No products in the cart.

0

No products in the cart.

Komunita lektorek češtiny pro cizince

Cítíš se někdy na to všechno sama? Přidej se do slowczech network!

Main benefits

 • měsíční webinář s odborníkem z našeho oboru + diskuze
 • měsíční interní inspirativní setkání (pouze mezi členkami)
 • pokladnice slowczech = spousta materiálů do lekcí
 • otevřenost a radost z networkingování
 • denní možnost inspirace, rad a podpory na Discordu

Bonusy

 • slevy na eshop a partnerské projekty
 • narůstající archiv webinářů
 • přístup k member-only podcastům a videím slowczech
 • transkripty všech podcastů
 • živá diskuze nad otázkou týdne
 • možnost navrhnout odborníka a pozvat ho do networku
 • zorganizovat vlastní webinář a být spíkrem pro členky networku

Sc network je jako pracovní domov

Slowczech network vnímám jako takový svůj pracovní domov. Můžu tam být svá jako lektorka a podnikatelka a zároveň se můžu inspirovat činností druhých. Můžu sdílet pracovní zkušenosti, problémy a inspirace s dalšími lidmi. Zároveň, jako doma, jsem součástí nějaké komunity, o kterou se můžu pracovně a často i lidsky opřít. Je to moc příjemný pocit vědět, že se mám kam se obrátit. Když se zeptám, odpověď přijde, napsaná poctivě a v přátelském duchu. Kvalita práce, sdílení a komunita to jsou pro mě tři nejdůležitější slova ve spojitosti se slowczech network. Jooo, spousta legrace, to na prvním místě.

způsob, jak neustrnout a neustále se obohacovat

Slowczech network je pro mě především KOMUNITA. Cítím se tu bezpečně, můžu konzultovat situace z praxe s dalšími zkušenými lektorkami, obracet se na ně s prosbou o radu, o sdílení z jejich lektorského života, vzájemně sdílíme tipy do výuky, materiály a někdy i studenty. Navíc je to skvělý způsob, jak neustrnout a neustále se obohacovat a rozvíjet v oboru (i za jeho hranice). Slowczech network mi pomáhá vidět smysl a naplnění v tom, co dělám a necítím se v tom co dělám tak sama.

Líbí se mi, že každý svou originalitou pomáhá tvořit celek

Jsem moc ráda, že jsem součástí skvělého týmu podobně smýšlejících lidí. Součástí týmu, ve kterém spolupracujeme, vzájemně se podporujeme a jsme si vědomi toho, že každý z nás svou originalitou pomáhá tvořit celek a šířit myšlenku a poselství. Jdeme s kůží na trh netradičním přístupem k výuce, která není založená na drilu ani testování, ale na hravosti a komunikaci a přitom dokážeme využívat naše profesní zkušenosti.

Můžu dělat práci s větší lehkostí

Network je pro mě místo podpory, inspirace a motivace. Můžu mít kolegyně, které mi rozumí a pokud si nevím rady, tak poradí. Moc mě taky baví přednášky odborníků, které si do networku zveme, ať už se jedná o témata učení nebo podnikání. Slowczech network je prostě skvělá komunita lektorek, která mi umožňuje dělat práci s větší lehkostí.

TAKY MÁŠ NĚKDY POCIT, ŽE…

 • měsíční webinář s odborníkem z našeho oboru + diskuze
 • měsíční interní inspirativní setkání (pouze mezi členkami)
 • pokladnice slowczech = spousta materiálů do lekcí
 • otevřenost a radost z networkingování
 • denní možnost inspirace, rad a podpory na Discordu

Co ti dají naše měsíční webináře?

 

 • Každý měsíc se věnujeme jednomu tématu. Nejdřív diskutujeme na Discordu, jaké téma nás zajímá a co aktuálně potřebujeme. Někdy padne i konkrétní jméno odborníka, který by nám s tím mohl pomoct. A pak už Maruška zařídí vše potřebné – osloví spíkra, navrhne termíny, my jeden odhlasujeme, těším se a pak už jdeme na webinář podle našeho gusta a zaměření. Webináře jsou vždy v Zoomu a nahrávají se. Takže když to zrovna ten den nevyjde, podíváme se na záznam. 

