř, jsem v kuchyni. Je to velká kuchyň, ve které uprostřed stojí nádherný dřevěný stůl pro osm lidí. Napravo vidíš balkónové dveře a vstup na verandu. V kuchyni je samozřejmě kávovar, trouba, lednička a myčka. Moc dobře se nám tu vařilo, je to opravdu prostorná kuchyň. A navíc vše je ze dřeva. Příjemná atmosféra. K tomu tu jsou kamna nebo taky krbová kamna. Kamna stojí nalevo vedle schodů do patra. V krbových kamnech jsme museli topit dřevem a potom bylo v domě teplo.

Kuchyň je spojená s obývacím pokojem nebo taky s “obývákem”. Nejsou tu dveře, je to otevřený prostor. Vstup do obýváku je napravo od kamen, protože z druhé strany zdi je v obýváku krb. Krb je takové pohádkové místo, kde rozdělám oheň a můžu sedět u krbu, číst knihu a odpočívat. Z krbu a z kamen vede nahoru na střechu komín. Komín je prostor nebo trubka pro kouř z ohně, haha. Vedle krbu jsou 3 gauče. U každého gauče je lampa, a tak můžu ležet na gauči a číst si knihu. Je tu taky malá televize, ale tu jsme vůbec nezapli/nezapnuli. Televizi jsme nezapnuli. Raději jsme se dívali na oheň v krbu. V rohu obýváku stojí malý stůl a dvě židle. U protější zdi stojí velká stará komoda, ve které jsou knihy. Dohromady je v obýváku 6 oken. A na každém okně jsou závěsy. Večer můžu závěsy zatáhnout a nikdo nevidí dovnitř a ráno můžu zase závěsy roztáhnout, protože chci vidět slunce.

Tak, to bylo přízemí. A teď, jak jsem říkala, vedle krbových kamen jsou schody do prvního patra. Představ si, že jdeš po schodech nahoru do prvního patra. Teď stojíš v prvním patře v chodbě. Chodba nebo hala nebo kuluár, ale nejčastěji používáme slovo chodba. Nahoře napravo je první ložnice, kde jsou dvě postele a křeslo a komoda. Hned vedle první ložnice je druhá ložnice, která vypadá podobně. Naproti schodům je druhá toaleta a vedle toalety je první malá koupelna s vanou. Když pokračuješ chodbou, jsou tu ještě další dva pokoje, kde jsou další postele a křesla a komody. Na každém střešním okně jsou žaluzie. Žaluzie můžu večer zatáhnout a ráno zase roztáhnout. A na každém klasickém okně jsou závěsy, které taky můžu zatáhnout a roztáhnout. A nakonec tu je na patře ještě jedna velká koupelna, kde je sprchový kout a třetí toaleta.

A to je konec virtuální prohlídky. Teď můžeš sejít po schodech dolů do přízemí, jít do předsíně a vyjít ven z domu na zahradu a užívat si sluníčka.

Líbila se ti virtuální audio prohlídka? Teď se podívej na slowczech.com, kde jsou fotky Domu u lesa. Nebo se podívej na Facebook, který se jmenuje Chalupy Český les, kde jsou další fotky. A nebo se podívej  na YouTube na video Příběh v češtině 17. A můžeš porovnat (compare), jestli jsi dobře rozuměl(a), když jsem popisovala Dům. Možná taky jsi rozuměl(a) dobře a já jsem popisovala dům špatně. To je možné! Napiš mi do komentáře, jsem zvědavá, jak skončil / dopadl tvůj mini test češtiny, haha. A samozřejmě odkaz na 7 domů je www.milire-estate.com nebo Chalupy Český les.com. Fakt moc moc moc moc doporučuju, je to nádherné klidné místo, ideální na odpočinek/dovolenou mimo město. Tak, měj se hezky, uč se česky a čau!

    8 Comments

  1. Sergey
    27/11/2020
    Reply

    Líbil se mi virtuální popis domu

  2. User Avatar
    slowczech
    29/11/2020
    Reply

    Sergey, díky moc! Jsem ráda, že se ti můj nápad líbí! Odpovídal popis dolů fotkám? 😁 Eliška

  3. Gabriel Britto
    28/11/2020
    Reply

    Myslím, ze dobry rozumel jsem tvuj popis, Elisko. Ten dum je fakt skvele. Ted‘ potrebuju tam jet pro videt jestli to je jako mám v hlave.

  4. User Avatar
    slowczech
    29/11/2020
    Reply

    Gabriel, ano, je to opravdu skvělý dům! Myslím, že tam příští rok pojedu znovu a zorganizuju nějakou fajn slowczech akci, jako výlet v Praze. Ale na víc dní. Co myslíš? Mimochodem, proč tam potřebuješ jet? Abys…? 🙂

  5. Gabriel Britto
    01/12/2020
    Reply

    To je velmi skvele napad! Skvele, skvele! Doufám, ze muzu tam jet.

    Potrebuju tam jet, abych mluvil cesky vic nez 30 minuty za tyden! 🙂

  6. User Avatar
    slowczech
    13/12/2020
    Reply

    Gabriel,

    myslím, že právě v Milířích můžeme zorganizovat nějakou slowczech akci!
    To by bylo super!

    Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

  • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
  • specific links on Discord to access the group lesson schedules
  • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
  • buttons to manage or cancel your subscription
  • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

  • přímý odkaz na server Discord pro lektory
  • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
  • záznamy z předcházejících workshopů
  • odkazy na slevy u našich partnerů
  • tlačítka pro správu předplatného
  • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.