No products in the cart.

0

No products in the cart.

(168*) Low beginners: 8 different Czech voices

Ahoj, jak se máš? Dnes pro tebe mám další super epizodu!
***
Nová youtube série “Tips & Tricks
kafe za jedno euro tipeee.com/SlowCZECH
***

1. ELIŠKA

Ahoj, já jsem Eliška. Jsem Češka a bydlím v Brně. Bydlím v Brně už skoro 2 roky. Bydlím v hezkém bytě asi 10 minut od centra. Nemám děti, nemám psa, nemám rybičky, nemám křečka, ale mám kočku. Jmenuje se Crevette (nebo česky Kreveťák) a jsou mu 2 roky.

Jak vypadám? Mám dlouhé blond vlasy a zelené oči. Nejsem ani tlustá ani hubená. Jsem taková normální. Jsem taky docela vysoká. Měřím 171 centimetrů. Ráda sportuju, ráda chodím ven s přáteli a ráda se učím nové věci – například teď se učím arabsky.

2. MÍŠA

Ahoj, já jsem Míša. Jsem Češka a bydlím v Adamově kousek od Brna. Bydlím v Adamově celý život. Bydlím v centru v hezkém bytě. Nemám psa, nemám rybičky, ale mám morče – jmenuje se Kira.  Jsou jí tři roky. Taky mám mám kočku – jmenuje se Ajťák a jsou mu taky tři roky. Také mám dva ptáčky – andulku a korelu.

Jak vypadám? Mám dlouhé blond vlasy a zelené oči. Nejsem tlustá, jsem docela hubená. Jsem taky docela vysoká. Měřím 170 centimetrů. Ráda sportuju, ráda chodím ven s přáteli a ráda se učím nové věci – například teď se učím francouzsky.

3. ZDENĚK

Ahoj, já jsem Zdeněk. Jsem Čech a bydlím v Poděbradech. Bydlím v Poděbradech už asi 17 let. Bydlím ve starém, ale fajn domě asi 15 minut od centra. Nemám psa, nemám rybičky, nemám křečka a nemám ani kočku. Ale mám pavouka. Jmenuje se Ferda a je mu jeden rok.

Jak vypadám? Mám krátké hnědé vlasy a modré oči. Nejsem ani tlustý ani hubený. Mám atletickou postavu. Jsem taky docela vysoký. Měřím 185 centimetrů. Rád poslouchám a také nahrávám podcasty, rád chodím ven s přáteli a rád se učím nové věci – například teď se učím, jak nahrávat videa a dávat je na YouTube.

4. PETR

Ahoj, já jsem Petr. Jsem Čech a bydlím v Brně. Bydlím v Brně už 5 let. Bydlím v hezkém bytě asi 10 minut od centra. Nemám psa, nemám rybičky, nemám křečka.

Jak vypadám? Mám středně dlouhé vlasy a hnědé oči. Nejsem ani tlustý ani hubený. Jsem takový normální. Jsem taky docela vysoký. Měřím 188 centimetrů. Rád pracuju s dětma, rád chodím ven s přáteli a rád se učím nové věci – například teď se učím stavět dům.

5. GHÁZÍ

Ahoj, já jsem Ghází. Jsem Tunisan a bydlím v Brně. Bydlím v Brně už 4 roky. Bydlím v hezkém bytě asi 10 minut od centra. Nemám psa, ale mám jednu rybičku. Jmenuje se Wasserman a jsou jí 3 roky.

Jak vypadám? Mám krátké hnědé vlasy a hnědé oči. Nejsem ani tlustý ani vysoký. Měřím 168 centimetrů. Rád čtu a běhám, rád chodím ven s přáteli a rád se učím nové věci – například teď se učím rusky. A děkuju.

6. MONIKA

Ahoj, já jsem Monika. Jsem Češka a bydlím v Praze. Bydlím v Praze už asi 8 let. Bydlím v hezkém bytě asi 20 minut od centra. Nemám psa, nemám rybičky, nemám křečka, nemám kočku. Mám syna. Jmenuje se Teodor a jsou mu tři roky.

Jak vypadám? Mám dlouhé blond vlasy a zelené oči. Nejsem tlustá, jsem docela hubená. Jsem taky docela vysoká. Měřím 175 centimetrů. Ráda sportuju, ráda chodím ven s přáteli a ráda se učím nové věci – například teď se učím novou deskovou hru.

7. JAKUB

Ahoj, já jsem Jakub. Jsem Čech a bydlím v Brně. Bydlím v Brně už asi 10 let. Bydlím v hezkém bytě asi 20 minut od centra. Nemám psa, nemám rybičky, nemám křečka, nemám kočku. Mám dceru. Jmenuje se Ema a je jí jeden rok.

Jak vypadám? Mám dlouhé blond vlasy a zelené oči. Nejsem tlustý, jsem docela hubený. Jsem taky docela vysoký. Měřím 185 centimetrů. Rád čtu zprávy na internetu, rád chodím ven s přáteli a rád se učím nové věci – například teď se učím vstávat před šestou ráno.

8. ADÉLKA 

A teď, speciální host. Mám tu i dětský hlas ( = je to dítě). A teď mluví neteř mojí kamarádky.

Ahoj, jmenuji se Adéla a je mi 14 let. Jsem Češka a bydlím v Pardubicích. Bydlím v Pardubicích už od narození. Mám psa, křečka a andulku. Pes se jmenuje Micky, křeček se jmenuje Joey a andulka se jmenuje Pepa.

Jak vypadám? Mám dlouhé hnědé vlasy a hnědé oči. Nejsem tlustá ani hubená. Mám sportovní postavu. Měřím 157 cm, ráda sportuji, dělám judo a chodím běhat. Chodím na základní školu, kde mám hodně kamarádů. Ráda se učím anglicky a jsem ráda, že ty se učíš česky. Tak ahoj a hodně štěstí!

***

Tak co, rozuměl(a) jsi? Já myslím, že jo! Jestli jsi rozuměl(a), napiš mi do komentáře na slowczech.com nebo napiš mi na facebooku do komentáře, jestli jsi rozuměl(a). Chci to vědět! 

Eliška 🙂

  7 Comments

 1. Tom Hausmann
  Reply

  Dobrý den, rozuměl jsem dobře ten podcast. Nebylo tak komplikováné, ale bylo to supr slyšet ruzné Cechové. Děkuju moc za nabídku.
  Měj se hezky a hezky víkend.
  Tom z Německa.

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Tom, díky moc za komentář. Jsem ráda, že se ti tato epizoda líbila 🙂

 3. User Avatar
  Lgalloway
  Reply

  Rozuměla jsem jim! To byl dobrý nápad, poslouchat další hlasy. A naučila jsem se nová slova pro domácí mazličky. Moc děkuju.

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Laura, máme rádi domácí mazlíčky 🙂 Jsou to důležitá slova!

 5. Pam
  Reply

  Skvělý! Je dobré slyšet více hlasů. Líbí se mi tvuj hlas, ale je to dobrý zážitek z poslechu. Tvůj bratr je zábavný! (teď se učím vstávat před šestou ráno.)

 6. Sergey
  Reply

  Dobrý den, jsem rozuměl. Můj syn studuje v České republice a rozhodl se naučit se česky. Studuji jeden rok.

 7. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Sergey, to jsem moc ráda, že jsi rozuměl ☺️ Díky za komentář! Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.