No products in the cart.

0

No products in the cart.

(186***) Ema: Martin přijel na bílém koni

Eliška: Ahoj, jak to dneska jde? Dnešní epizoda je opravdu zajímavá, protože se týká magického datumu 11. 11. a legendy o Martinovi. Tuto epizodu napsala a namluvila členka týmu slowczech Ema. S Emou jsi ještě nemohl/a vidět rozhovor na YouTube, ale neboj – brzy ho uvidíš! Už je v plánu! Jinak ti chci ještě připomenout, že slowczech má teď taky Instagram – mrkni, jsou tam fakt pěkné a vtipné ilustrace. Ale teď už nebudu dál mluvit, předávám slovo Emě. Ready? Jdeme na to!

***

Ema: Ahoooj, tady Ema. Budeš to dneska ty, kdo naučí se česky, pomalu a hezky? Doufám, že ano! Tak pojďme na to! Dneska se budeme bavit o svátku svatého Martina. Tady jsou slovíčka, která budeš potřebovat pro snadnější porozumění:  

Svátek – den, kdy vzpomínáme na nějakého důležitého člověka, lidé často v tento den nepracují a oslavují, feast day a nebo můžeme slavit jméno v kalendáři, name day

Husa –   vodní pták, který má oranžový nebo žlutý zobák, goose

Astronom –  člověk, který se zabývá pozorováním vesmíru, astronomer

Astrolog –  člověk, který se zabývá vlivem pohybu planet na člověka, astrologer

Numerologie –  pseudověda, která zkoumá význam čísel, numerology

Liché číslice – čísla 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13………….., odd numbers

Křesťanství – náboženství, které se zabývá životem a učením Ježíše, Christianity

Legenda – příběh, který se zabývá životem a činy svatých lidí = světců (například svatého Martina), legend

Plášť – druh oblečení, dlouhý kus látky, například Harry Potter často nosil plášť, doktoři nosí bílý plášť, coat

Žebrák – člověk, který nemá peníze a žádá o ně ostatní, beggar 

Kázání – projev s náboženským obsahem, řeč v kostele, preaching

Svatý Martin přijel na bílém koni

Kdo byl sv. (svatý) Martin a proč ti o něm chci vyprávět? 11.11. nebo taky 11. listopadu má v kalendáři svátek Martin. V tento den my Češi říkáme, že přijel Martin na bílém koni. Co to znamená? Znamená to, že přišla zima! V zimě padá bílý sníh, proto na bílém koni. Brrrrrr! říkáme, když nám je zima.  

Svátek svatého Martina slavíme každý rok 11.11. Myslíš, že toto datum je magické? Já ano! Můj přítel se mi směje, když říkám, že každé číslo má svůj význam, protože je astronom (POZOR, ne astrolog !:-), a tak nevěří na numerologii. Ale já si myslím, že některá data jsou magická. Myslel si to například i Karel IV., který nechal zkonstruovat slavný Karlův most ve speciálním čase (v roce 1357 9.7. v 5:31). Vidíš ta lichá čísla?  

Ale teď pojďme zpátky k Martinovi.  Kdo to vlastně byl? Narodil se roku 316 na území dnešního Maďarska. Když byl Martin ještě malý, přestěhoval se s rodiči do severní Itálie, kde se hodně přiblížil křesťanství. V patnácti letech musel odejít do armády a stát se vojákem. Jako voják působil ve Francii, kde strávil velkou část svého života. Říkalo se, že byl velmi skromný a měl dobré srdce. Dokazuje to i jedna z nejznámějších legend, legenda o plášti. Jak to tedy bylo? V roce 335 v noci v zimě potkal Martin ve městě Amiens (město v severní Francii) žebráka, člověka, který neměl peníze. Byl chudý. Neměl moc dobré oblečení, a tak poprosil Martina o pomoc. Martin měl jenom svůj plášť, a tak ho mečem rozdělil na dvě části a jednu část dal žebrákovi. Martinovi se pak v noci zdál sen. Viděl Ježíše, jak je oblečený v plášti, který daroval žebrákovi. Brzy po tomto snu odešel Martin z armády, vstoupil do křestanské církve a dělal zázraky. Například dal život dvěma lidem. Nakonec se stal i biskupem a šířil křesťanství mezi lidmi. Myslím, že je to moc hezká legenda a docela věřím, že se to doopravdy stalo.

