No products in the cart.

0

No products in the cart.

(166***) Aby, abys, abych…

Ahoj, jak to jde? Jaký byl tvůj týden? Měl(a) jsi hodně práce nebo jseš taky na dovolené jako já? Dneska pro tebe mám tak trochu gramatickou epizodu s tím, že přidávám užitečné věty, co můžeš slyšet a říkat i ty. Ale nejdřív ti vysvětlím slovíčka, která za chvíli uslyšíš.

/”Na co máš hlavu? Aby ti nepršelo do krku?” mi často říkal otec, když jsem byla malá. Když se mi nechtělo přemýšlet, když jsem byla líná vymyslet řešení nebo odpověď. Když jsem nechtěla použít svoji hlavu 😉 /

Takových otázek,…! Tolik otázek…! – to je zvolání, kdy jsem překvapená. Můj říct taky: “On má tolik/takových peněz!” “Tyo, tolik/takových knih, to je ráj!”
sbalit nějakou babu – to znamená, že muž/chlap flirtuje a chce poznat nějakou ženu, se kterou pak půjde na kafe nebo na víno. Můžeš třeba jít do baru a tam sbalit nějakou ženu/holku/babu (slovo “baba” jako žena se používá hlavně v Ostravě). Formálně se dá říct “svést ženu”, ale to řekne jenom můj 80letý děda nebo gentleman ve starém filmu.
dělat něco ze zvyku – dělám něco jenom proto, že už to je rutina, že to je automatické. Často říkáme “Ona je s ním jenom ze zvyku” – kdy ta holka už svého partnera, přítele, kluka, nemiluje, ale pořád s ním je, protože už jsou spolu dlouho a bojí se ho opustit, bojí se s ním nebýt, je to pohodlnější.
na šířku – dokument ve Wordu může být na šířku nebo na výšku, což se jmenuje “orientace stránky”. Nebo můžu stěhovat obrovský obraz a potřebuju ho dostat  do bytu, ale dveře jsou malé, tak ho otočím a dopravím ho dovnitř na výšku nebo na šířku. Nebo můžu pověsit fotku na výšku nebo na šířku…
otázka na tělo – Jak často se s partnerem milujete? Kde jsou tvoje erotogenní zóny? Kolik vyděláváš peněz? No, otázka na tělo je nepříjemná otázka, která může být někde tabu. Může být i politická, kulturní, sexuální,…
rozšířit si obzory – naučit se něco nového, dozvědět se něco nového. Můžeš začít studovat geometrii, můžeš se začít zajímat o vesmír,… něco, co ještě neznáš a co nepatří do pole/oblasti tvých znalostí.
Ty se máš! Ty se ale máš! – Máš tento týden dovolenou a já ti závidím, a tak ti řeknu: Jé, ty se máš, já chci taky dovolenou! Nebo jsi dítě a tvoji rodiče ti dovolí mít psa, ale moji rodiče mi nechcou/nechtějí dovolit mít psa, a já ti závidím a říkám: Ty se ale máš, moji rodiče mi nedovolí psa, já chci taky psa…

Proč lidé chodí do fitka? Proč lidé pijí kafe? Proč lidé nosí brýle? Proč lidé drží dietu? Proč lidé jedí hodně ovoce a zeleniny? Takových otázek,…! Tolik otázek,…! Teď si asi říkáš: Proč se mě na to ta Eliška ptá? Ano, proč se tě na to ptám? Uměl(a) bys mi odpovědět? Proč lidé chodí do fitka? Já si myslím, že lidé chodí do fitka, aby buď dali dolů pár kilo a vypadali líp nebo aby naopak přibrali nějakou svalovou hmotu, protože jsou příliš hubení. Možná někteří chlapi chodí do fitka, aby tam sbalili nějakou babu.

A proč lidé pijí kafe? Já osobně piju kafe už dost ze zvyku. Hrozně mi chutná a prostě když každé ráno vstanu, udělám si automaticky kafe a pak pracuju a popíjím kávu. Ale někteří lidé pijí kafe, aby byli méně unavení nebo třeba aby nastartovali organismus před tréninkem.

Proč lidé nosí brýle? To je hloupá otázka, co, haha. Ale co třeba… znáš tuhle pohádku? “Babičko, a proč máte tak velké oči?” “To abych tě lépe viděla, děvenko!” “A babičko, proč máte tak velkou pusu?” “To abych mohla jíst tatranky na šířku.” Haha, to je takový klasický vtip.

Dobře, tak proč lidé jedí hodně ovoce a zeleniny? No, těžká otázka,… asi aby se cítili líp, aby byli zdraví, aby měl jejich mozek dostatek vitamínů, aby srovnali hladinu cukru v krvi.

Teď ale zajímavější otázka a otázka víc na tělo: Proč se učím arabsky? No,… to není moc otázka na tělo, ale chtěla jsem použít tenhle výraz, haha. Proč se teda učím arabsky? Učím se arabsky, abych rozuměla jazyku, kterým mluví 500 milionů lidí. Učím se arabsky, abych mohla pobavit svoje arabsky mluvící přátele. Učím se arabsky, abych mohla svým arabsky mluvícím studentům ukázat, že čeština není tak těžká a že v podstatě čeština a arabština si jsou hodně podobné. A konečně, učím se arabsky, abych si rozšířila obzory a abych se dozvěděla něco nového, užitečného a zajímavého o jiných lidech a o jiných kulturách. Hodně lidí se mě ptá: A kde na to bereš čas? Ty se ale máš, že máš čas na arabštinu, já nemám čas ani na sport, natož na češtinu,… No, to není jednoduchá otázka, na tohle téma bych mohla napsat knihu.

  5 Comments

 1. Jason Kelley
  01/07/2020
  Reply

  Super epizoda! Díky!

 2. User Avatar
  slowczech
  07/07/2020
  Reply

  Díky Jason 😀
  Moc mě tato epizoda bavila, byla to prča!

 3. Mariia
  05/07/2020
  Reply

  Bezva!!! byla ta epizoda moc zajímavá, děkuji moc, Eliško!

 4. User Avatar
  slowczech
  07/07/2020
  Reply

  Ahoj Mariia, dík dík dík moc, jsem ráda, že se ti tato epizoda líbila :-))))

 5. Gabriel Britto
  21/11/2020
  Reply

  Děkuju za link, Eliško! Ale ten “aby věc” pokračuje velmi komplikováne pro mě. Jestě mám dlooooouhá silnice pro to rozumět. =)

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.