  Ale to ještě není všechno. Za pár dnů po webináři se sejdeme ještě jednou interně, bez spíkra, a bavíme se na dané téma mezi sebou, uvádíme příklady a vlastní zkušenosti, radíme se a dáváme si tipy, jak danou problematiku líp uchopit a zvládnout.
  TOP 3 (jakože mluví lektorky z vlastní zkušnosti)

  • webináře nejsou obecné, jsou pro lektorky češtiny pro cizince
  • sama bych toho odborníka nezaplatila
  • interní Zoom je místo, kde můžu mluvit o všem

   

  TÉMATA

  • práce lektora, online výuka, problematika OSVČ, čeština pro cizince, technologie a vychytávky, metodika online lekcí, cenotvorba, seberozvoj, mentální a fyzické zdraví, …

Jaká témata už nás obohatila?

TAKY SE TAK CÍTÍŠ?

  1. Chci mít dobře zorganizované přípravy do lekcí, ale moc se mi to nedaří.
  2. Chci si zjednodušit přípravy, zefektivnit práci mimo lekce.
  3. Už se nechci cítit zahlcená a ve skluzu, chci mít víc volna a cítit se jako lektorka spokojená a naplněná.
  4. Chci působit sebejistě, když se mě student ptá na otázky, na které neznám odpověď.
  5. Chci mít možnost se zeptat kolegyň a vědět, že dostanu kvalitní a nehodnotící radu.
  6. Chci učit méně hodin, ale zatím nevím, jak si to lépe rozvrhnout.
  7. Chci cítit konzistentní růst, aniž bych musela neustále hledat dostupné workshopy a složitě plánovat dojíždění. 
  8. Chci přestat učit pro jazykovky a dělat si svou práci konečně podle sebe!

TAKY SE TI TO UZ NEKDY STALO?

Fronta na trvalý pobyt

Lektorka Maruška se na Discordu obrátila na své kolegyně s otázkami týkajícími se nově zavedeného systému registrace na zkoušku o trvalý pobyt. Sdílela své obavy ohledně toho, jak rychle se její student dostane k termínu zkoušky a zda vůbec.

 

Diskuze mezi lektorkami přinesla několik užitečných perspektiv a informací….

Šárka nabídla porovnání s nákupem lístků na koncert, kde se čeká ve virtuální frontě, a naznačila, že student by mohl mít možnost vybrat si termín. 

 

Lektorka Daniela pak přinesla klidnou myšlenku, že vzhledem k počtu lidí ve frontě bude pravděpodobně termín přidělen až za několik měsíců, což Marušce pomohlo uklidnit její obavy.

 

Kromě toho Daniela sdílela svou zkušenost s osobní návštěvou jazykovky, kde se někdy dají domluvit konkrétní termíny zkoušek, což dalo Marušce nový vhled do možností registrace. Diskuse také odkryla širší problémy spojené se systémem zkoušek o trvalém pobytu, jako jsou vysoké náklady, nedostatek transparentnosti a komplikovaný proces přihlašování.

 

Celkově vzato, komunita na Discordu poskytla Marušce užitečné rady a informace, které jí pomohly lépe pochopit situaci a připravit svého studenta. Tento příběh zdůrazňuje, jak cennou podporu může komunita lektorů nabídnout, když čelíme výzvám a nejistotám ve výuce.

(ano, psal to chat gpt :D)

První hodina s úplným začátečníkem

Lektorka Petra se na našem discordovém fóru otevřeně ptala, jak se ostatní lektorky připravují na první hodinu s úplnými začátečníky, zvláště pokud jde o studenty ze slovanských či neslovanských zemí. Chtěla najít nějakou inspiraci pro svou lekci, protože věděla, že každý student je jedinečný, ale zároveň hledala nějaké osvědčené metody, které by mohla využít…

Na její dotaz zareagovala lektorka Ivana, která ráda testuje, jaká slova studenti již znají, a dává jim aktivitu s mezinárodně srozumitelnými slovy jako hotel, taxík nebo jogurt, což studentům dodává pocit, že už něco umí. Dále pak doporučila učit základní fráze jako “Promiň”, “Ahoj” nebo “Díky”.

 

Lektorka Katka sdílela, že první hodinu obvykle tráví anglicky, aby pochopila, co přesně student očekává a chce se naučit, a poté s ním stanoví jasný plán.