A jak slavíme tento svátek v České republice? Stejně jako k českým Vánocům patří Ježíšek, k svátku sv. Martina patří pečená husa. Já miluju pečenou husu!Pečená husa je to proto, že se připravuje v troubě a peče se. Tradičně se jí s knedlíky a se zelím. Rozhodla jsem se, že letos poprvé v životě zkusím upéct husu. Pekla jsem ji 14 hodin. Všem moc chutnala! A proč vlastně patří k tomuto svátku husa? Říká se, že když měl Martin kázání, rušily ho husy. A tak moc ho husy rušily při kázání, že se rozhodl je dát za trest upéct. A tak husy skončily v troubě. Jinak taky pečeme tradiční rohlíčky. Jsou sladké a pečou se například s tvarohem, mákem nebo ořechy. Mňam! Ty mám taky moc ráda! Tento svátek ale neslavíme jen jídlem, ale hlavně tím, že navštěvujeme rodinu. Protože byla letos karanténa a za rodinou jsme nemohli, upekla jsem husu jen pro sebe a svého astronoma!:-)   

A co ty? Ochutnal jsi někdy husu? Má tradici svatý Martin i ve tvé zemi?  

A víš, že má slovo husa ještě jiný význam? Hádej jaký! 

 1. hloupá žena
 2. odvaha 

Těším se na tvoje odpovědi! Měj se krásně a češtině zdaaaaar!

***

Eliška: Díky, Emo, za zajímavou epizodu. A ty, fanoušku slowczech teď víš,, proč je 11. 11. v Česku důležité datum. Jako malá jsem se vždy těšila na 11. 11., protože byla velká šance, že bude sněžit. Letos, bohužel, nesněžilo. Většinou sněží až později, až v prosinci nebo v lednu. No, už se nemůžu dočkat, až bude sněžit. Miluju sníh a zasněžené hory a lesy. Je to krása vyjet mimo město a podívat se do zasněžené přírody. Taky to máš tak rád(a)? Jinak, jako vždy, transkript této epizody je na www.slowczech.com. Slowzech má teď taky nové logo a nový design. Už jsi ho viděl(a)? A líbí se ti horkovzdušný balón jako logo? Co ti to evokuje? Napiš a taky, samozřejmě, se  mějhezky, uč se česky a čau!

  4 Comments

 1. Anonymous
  Reply

  Líbí se mi moc váše stranka, ale nerozumím proč musíte tady překladat káždá slova v anglictíně. Je trošku otravné. Tady je “advanced” …. taky je škoda použivate anglictinu pro toto slovo, myslím že studenti by mohli rozumět bez angličtiny.

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Milý “Anonymous” 🙂

  Jistě dobře víte, že každý člověk je jiný, každý student je jiný, každý lektor je jiný.
  Někdo upřednostňuje výuku bez zprostředkovacího jazyka, někomu vyhovuje přesný překlad, aby si byl schopen v hlavě vytvořit ten správný spoj a zapamatovat si slovo.
  Možností, jak (se) učit jazyky, je nespočet. A ani jeden z nich podle mého není otravný 🙂
  Každopádně děkujeme za komentář. Jakákoli reakce je dobrá reakce.

  Krásný slunný den z Brna,
  Eliška 🙂

 3. Sergey
  Reply

  Slovo husa má význam je hloupá žena. V Rusku znamená domýšlivý nebo vysoký člověk. Horkovzdušný balón evokuje k cestování.

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Sergeyi,
  díky moc za komentář! Máš pravdu, znamená to hloupá žena 🙂
  Ema

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.