No products in the cart.

0

No products in the cart.

(145**) Vánoce ve Francii byly fajn!

Vánoce jsou krásné. Vánoce jsou moc fajn. Můj partner je z Bretaně, a tak někdy slavíme Vánoce v Bretani a někdy v Česku. Ale letos (= tento rok) jsem měla dvoje Vánoce = to znamená, že jsem slavila Vánoce dvakrát. Jednou ve Francii, přesněji v Bretani, jednou v Česku, přesněji v severozápadních Čechách. A dnes ti chci říct, jaké byly moje Vánoce v Bretani. Jen detail – jiné francouzské rodiny mají různé tradice. A já budu mluvit jenom o svojí bretonské rodině.

V Bretani jsme byli 22. prosince, 23. prosince, 24. prosince, 25. prosince a 26. prosince ráno jsme jeli zpátky do Česka. První dva dny jsme viděli asi 30 lidí – bratrance, sestřenice, tety, strejdy, kamarády,… Hodně jsme jedli a pili, protože typická návštěva rodiny nebo kamarádů ve Francii – to je jídlo a pití. Hodně! Ale je to moc moc moc dobré jídlo.

24. prosince byl u nás klidný den. Každý dělal, co chtěl. Někdo šel do kina na nové Star Wars, někdo doma odpočíval, někdo šel na procházku, někdo spal, někdo hrál video hry. Já jsem si četla knihu a taky jsem spala, haha. Byla jsem unavená. Dlouhá cesta z Česka, potom návštěvy rodiny a kamarádů, jídlo, pití,… to je fakt unavující*.

24. prosince taky maminka připravila dekoraci na stůl. Připravila skleničky, talíře, vidličky, nože, lžičky, svíčky, vánoční ozdoby,… Tatínek vařil jídlo. Tatínek moc rád vaří, vaří skoro každý den. A každý rok má nové vánoční recepty a nové nápady. Miluju jeho kuchyni, mmmmmm!

Babičky a dědečkové přijeli v 19:00. Všichni byli rádi, že se vidí. Je nás 10 – maminka, tatínek, můj partner, bratr, sestra, já, 2 babičky a 2 dědečkové. Potom v 19:30 začal apéritif. Apéritif, to je šampaňské a malé teplé jednohubky* – špenátové, krevetové, sýrové jednohubky. Ve 20:15 se servírovaly ústřice. Měli jsme 50 ústřic – čerstvé ústřice a taky ústřice v troubě se zeleninou. Mňam, nemám ráda ústřice. Ale teplé ústřice v troubě se zeleninou jsou velká dobrota*. Ve 21:15 byly dárky. Dárky byly pod stromečkem. Ale tady dárky nenosí Ježíšek. Tady každý dává dárek, který koupil. Takže když máš dárek pro babičku, pro dědu, pro maminku a pro tatínka, vezmeš 4 dárky a osobně obdaruješ* 4 lidi. Osobně dáš dárek. Je to krásný moment. Každý děkuje a dává polibky na tvář. Asi 10x 🙂

Ve 22:00 se servírovaly coquilles St Jaques (česky “hřebenatka svatojakubská”, ale nikdy jsem toto jméno neslyšela, haha). Nemám moc ráda mořské plody, ale coquilles St Jaques a šalotkový krém, to je fakt velká dobrota. No, a ve 22:30 byl hlavní chod. Měli jsme noix de jambon de porc au miel, to je lepší část vepřové šunky. Šunka grilovaná s medem. Šunka byla 3 hodiny v troubě. Mmmmňam. A k tomu lokální brambory a sauce madère, tedy madeirská omáčka (Co to je? Madeirská omáčka obsahuje víno Madeira, šalotku a máslo).

Ve 23:00 se servíroval sýr – různé druhy sýra, k tomu bageta. Kdo chtěl, dal si salát a vinaigretu. A potom, konečně, ve 23:30 jsme jedli bûche de Noël. To je tradiční francouzský vánoční dezert. Měli jsme dokonce dva dezerty – jeden byl čokoládový a jeden byl vanilkovo-jahodový.

25. prosince byly babičky a dědečkové ještě u nás doma. Odpočívali jsme. Diskutovali jsme. V poledne jsme společně obědvali. Na večerní aperitif jsme nebyli doma. Šli jsme jinam. Teta a strýc a sestřenice organizovali večerní apéritif. To není normální velká večeře, ale opět různé jednohubky a víno. A diskuze. Bylo nás asi 15. Diskuze trvala* 2 hodiny.

26. prosince v 7 hodin ráno jsme řekli “Na shledanou a brzy ahoj!” a jeli jsme směr Česko. Cesta byla dlouhá. Cesta trvala 17 hodin. Jaká byla cesta? No… Brzy bude na SlowCZECH youtube kanálu video o tom, jaká byla cesta z Česka do Francie.

Vaše Eliška 🙂

*dobrota = yummy thing
*unavující = tiring
*obdarovat = dát dárek
*jednohubky = malé dobroty, that you can put at once (jedno) in your mouth (huba)
*trvala, trvat, trvá = it takes some time

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.