 

Lektorka Barbora zase preferuje začlenění jednoduchého dialogu, aby studenti měli pocit, že už něco v češtině zvládli. Poskytla dokonce obrázky, které může Petra použít.

 

Lektorka Jana sdílela, že první lekci většinou dělá v angličtině nebo španělštině, aby mohla snadno předat základní informace a pochopit potřeby studenta, a postupně pak zařazuje český jazyk s přihlédnutím k tomu, že mnoho jejích studentů jsou neslované.

 

A lektorka Markéta se zaměřuje na rozhovor o studentových přáních a obavách a na “mezinárodní” slova pro trénink výslovnosti a abecedy.

 

Lektorka Daniela přidala, že svoji metodu má podobnou jako ostatní, s úvodním rozhovorem a aktivitami na pojmenování běžných věcí.

 

Petra na konci poděkovala za všechny rady a inspiraci, které jí lektorky poskytly. I když si otevřela diskuzi až krátce před svou hodinou a neměla moc času na přípravu, díky sdíleným tipům a obrázkům od Barbory se jí hodina povedla a dokonce se podělila o úspěch, že její student už znal všechny měsíce v roce.

Frustrace z tvorby materiálů

Lektorka Daniela se jednoho dne na našem discordovém fóru svěřila s pocitem, že všechny úžasné věci k výuce už jsou vytvořené a ona sama nemá co nového přidat. Znáš ten pocit, kdy máš pocit, že už nemáš co nového nabídnout?

Naštěstí lektorka Iva měla hned povzbudivá slova. Přirovnala to k malířům, kteří mohou malovat stále stejnou slunečnici, ale každý obraz bude jedinečný…

Přesně tak to je i s tvořením materiálů a kurzů. Iva Danielu ujistila, že to, co vytvoří, bude vždy originální, protože je to její tvorba, ovlivněná jejími zkušenostmi a osobitostí.

 

Navíc Iva připomněla, že stejně jako lektorky se mohou cítit frustrovaně, stejně tak se mohou cítit i studenti. Proces učení není nikdy lineární nebo jednoduchý. Má své výšky, propady a občas se zdá, že stojíme na místě, ale všechny tyto zkušenosti společně tvoří náš růst.

 

Daniela, povzbuzena Ivinými slovy, se vrhla s novou energií na tvorbu dalšího dílu svého podcastu. A ty? Máš někdy podobné pocity? Vzpomeň si, že i ty máš co nabídnout a tvoje práce má hodnotu. Ve sdílení a podpoře na našem fóru můžeme všichni najít tu správnou motivaci k další tvorbě.

Google Translate během lekcí

Lektorka Tereza hledala radu na našem discordovém fóru. Popsala situaci, kdy jeden z jejích studentů během konverzace používá Google Translate. Byla to pro ni nová situace, a i když nechtěla studentovi nic přímo “zakazovat”, uvědomovala si, že to není ideální pro učení se jazyku…

 

Zkusila několik přístupů:

 1. a) Otevřeně s ním probírala, že používání komplikovaných a neužitečných slov není efektivní a že je lepší se vyjadřovat jednodušeji slovy, která už zná.
 2. b) Snažila se zjednodušit konverzaci, ale brzy zjistila, že student prostě chce vyjadřovat myšlenky, na které ještě nemá slovní zásobu.
 3. c) Nabídla více vizuálního materiálu a slovíček v angličtině, aby se student cítil sebejistěji, ale student chtěl nadále pokračovat v konverzaci.

Lektorka Zuzana na Terezin dotaz reagovala s tím, že je to docela běžné a že studenti si sami musí uvědomit, že z translatoru občas vypadávají nesmysly. Doporučila podporovat používání slovníku, ale jako doplňkovou činnost, ne jako hlavní náplň lekce.

 

Lektorka Jana potvrdila, že přesměrování na slovník je skvělý nápad a že už to sama zkoušela, ale bude to zkusit znovu.

 

Lektorka Helena sdílela svou zkušenost se studentem, který se dokáže zaseknout na jednom slovíčku a musí si ho nejdříve vyhledat. Snaží se ho trénovat na strategie, jak situace opisovat jednoduše a jak je důležité opisování, protože se to bude stávat celý život.

