Hey there, welcome back to another episode of the podcast. Today, we will talk about Czech names.
Do you know we rarely use names in their basic form in Czech? We like to spice up our names to the point they are hardly recognizable for foreigners. Take a quiz with Petra. She will throw some of the nicknames at you, and you can guess the base name.
And hey, in the premium version, Petra’s breaking down the mysterious vocative case. Say ‘hi’ to your Czech pals like a pro! Is it ‘Ahoj Adam!’ or ‘Ahoj Adame!’? Get it right and impress your friends!
Plus, premium membership unlocks the full transcription of both the free and premium episodes.
Are you ready? Let’s learn Czech fun way!
Premium: Transcript of the free episode
Ahoj, zdravím Tě a vítám u dalšího podcastu. Dneska budu mluvit o jménech. Když jsem byla malá, ptala jsem se často rodičů, proč mi vybrali zrovna jméno Petra. Říkala jsem jim, že se mi to jméno nelíbí a že až budu velká, tak si jméno změním a nějaké hezčí jméno.
Záviděla jsem kamarádkám, které se jmenovaly třeba Marie nebo Dominika, třeba se mi líbilo i jméno Štěpánka jednu dobu.
No, maminka říkala, že se Petra jmenuju po tatínkovi. Protože tatínek je Petr. A hotovo.
Taky to znáš? Líbí se Ti Tvé jméno?
Začala jsem si hledat, co moje jméno znamená a zjistila jsem, že Petra znamená skála. Skála je pevná a silná. Víš Ty, co znamená Tvé jméno? Zjistils to někdy? Hledal nebo hledala jsi třeba na internetu, co znamená Tvoje jméno?
Jedna česká písnička se jmenuje: Chtěl bych se jmenovat Jan 🙂
A ten muž tam zpívá… že by chtěl jmenovat Jan a být přítel dívek a dam.
Já Ti pustím teď hudební ukázku a za chviličku budu pokračovat.
Tak tohle byla písnička od skupiny Buty, jmenuje se…Chtěl bych se jmenovat Jan.
Co je teda zajímavé na těch jménech je…že v češtině se málokdy používají jména v té basic formě, v takovém tom základním tvaru. Třeba mezi přáteli a kamarády si říkáme jinak. Když řeknu příklad.
Ano, jmenuju se Petra, ale moji kamarádi a rodina mi říkají Peťo, Peti, Petruško nebo Peťulko. Hodně to říkáme malým dětem, ale opravdu i mezi kamarády se oslovujeme jinak než tou základní formou jmen.
Já Ti zkusím říct pár deminutiv, tak se této gramatice říká…a různých variací jmen a Ty zkusíš hádat, jaké jméno to je v základní formě, ano?
Tak 1 jméno: Maruška, Mary, Máří, Majda…….a je to jméno MARIE, v základním tvaru je Marie.
- jméno: Kuba, Kubík, Jakoubek….základní forma je JAKUB
- jméno Tomík, Tom, Tomášek…. a je to jméno TOMÁŠ
A ještě jedno jméno: Fífa, Filda, Filípek….a je to jméno FILIP.
Asi Ti pomůžu vždycky tím deminutivem, tím jménem Filípek, Tomášek, Maruška…protože tam je to asi hned jasné.Ale občas jsou ty variace docela zajímavé a člověk musí přemýšlet, o jaké jméno vlastně jde.
Úplně speciální tvar mají jména JAN, kdy mu říkáme…Honza nebo taky Janek, Jeník a tak, ale hlavně Honza….
nebo jméno JOSEF, kterému většina lidí říká Pepa.
Jestli Tě zajímá, jak funguje v češtině vokativ, tedy forma, kdy při oslovení měníme tvar jména, koncovku… přidej se do Slowczech Lab, kde se můžeš těšit na pokračování podcastu o jménech, budou tam taky nové hudební ukázky a speciálně gramatika na vokativ.
Vokativ znamená…když já se jmenuju Petra…ale říkají mi ahoj Petro! nebo Lucka…ahoj Lucko! Nebo kěkdo se jmenuje Filip a říkáme ahoj Filipe!
My totiž narozdíl od jiných jazyků totiž my tuhle gramatiku používáme hodně pořád.
Kdybych mluvila slovensky, řekla bych Ahoj Filip! a když mluvím česky, tak řeknu… Ahoj Filipe!
Chceš vědět, jak to funguje? V slowczech Lab máš pokračování podcastu.
A jestli máš rád/a hudbu a netradiční styl učení, tak se přihlas třeba i na můj WA kurz, kde budeme velmi intenzivně tyhle věci probírat, budeme o nich mluvit a budeme si posílat různé ukázky. Děkuju za poslech, měj se krásně a ahoj.