No products in the cart.

0

No products in the cart.

(184*) Lenka: Jak jsem měla koronavirus

Eliška intro: Čau, jak se daří? Co je novýho? Taky pracuješ doma? Taky nemůžeš jít do fitka nebo do restaurace, protože je všechno zavřené? No jo, všechno je dnes v Česku zavřené kvůli Koronaviru. Už podruhé. Ale pozor, máme pro tebe novinku! Slowczech má Instagram! Jupí! Na Instagramu bude jiný content, jiný obsah než na webu a Facebooku a Patreonu. Na Instagramu budou animace, veselé obrázky, fráze, příběhy, krátké praktické věty,… No, mrkni na Instagram slowczech! A dnešní epizoda je epizoda ze života. Fakt zajímavá! Tuto epizodu napsala Lenka a Lenka měla koronavir. No, tak… jdeme na to!

***

Lenka: Ahoj! Jak to jde? Dneska budu mluvit o nemoci Covid-19. Ale neboj, téma není situace pandemie v České republice. Já vím, téma Covid-19, koronavirus, koronavir, korona je všude – v televizi, na internetu, na ulici. Je to otrava. Otrava znamená, že je to nuda, negativní emoce, je to zlý. Takže koronavir je otrava, bohužel. Nikdo nemá rád koronavir! Dnešní epizoda bude o mně, protože 3. (třetího) září mě testovali na koronavir a výsledek? Pozitivní. Byla jsem korona pozitivní. To nebyla pozitivní informace, nebyla veselá. Teď uslyšíš den za dnem, jaké jsem měla problémy, bolesti a zkušenosti. Jak jsem se cítila? Bylo to moc špatné nebo oukej, v pohodě? Nejdřív ale vysvětlím slova, která za chvíli uslyšíš.

chřipka – To je nemoc, když máš teplotu a kašel. Bolí tě hlava a jsi unavená/ unavený. Chřipka je klasická nemoc v zimě. flu

Vývar – to je polévka, moc zdravá polévka, existuje hovězí (kráva) nebo kuřecí (kuře) vývar. verbum vyvařit znamená, maso se vaří dlooooouho ve vodě. broth

Příznaky – typické příznaky, symptomy koronaviru jsou – bolest, únava a teplota. symptoms

Výtěr – výtěr je jako test, ne test ve škole, ale u doktora, v nemocnici. výtěr testuje kdo má koronavirus a kdo ne. výtěr je test v puse nebo v nose. smear

Neznámé číslo – když volá neznámé číslo, to znamená, že neznáš, nevíš, kdo volá. unknown number

Krajská hygienická stanice! – to je instituce v regionu, regionální instituce, která má informace o koronaviru, kontroluje, kdo má a kdo nemá koronovir. Regional hygiene station

Naopak – naopak znamená, že situace je jiná, něco je jiné. Je to jako antonymum. Není to bílá, ale je to černá … například – Je ti zima? Naopak, je mi teplo! on the contrary

rouška Rouška je jako prevence proti koronaviru. Rouška je na obličeji – na puse a na nose. Musíme nosit roušku v obchodě, v nemocnici nebo v autobuse. mask

plíce Plíce jsou orgán nebo orgány – jedna plíce, dvě plíce. Když mám zdravé plíce, můžu dobře dýchat. Když mám nemocné plíce, například když jsem nemocná, nemůžu dobře dýchat.   ááááá, fůůůůů.  lungs

lék Jeden lék je medikament nebo medicína. Lék je například Ibalgin, Paralen. V LÉKárně prodávají léky. Já ale říkám prášek, to je neformální ale populární slovo pro lék. Prášek.  Například – bolí mě hlava, beru si prášek na hlavu. Beru si lék na hlavu, beru si prášek na hlavu to je synonymum. medicament, medicine

Deníček koronaviru

Středa 26.8- Bolí mě hlava. Bolí mě v krku. Mám rýmu. Protože je mi špatně, není mi dobře, nosím roušku. Hodně piju zelený čaj. V neděli jsem plavala v jezeře – to musí být chřipka, myslím si. Bolí mě v krku. Bolest v krku není typický příznak pro koronavir. Nemám strach. Myslím, že mám normální chřipku. 