 

Lektorka Adélazmínila, že jedna její studentka na úrovni A1 – A2 používá translátory jako slovník, občas s nesmyslnými výsledky, ale snaží se ji motivovat k tomu, aby věci říkala jinak, když translator selže.

 

Z této diskuse Tereza získala užitečné rady a perspektivy od svých kolegyň. Ukázalo se, že je důležité najít rovnováhu mezi povzbuzením studentů k používání slovníku a udržením plynulosti a přirozenosti konverzace. A jak lépe se o tomto výzvách a řešeních dozvědět, než ve sdílecí a podporující komunitě, jakou naše fórum nabízí?

Co vidí student na ZOOMu, když sdílím?

Lektorka Klára se na našem fóru zeptala na technický detail ohledně Zoomu. Zajímalo ji, zda změna velikosti jejího sdíleného okna ovlivní to, jak její sdílení vidí student na druhé straně. Přemýšlela, jestli zmenšení okna na její straně způsobí, že i student uvidí to okno menší, a nebyla si úplně jistá, jak to vlastně funguje…

Lektorka Magda se nabídla, že to společně vyzkouší a nabídla Kláře, aby jí zavolala, aby to společně otestovaly. To je přesně ten druh spolupráce, který naše komunita miluje!

 

Lektorka Veronika přidala svou zkušenost, že když dříve sdílela celou obrazovku, její studenti viděli přesně to, co ona. Když ale sdílela jen malé okno, zdálo se, že to studenti vidí stejně malé. Nicméně poznamenala, že má novější verzi Zoomu a nebyla si jistá, zda to stále funguje stejně.

 

Klára odpověděla, že obvykle nesdílí celou obrazovku, ale jen vybrané okno, což jí umožňuje mít otevřené další aplikace, které student nevidí. Byla zvědavá, jak přesně velikost toho sdíleného okna ovlivňuje, co student na druhé straně obrazovky vidí.

 

Tato diskuse ukázala, jak moc jsou si lektorky ochotné pomáhat a jak jsou technické aspekty online výuky důležité pro plynulý průběh lekcí. Společné testování a sdílení zkušeností pomáhají všem zlepšovat jejich online výukové metody a přinášejí do komunity cenné informace.

Slovenská studentka

Lektorka Tereza se obrátila na náš discord s dotazem ohledně výuky slovenské studentky, která je nováčkem v češtině a právě se stěhuje do Prahy. Tereza neměla zkušenosti s výukou Slováků a byla si nejistá, jaký přístup zvolit a jaké učebnice by byly pro ně nejvhodnější…

Lektorka Martina navrhla, aby Tereza zkusila položit dotaz ve facebookové skupině lektorů, pokud by potřebovala rychlou radu.

 

Lektorka Simona se podělila o své zkušenosti s výukou pokročilé Slovenky, kde se soustředila spíše na odhalování a opravování chyb způsobených slovenštinou, pravopisem a psanou podobou jazyka.

 

Lektorka Helena měla také zkušenosti s výukou Slovenky, která již česky uměla díky expozici českým médiím. Heleninou výzvou byla příprava studentky na certifikát C1, s čímž neměla žádné zkušenosti, a hledala doporučení na materiály a přístupy k tréninku ke zkoušce C1.

 

Lektorka Simona navrhla učebnici “Czech it up!” nebo “Čeština pro středně a více pokročilé” od Hrdličky, doplněnou o lexikální cvičení a práci s frazeologií a prefixy. Navíc zmínila, že práce s učebnicemi určenými pro rodilé mluvčí může být užitečná.

 

Lektorka Alena doporučila projít školní gramatiku a zjistit, kde student má mezery, zatímco Helena přemýšlela, jestli sama jako rodilá mluvčí zná veškerou gramatiku, kterou by měla učit.

 

Helena děkovala za všechny rady a připravovala se na výzvu s nadějí, že se z ní také něco nového naučí. Slovenská studentka jí byla příležitostí k prohloubení vlastních znalostí české gramatiky.

 

Lektorka Vendy, i když neměla přímé zkušenosti s výukou Slováků, vyjádřila zvědavost na Tereziny dojmy z prvních lekcí.

 

Diskuse ukázala, jak je naše komunita ochotná podporovat se navzájem a sdílet své znalosti a zkušenosti, a to i v situacích, kdy se někdo z nás ocitne na neznámém území.

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.