Čtvrtek 27.8– Jedu domů. Jsem moc unavená! Můj šéf v práci říká: „Lenko, musíte jít domů. Jste nemocná!“ To je dobrý nápad! Rozumím. Můj šéf má pravdu. Je lepší být doma, doma v posteli, pít čaj, brát vitamíny a jíst ovoce, zeleninu a vývar. Teplotu nemám. Není mi horko. 

Pátek 28.8  – Je mi dobře! Cítím se fajn. Pořád mám rýmu, ale to není problém. Rýmu mám často. Rýmu mám v létě, na jaře, na podzim i v zimě… no, každý rok. Víkend bude mooc aktivní, musím být na 100% (sto procent) zdravá! Piju hodně čaj a beru si Paralen. 

Pondělí 31.8 – Víkend byl fakt moc aktivní. Plavala jsem, potápěla jsem se, byla jsem v lese. Bolí mě plíce. Bolí mě celé tělo. Bolí mě břicho. Nemám chuť k jídlu. Je mi moc špatně. Musím zavolat doktorovi. Doktor už není v kanceláři, je odpoledne. Už nepracuje. 

Úterý 1.9 – Jsem venku na procházce, protože mám psa. Nemám energii, procházka je moc náročná.  Volám doktorovi. (…) Zdravotní sestra říká: „Máte příznaky typické pro koronavir. Na 99% (devadesát devět procent) jste pozitivní! Objednám Vás na CPR ( cé pé er) test. Budete mít výtěr ve čtvrtek.“ Test je zdarma, to znamená že nemusím platit, test stojí 0 Kč (korun). 

Středa 2.9  – Nemám energii. Nemám chuť jíst ani pít. Nechci jíst ani pít, protože nic necítím. Jídlo nemá chuť. Je mi špatně. Je mi moc špatně, je mi zle. Odpoledne jsem jela do nemocnice na test koronaviru, na výtěr. Zdravotní sestra neřekla „Otevřete pusu, áááá,“ jako normálně u doktora. Na CPR potřebujete jenom nos! Výtěr byl moc nepříjemný! Výtěr nebolí, ale je moc nepříjemný. Nepříjemný jako nekvalitní svetr, prostě není příjemný, není komfortní. 

Čtvrtek 3.9 – Volá mi neznámé číslo. Kdo to je? Krajská hygienická stanice! „Dobrý den, slečno Lenko. Musím Vás informovat, že jste pozitivní.  Váš test na koronavir byl pozitivní. Musíte být deset dní doma v karanténě. Nesmíte chodit do supermarketu, do školy, do práce, nikam. Musíte být jenom doma!“  Jsem překvapená, je to šok! Mám fakt koronavir!

Pátek 4.9– Není mi dobře. Beru si lék, (já říkám neformálně prášek) třikrát za den. Moc spím. 

Sobota 5.9 – Je mi docela dobře. Jo, můj přítel mi volal – taky je pozitivní. 

Neděle 6.9  –  Nic necítím, nemám chuť! Jídlo, chuť, vůně. Cibule? Necítím! Svíčková? Necítím! Mám fakt chuť na zmrzlinu. Zmrzlina je fajn! Ale necítím její chuť. 

Pondělí 7.9– Celý den spím. Jsem moooc unavená. 

Úterý  8.9– Bolí mě ucho. Bolí mě hlava. Pořád mě něco bolí. Bolí mě taky noha!

Středa 9.9 – Je mi fajn. 

Čtvrtek 10.9 – Už musím pracovat. Učím online, to není nebezpečné. Studenti jsou super. Naopak, mám moc energie, děkuju vám, milí studenti! Práce lektorky češtiny je super práce! Je mi docela dobře. 

Pátek 11.9– Mám velkou chuť na čokoládu. Miluju čokoládu. Taky miluješ čokoládu? Mám moc ráda Milku, mmmm. Mám velký hlad!

Víkend a další týden – Víkend je fajn, jídlo mi znova chutná! Jídlo má zase chuť, hurááá! Cítím parfém. Moje práce a moje studium je online. Jsem doma čtrnáct dní, dva týdny. Koronavir byl jako chřipka – bolest hlavy, bolest v krku, rýma, únava. Brzy bude všechno fajn! Brzy budu zdravá! Nerada jsem nemocná a nemám ráda nemoc. Nemám ráda léky. Mám ráda sport a aktivní život! Myslím, že jíst ovoce, zeleninu, sportovat, být pozitivní – (ne koronapozitivní, ale jako veselý, šťastný) je moc důležité. Zdravý a aktivní životní styl je důležitý. Taky musíme poslouchat, co nám říká naše tělo. Když tělo říká – není mi dobře, pomoc! Musíme odpočívat, víc spát, nepracovat moc. Musíme naše tělo respektovat. 

Existuje jedna fráze: “Veselá mysl – půl zdraví”. !  To znamená, že když jsem veselá, spokojená, pozitivní, mám radost, jsem automaticky zdravá, nepotřebuju léky. To znamená, že psychika je moc důležitá, psychika dělá polovinu zdraví. (Druhá polovina je třeba genetika nebo prostředí.)

To je konec deníčku. Teď jsem zdravá a veselá. A co ty, měl nebo měla jsi koronavir? Byl nebo byla jsi pozitivní? Měl nebo měla jsi CPR test, výtěr v nemocnici nebo u doktora? Nebo znáš někoho, kdo je/byl pozitivní, například kamarád nebo kamarádka? Doufám, že jsi zdravý/zdravá a nic tě nebolí! Napiš mi komentář, jakou máš zkušenost! Děkuju. 

Já vím, situace je těžká, komplikovaná, ale důležité je být šťastný. Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Ahooj!

***

Eliška outro: Leni, jsem ráda, že jsi dnes už zdravá. Souhlasím s tebou, že je důležité být veselá, spokojená a šťastná. Protože psychika dělá polovinu zdraví. Je fakt, že teď to není jednoduché – je ošklivé počasí, musíme být doma, nemůžeme dělat aktivity, které děláme běžně… Ale taky víme, že to je jenom dočasné. Víme, že to nebude trvat dalších 30 let. Co myslíš? No, jinak jsme moc rádi, že posloucháš slowczech. Jestli chceš, podívej se na Lenky video na jejím YouTube kanále, kde mluví o  koronaviru v češtině. A samozřejmě doufáme, že se ti dnešní epizoda líbila. Napiš Lence do komentáře na www.slowczech.com.

  6 Comments

 1. Sergey
  06/11/2020
  Reply

  Jsem neměl koronavir, neměl CPR test, výtěr.

 2. User Avatar
  slowczech
  13/11/2020
  Reply

  To je dobře. Máš štěstí! Přeju hodně zdraví.
  Lenka

 3. Vladimír
  12/11/2020
  Reply

  Ahoj, Lenka! Na štěstí jsem neměl koronovirus, teď studuju češtinu a když jsem přijel do ČR v zaří, musel jsem udělat CPR test. Mockrat souhlasim s tebou, to velmi nepřijemně, protože výtěr berou z nosu. Děkuju ti za krásný podcast, to je velmi zajímavě!

 4. User Avatar
  slowczech
  13/11/2020
  Reply

  Moc děkuju za tvůj komentář, ano výtěr je fakt moc nepříjemný!
  Doufám, že studium češtiny je fajn! Měj se hezky.
  Lenka

 5. User Avatar
  Linda Galloway
  12/11/2020
  Reply

  Moc děkuju za popis korony! Byl velmi zajímavý. Dokonce i mladí zdraví lidé můzou zemřit kvůli Coroně, because of underlying problems and due to genes that make them more susceptible to Coronavirus attacking the heart, lungs and other organs. Jsem moc rádá že jste v pořádku, a můžeš pokráčovat vaše lekce.

 6. User Avatar
  slowczech
  13/11/2020
  Reply

  Mám radost, jsem ráda, jsem šťastná, že se ti popis korony líbil. Doufám, že jsi taky v pořádku.
  S pozdravem,
  Lenka

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.